Nový právní předpis účinný od 1. 9. 2021

10. 8. 2021

Novela vyhlášky č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 291/2021 Sb., kterou se mění vyhláška č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, ve znění pozdějších předpisů.

Cílem novely vyhlášky je především naplnit nové zákonné zmocnění obsažené v § 12g odst. 2 zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vyhláška je primárně určena pro chovatele hospodářských zvířat, novelou se doplňuje ustanovení, které je určeno chovatelům zvířat v zájmových chovech. Důvodem tohoto postupu je zabránění nedůvodným rozdílům v podmínkách chovu koní, oslů a jejich kříženců jako zvířat hospodářských a jako zvířat v zájmovém chovu.

Dalším cílem novely vyhlášky je změna minimálních standardů pro ochranu kategorie plemenic skotu a jalovic ve věku od šesti měsíců, které jsou evidovány podle zvláštních právních předpisů, k využití v plemenitbě nebo jsou pro tento účel odchovávány. Dochází tak ke změně požadavku na to, že počet zvířat ve volném ustájení nesmí být větší než počet boxů a počet míst v krmišti. Tato změna vychází z poznatku, že v chovech s plně řízeným pohybem zvířat v jednotlivých sekcích a automatickým dojicím systémem boxy nevyužívá v žádném okamžiku plný počet zvířat. Navrhovaná změna umožní chovat v takovéto technologii více zvířat, než je ustájovacích boxů, aniž se naruší pohoda zvířat. Na základě studie Výzkumného ústavu živočišné výroby je možné počet chovaných zvířat navýšit o 20 %, než je počet boxů. Tato změna vychází z potřeb provozu a je odpovědí na výzvy dané nástupem nových technologií.

Změna se týká také § 12 vyhlášky - minimální standardy pro chov běžců. Touto změnou dochází k úpravě prostorových podmínek pro chov běžců (tedy pštrosa dvouprstého, nandu pampového a emu hnědého) a k úpravě těch ustanovení vyhlášky, kde na základě poznatků z praxe vyplynul rozpor s původními požadavky. Revize minimálních standardů pro chov běžců je změnou, která v této oblasti povede ke snížení zbytečné ekonomické zátěže a omezení chovatelů, aniž dojde k narušení dobrých životních podmínek chovaných zvířat.

Dále bylo do novely vyhlášky doplněno ustanovení § 13, které zavádí minimální standardy pro ochranu králíků chovaných jako zvířata hospodářská. Cílem změny právní úpravy je stanovení základních požadavků na chov králíků.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.