Česká republika upřesňuje parametry geodetického systému v rámci Evropy

23. 2. 2011

Tisková zpráva — Na dnešní jednání vlády byla projednána změna nařízení vlády, jejímž cílem je upřesnění parametrů, kterými je na území České republiky definován Evropský terestrický referenční systém. Tyto změny nebudou mít žádné finanční dopady na rozpočet.

Výsledky geodetických měření jsou u nás zpracovávány v několika geodetických referenčních systémech. Nejvíce je využíván národní souřadnicový systém Jednotné trigonometrické sítě katastrální (JTSK), ve kterém už osmdesát let probíhají měření potřebná pro katastr nemovitostí. Toho se předložený návrh nijak nedotýká. V posledních dvaceti letech se začal více využívat i Světový geodetický referenční systém (WGS84), ve vojenských aplikacích z důvodů standardů NATO. Využívá se ale i v civilních aplikacích z důvodů rozvoje určování polohy pomocí globálních navigačních satelitních systémů (americký GPS, ruský GLONASS, evropský Galileo).

V Evropě se však pro velmi přesné určování polohy (na centimetr) pomocí globálních navigačních systémů používá Evropský terestrický referenční systém (ETRS), který je podobný světovému referenčnímu systému, ale na území Evropy je přesnější a jeho využití jistě vzroste v souvislosti s realizací projektu Galileo. Od počátku devadesátých let, kdy byl tento souřadnicový systém v ČR zaveden, bylo v Evropě včetně ČR provedeno velké množství měření umožňujících zpřesnit jeho parametry. Mezinárodní asociace geodézie proto v roce 2010 doporučila provést zpřesnění národních rámců tohoto systému.

V ČR se jedná o změny souřadnic od několika milimetrů až po několik centimetrů. Geodetický systém ETRS je v ČR prozatím používán jen málo, například se začíná využívat pro některá měření na státních hranicích. V současné době je však postupně implementována Směrnice EU o infrastruktuře prostorových dat, známá pod zkratkou INSPIRE, která zavádí souřadnicový systém ETRS pro transformace geografických dat z území různých států do jednoho systému. Je tedy velmi vhodné provést upřesnění parametrů tohoto souřadnicového systému nyní, aby v blízké budoucnosti, kdy již bude více využíván, nebyly jeho parametry měněny. Je také velmi vhodné s ohledem na umístění administrativního centra Galilea v Praze, aby Česká republika v oblastech s projektem Galileo souvisejících, kam patří i přesná realizace Evropského terestrického referenčního systému na našem území, držela krok s vývojem v Evropě.

Novelou nedojde ke zvýšení nároků na státní ani ostatní veřejné rozpočty. Předložený návrh nemá ani finanční dopady na žádnou skupinu obyvatel ani na podnikatelskou sféru, neboť veškeré změny se promítnou pouze do úprav zpracovatelských systémů, které jsou standardně řešeny v rámci běžné údržby software.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.