Nové právní předpisy platné od 1. 1. 2019

15. 10. 2018

Nová vyhláška o charakteristice bonitovaných půdně ekologických jednotek a postupu pro jejich vedení a aktualizaci

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 227/2018 Sb., o charakteristice bonitovaných půdně ekologických jednotek a postupu pro jejich vedení a aktualizaci.

Nová vyhláška zohledňuje aktuální stav provádění aktualizace bonitovaných půdně ekologických jednotek na základě Metodiky mapování a aktualizace bonitovaných půdně ekologických jednotek, vydané Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v. v. i. a Státním pozemkovým úřadem za podpory Ministerstva zemědělství (MZe).

Nová právní úprava nahrazuje stávající vyhlášku MZe č. 327/1998 Sb., kterou se stanoví charakteristika bonitovaných půdně ekologických jednotek a postup pro jejich vedení a aktualizaci. Tuto vyhlášku již nelze novelizovat, protože byla vydána k provedení zákona č. 284/1991 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, který byl k 1. lednu 2003 zrušen zákonem č. 139/2002 Sb.

Změny oproti stávající vyhlášce č. 327/1998 Sb. se týkají upřesnění pojmu aktualizace bonitovaných půdně ekologických jednotek, změn dokumentace celostátní databáze, upřesnění mapových podkladů aktualizace bonitovaných půdně ekologických jednotek, doplnění termínů k úkonům Státního pozemkového úřadu a úprav příloh k vyhlášce.

 

Novela  nařízení vlády č. 50/2015 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům  

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády č. 293/2018 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 50/2015 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům a o změně některých souvisejících nařízení vlády, ve znění pozdějších předpisů.

Cílem novely nařízení vlády je reagovat na změny v předpisu EU (nařízení EU
č. 2017/2393 tzv. Omnibus).

Jde o rozšíření stávajícího úhoru s porostem využívaným v ekologickém zájmu. Nově se zavádí medonosný úhor využívaný v ekologickém zájmu.

Další změny v  nařízení vlády jsou legislativně technického charakteru
a vyplynuly z poznatků aplikační praxe poskytovatele dotací v roce 2018 (Státní zemědělský intervenční fond), tak i žadatelů o dotace a z doporučení Evropské komise.

 

Novela vyhlášky č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků  

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 288/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků, ve znění pozdějších předpisů.

            Předmětem novely jsou:

  • změny cen některých zemědělských pozemků, ke kterým došlo v průběhu druhé poloviny roku 2017 a první poloviny roku 2018, a to na základě aktualizace bonitačního mapování některých bonitovaných půdně ekologických jednotek nebo změny ve výměře zemědělské půdy,

  • změny v hektarové výměře některých katastrálních území,

  • vyřazení k. ú. Osinky u Krumsína z uvedeného seznamu (sloučeno s k. ú. Krumsín)
    a k. ú. Ostatky u Křenůvek (sloučeno s k. ú. Křenůvky),

  • zavedení nového k. ú. Jerusalem (odděleno z k. ú. Háje u Příbramě).

     

    K 1. lednu 2018 bylo v ČR evidováno celkem 13 084 k. ú.

    V první polovině roku 2018 došlo ke vzniku 1 nového k. ú. Jerusalem.

    Dále bylo 8 k. ú. s nulovou výměrou zemědělských pozemků sloučeno se sousedními k. ú. Jedná se o tato k. ú. Mrsklesy na Moravě I (sloučeno s k. ú. Mrsklesy na Moravě), k. ú. Hlubočky I, k. ú. Hlubočky II, k. ú. Hlubočky III a k. ú. Hlubočky IV (sloučena s k. ú. Hlubočky), k. ú. Domašov nad Bystřicí I (sloučeno s k. ú. Domašov nad Bystřicí), k. ú. Jívová I (sloučeno s k. ú. Jívová) a k. ú. Hundorf (sloučeno s k. ú. Horní Hoštice). Vzhledem k tomu, že tato k. ú. mají nulovou výměru zemědělských pozemků, nejsou ve vyhlášce obsažena.

    V současné době je tak v ČR evidováno celkem 13 077 k. ú. Z toho zemědělských pozemků jsou evidovány v 13 029 k. ú. Nulovou výměru zemědělských pozemků má 48 k. ú.

    V rámci bonitačního mapování dochází ke zvýšení podrobnosti terénního průzkumu, upřesnění svažitosti a expozice terénu, zohlednění vlivu degradací půd (např. vodní a větrné eroze, dehumifikace, utužení apod.), zaznamenání změn hloubky a skeletovosti půdy atd. Ve většině zaznamenaných změn však dochází ke snížení hodnoty půdy, a to důsledkem snížení její kvality, tj. snížení schopnosti nebo vhodnosti půdy pro pěstování kulturních rostlin.

 

Novela nařízení vlády č. 48/2017 Sb., o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor  

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády č. 292/2018 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 48/2017 Sb., o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor, ve znění nařízení vlády č. 126/2018 Sb.

Cílem novely nařízení vlády je zejména změna standardu č. 7 dobrého zemědělského a environmentálního stavu (DZES 7).

Tato změna, která stanoví maximální možnou souvislou plochu jedné plodiny (30 ha). S účinností od 1. ledna 2020 má zajistit příznivější strukturu krajiny, možnost zadržování vody na zemědělských pozemcích a přibývání ekostabilizačních prvků.

Tím se reaguje na aktuální příčiny nepříznivé struktury krajiny, jako jsou zejména nízký podíl ekostabilizačních prvků v krajině a zejména nadměrná velikost dílu půdního bloku.

 

Novela vyhlášky o podrobnostech uvádění osiva a sadby pěstovaných rostlin do oběhu

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 299/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 129/2012 Sb., o podrobnostech uvádění osiva a sadby pěstovaných rostlin do oběhu, ve znění pozdějších předpisů.

Novela aktualizuje zejména v příloze č. 1 požadavky na minimální izolační vzdálenosti při pěstování rodu Sorghum (čirok) od cizího prášícího zdroje stejného nebo příbuzného druhu k zamezení cizosprášení těchto kontaminujících pylů do rozmnožovacího materiálu rodu Sorghum (čirok). V  podnebných podmínkách ČR se čirok pěstuje ve velmi malém množství. Jde o transpoziční ustanovení vyplývající z prováděcí směrnice Komise (EU) 2018/1027 z 19. 7. 2018, kterou se mění směrnice Rady 66/402/EHS, pokud jde o izolační vzdálenosti pro Sorghum (čirok).

 

Novela vyhlášky o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 296/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 55/1999 Sb., o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích.

Cílem novely vyhlášky je zejména odstranění některých nedostatků v existující právní úpravě a přispět ke spravedlivějšímu a přesnějšímu stanovení výše náhrady za skutečně vzniklé škody způsobené vlastníkům lesa. Tím by také mělo dojít k naplnění doporučení Koordinační rady vyplývající z implementace Národního lesnického programu II, co se týče škod působených zvěří na lesních porostech, tj. že výsledkem výpočtu má být skutečná výše újmy nebo škody.

 

Novela vyhlášky o způsobu určení hlavního předmětu činnosti zemědělská výroba a způsobu vedení evidence seznamu výrobců s hlavním předmětem činnosti zemědělská výroba

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 297/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 390/2015 Sb., o způsobu určení hlavního předmětu činnosti zemědělská výroba a způsobu vedení evidence seznamu výrobců s hlavním předmětem činnosti zemědělská výroba.

Cílem novely je zejména nově stanovit způsob určení hlavního předmětu činnosti zemědělská výroba pro podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů, podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a pro provozní podporu tepla podle zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie.

Podle stávající úpravy je hlavním předmětem činnosti zemědělská výroba činnost zemědělského podnikatele, pokud v součtu za poslední uzavřené účetní období splňuje podmínky pro aktivního zemědělce ve smyslu čl. 9 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013.

Na základě nařízení EP a Rady (EU) 2017/2393 z 13. 12. 2017 není nutné nadále kontrolovat nadále plnění podmínek statutu aktivního zemědělce ve smyslu čl. 9 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013.

Vzhledem k tomu, že Státní zemědělský intervenční fond, z jehož evidencí se při stanovování způsobu určení hlavního předmětu zemědělská výroba vycházelo, přestal statut aktivního zemědělce kontrolovat, je třeba způsob určení hlavního předmětu činnosti zemědělská výroba stanovit nově.

 

Nová vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 298/2018 Sb., o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů.

Důvodem přijetí nové vyhlášky je odstranění zjištěných nedostatků při praktické aplikaci současně platné vyhlášky č. 83/1996 Sb., a dále doplnění nové právní úpravy požadavků vzešlých z lesnické praxe.

Vyhláška aktivně reaguje na aktuální potřeby lesnického hospodaření v souvislosti s měnícími se přírodními podmínkami v důsledku klimatické změny a potřebou implementace adaptačních opatření vyplývajících z usnesení vlády č. 34 z 16. 1. a 2017 o Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu.

S ohledem na množství a povahu změn, které bylo třeba ve stávající vyhlášce č. 83/1996 Sb., učinit, se stávající vyhláška zrušuje a vydává se vyhláška nová.

Vyhlášky upravuje zejména ustanovení stávající vyhlášky týkající se provádění změn a obsahové náplně oblastních plánů, které jsou základním metodickým nástrojem státní lesnické politiky a podkladem pro zpracování lesních hospodářských plánů a lesních hospodářských osnov. Stanovuje principy členění typologického systému, jeho vedení a správy, včetně způsobu zařazování pozemků do typologického systému, jejich evidence a aktualizace.

Dále vyhláška reaguje v souladu s usnesením vlády č. 34 z 16. 1. 2017 o Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu na měnící se přírodní podmínky v důsledku klimatické změny a v přílohové části upravuje tzv. „základní hospodářská doporučení“ pro cílové hospodářské soubory včetně těch nezbytných pro odvození závazných ustanovení lesních hospodářských plánů a lesních hospodářských osnov. Nově se také zavádí jednotný postup pro tvorbu označení hospodářských souborů.

Novela vyhlášky s ohledem na snižování nákladů na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů nahrazuje stávající úpravu stanovením minimálně 50% podílu příjmů ze zemědělství na celkových příjmech výrobce. Splnění této skutečnosti bude potvrzeno zprávou auditora. Dalším podpůrným dokladem o tom, že výrobce se zabývá zemědělstvím, je jeho zápis v evidenci zemědělského podnikatele.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.