Nové právní předpisy účinné od 1. 10. 2021

3. 9. 2021

Novela zákona o hnojivech

Ve Sbírce zákonů byl publikován zákon č. 299/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd (zákon o hnojivech). Zákon nabývá účinnosti 1. října 2021, část dnem 1. ledna 2022 a část dnem 16. července 2022.

Přijatá novela provádí adaptaci českého právního řádu na nařízení Evropského parlamentu a Rady 2019/1009, kterým se stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků Evropské unie na trh.

Nad rámec adaptace uvedeného nařízení EU je cílem novely zákona zavedení povinnosti zemědělských podnikatelů vést evidenci o množství sklizeného hlavního vedlejšího produktu, s výjimkou trvalých travních porostů. Toto ustanovení má odloženou účinnost, 1. ledna 2022, a jeho smyslem je zavedení nástroje pro udržitelnost zemědělských podniků v oblasti živin.

Dále novela zákona zavádí elektronizaci na výměře větší než 20 ha podle evidence využití zemědělské půdy podle uživatelských vztahů, kde se nově bude vést evidence podle zákona o hnojivech povinně v elektronické podobě,  a to zavedení nové přílohy žádosti o registraci hnojiva, kterou bude provozní řád zařízení na využívání odpadů podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech. V neposlední řadě novela zákona stanoví požadavky na příkrmiště, které může představovat riziko pro vodní zdroje.

Součástí novely je drobná úprava zákona o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh, která reaguje na nutnost adaptace nařízení EU 2019/1009, kterým se stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků EU na trh. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví bude v České republice orgánem odpovědným za oznámené subjekty podle tohoto nařízení EU.

 

Novela vyhlášky o stanovení požadavků na hnojiva

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 312/2021 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 474/2000 Sb., o stanovení požadavků na hnojiva. Nabývá účinnosti 1. října 2021.

Vyhláška reaguje na přijatou novelu zákona o hnojivech nedávno publikovanou pod č. 299/2021 Sb.

Novela vyhlášky dále zejména upravuje:

  • regulaci aplikované dávky mědi v použitých hnojivech, pomocných půdních látkách, rostlinných biostimulantech a substrátech na maximálně 28 kg/ha v průběhu 7 let,

  • podíl odpadů z čistíren odpadních vod v surovinové skladbě konečné šarže hnojiva
    při výrobě kompostů, který se stanoví na maximálně 40 % hmoty,

  • přílohu č. 1 vyhlášky v oblasti limitů rizikových prvků tak, aby odpovídaly zkušenostem z praxe a také limitům stanoveným v novém nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1009 ze dne 5. června 2019, kterým se stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků EU na trh,

  • přílohu č. 2 vyhlášky, ve které byly nově odchylky uvedené pro jednotlivé skupiny hnojiv navrženy jako záporné – nikoliv absolutní jako dosud,

  • přílohu č. 3 vyhlášky v oblasti revize stanovených typů hnojiv podle zkušeností z praxe, nově se zavádí typové hnojivo 20.1 - technologické vody, a to s cílem je zpřehlednit stávající situaci, kdy jsou na půdu aplikovány tzv. oplachové vody definované v současné době vyhláškou č. 377/2013 Sb. (§ 7 odst. 2).

 

Nová vyhláška o odběrech a chemických a biologických rozborech vzorků hnojiv

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 309/2021 Sb., o odběrech a chemických a biologických rozborech vzorků hnojiv, která nabývá účinnosti 1. října 2021.

Vyhláška reaguje na přijatou novelu zákona o hnojivech nedávno publikovanou pod č. 299/2021 Sb.

Změny, které byly potřeba v platné vyhlášce provést, byly natolik rozsáhlé, že byla zvolena varianta vydání vyhlášky nové, a tak se současně stávající vyhláška č. 273/1998 Sb. o odběrech a chemických rozborech vzorků hnojiv, ve znění vyhlášky č. 475/2000 Sb., upravující tuto problematiku, zrušuje.  

Nová vyhláška byla přijata s cílem uvést text vyhlášky do souladu se současným stavem vědeckého a technického poznání v oblasti analytiky hnojiv. Poslední novelizace byla provedena v roce 2000 a od té doby došlo k významnému posunu v dané problematice.

Vyhláška tak zejména stanoví postupy pro odběr vzorků hnojiv a pomocných látek a postupy pro provádění chemických rozborů, biologických zkoušek a testů.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.