Reakce Ministerstva zemědělství na dnešní vyjádření představitelů Agrární komory ČR

19. 1. 2022

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula mnohokrát uvedl, že u něj mají všichni dveře otevřené. Ostatně průběžně se, i opakovaně, setkává se zástupci nevládních organizací, není možné, aby jednal pouze s jednou skupinou, například pouze s představiteli velkých podniků.

V pátek se uskuteční velká pracovní skupina, kde MZe představí konkrétní změny a úpravy oproti poslední zveřejněné verzi Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Cílem této pracovní skupiny je důkladně vysvětlit klíčové souvislosti a úpravy, aby se dále nezdržovalo odeslání Strategického plánu a aby mohly být podmínky pro zemědělce pro rok 2023 včas nastaveny. Ministr Zdeněk Nekula účastníkům pátečního jednání na všechny dotazy a námitky odpoví.

Připravená podoba Strategického plánu je kompromis, který respektuje reálnou situaci v našem zemědělství. V jeho návrhu se v podstatě změnil jen parametr redistributivní platby, a to z 10 na 23 procent z celkové částky na přímé platby. Ta bude určena na podporu prvních 150 hektarů. Tyto změny pozitivně hodnotí i Evropská komise. Díky nim výrazně podpoříme menší zemědělce a ty, kteří chtějí dělat něco navíc pro naši krajinu, současně ale bude zajištěna i dostatečná podpora pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly.

Ministr Zdeněk Nekula nikomu neupírá právo demonstrovat, vnímá to jako způsob komunikace a tlak některých skupin proti změnám v systému dotací. Mrzí ho však, že volí tuto formu, nechce zemědělce rozdělovat, odmítá však ustupovat nátlaku.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.