Reakce Ministerstva zemědělství na článek Blesku, týkající se chovu psů

11. 8. 2021

Informace uvedené v dnešním vydání deníku Blesk v článku „Nic se neděje, psi trpí. Proč?“, považuje Ministerstvo zemědělství (MZe) za zavádějící. Je nutné, uvést informace na pravou míru.

Článek se věnuje chovu psů stejného majitele ve dvou lokalitách. Policie, která se účastnila obou kontrol, neshledala podezření z trestného činu. Věc je proto v současnosti řešena Krajskou veterinární správou pro Jihomoravský kraj (KVS) ve spolupráci s dvěma obcemi s rozšířenou působností (Pohořelice, Židlochovice) jako přestupek.

S ohledem na to, že policie neshledala jednání trestným činem, nemá na tento případ žádný vliv, zda je již v platnosti vyhláška o ochraně psů a koček při chovu za účelem rozmnožování. Pokud by bylo prokázáno, že jde o množírnu, je toto jednání již zakázáno zákonem a KVS toto zohledňuje. KVS v případu postupuje v souladu s platnou legislativou a termíny dodržuje, nepřekračuje ani nejedná liknavě.

Pokud jde o zmíněnou vyhlášku, probíhá u ní v současnosti notifikační řízení v EU. Po jeho ukončení bude předpis vydán ve Sbírce zákonů, předpokládáme, že se tak stane ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jak ale již bylo uvedeno, v daném případě je existence vyhlášky bezpředmětná.

V článku jsou také ve vyjádřeních europoslance Jiřího Pospíšila uvedeny informace nesprávně. Pokud v dané věci byla podána trestní oznámení, měla by se případem zabývat Policie ČR a nikoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností. Určení dalšího postupu by mělo být věcí orgánů činných v trestním řízení.

V článku je rovněž chybně uvedena informace, že novela zákona na ochranu zvířat proti týrání začala platit již 1. června 2020. Novela začala platit 1. února 2021.

V uvedeném případě bude ve správním řízení KVS řešit pochybení ve vztah k veterinárnímu zákonu. Pokud jde o prohřešky týkající se zákona na ochranu zvířat proti týrání, byl obci s rozšířenou působností (Pohořelice) předán podnět k projednání přestupku.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.