Nové právní předpisy platné od 1. 3. 2017

16. 2. 2017

Nová vyhláška o způsobu výpočtu nároku na vrácení daně z minerálních olejů spotřebovaných v zemědělské prvovýrobě

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 38/2017 Sb., o způsobu výpočtu nároku na vrácení daně z minerálních olejů zaplacené v cenách některých minerálních olejů spotřebovaných v zemědělské prvovýrobě a způsobu a podmínkách vedení dokladů a evidence s nimi souvisejícími.

Hlavním cílem nové vyhlášky je upravit způsob výpočtu nároku na vrácení daně z minerálních olejů zaplacené v cenách některých minerálních olejů spotřebovaných v zemědělské prvovýrobě v souladu se zákonem č. 453/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů.

Novela nově stanoví výši nároku na vrácení části spotřební daně zahrnuté v ceně minerálních olejů uvedených v § 45 odst. 1 písm. b), § 45 odst. 2 písm. c) nebo j) zákona o spotřebních daních spotřebovaných pro vybrané činnosti živočišné výroby uvedené v § 57 odst. 3 písm. b) zákona o spotřebních daních. Vedle stávající činnosti rostlinné výroby tak novela nově dopadá i na chov skotu, koní, prasat, drůbeže, ovcí nebo koz za účelem získávání, zpracování nebo výroby živočišných produktů nebo produkce těchto chovných nebo plemenných zvířat evidovaných podle plemenářského zákona.

Současně se ruší stávající vyhláška č. 202/2014 Sb., o způsobu výpočtu nároku na vrácení daně z minerálních olejů zaplacené v cenách některých minerálních olejů spotřebovaných v zemědělské prvovýrobě a způsobu a podmínkách vedení dokladů a evidence s nimi souvisejícími, ve znění pozdějších předpisů.

 

Novela dotačního nařízení vlády k Programu rozvoje venkova ČR 2014 – 2020

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády č. 36/2017 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 29/2016 Sb., o podmínkách poskytování dotací v rámci opatření lesnicko-environmentální a klimatické služby a ochrana lesů a o změně některých souvisejících nařízení vlády, a o změně některých souvisejících nařízení vlády.

Hlavním cílem změn nařízení vlády je reagovat na nezbytnost zpřesnit podmínky poskytování dotace a postupy v nařízeních vlády a řešit odstranění nedostatků v procesu administrace, které ukázala dosavadní aplikační praxe a zkušenosti s administrací žádostí Opatření lesnicko-environmentální a klimatická služba a ochrana lesů PRV ČR v letech 2015 a 2016.

Nařízením vlády č. 36/2017 Sb., se především sjednocují termíny příjmu žádosti o zařazení, žádosti o změnu zařazení a žádosti o dotaci a umožňuje se administrace podle aktuálních lesních hospodářských plánů a lesních hospodářských osnov.

 

Novela dotačního nařízení vlády k Programu rozvoje venkova ČR 2014 – 2020

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády č. 47/2017 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 75/2015 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření a o změně nařízení vlády č. 79/2007 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení vlády č. 79/2007 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření, ve znění pozdějších předpisů.

Hlavním cílem změn nařízení vlády je reagovat na nezbytnost zpřesnit podmínky poskytování dotace a postupy v nařízeních vlády a řešit odstranění nedostatků v procesu administrace, které ukázala dosavadní aplikační praxe a zkušenosti s administrací žádostí provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření Programu rozvoje venkova ČR v letech 2015 a 2016.

Dále nařízení vlády řeší problematiku zvláště chráněných území. Důvodem pro změnu je přizpůsobení podmínek provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření situaci, kdy je na území ČR vyhlášeno nové zvláště chráněné území podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Zvláště chráněná území a území zařazená v soustavě Natura 2000 jsou z pohledu agroenvironmentálně-klimatických opatření prioritními oblastmi, do kterých jsou cíleny tzv. „nadstavbové tituly“ sloužící k udržení příznivého obhospodařování cenných biotopů na trvalých travních porostech. Mimo tyto prioritní oblasti, v tzv. „volné krajině“ nemohou být některé z těchto nadstavbových titulů realizovány.

V situaci, kdy je na území ČR vyhlášeno nové zvláště chráněné území,
je změna zařazení do titulu a tím i změna podmínek hospodaření, které je žadatel povinen plnit, žádoucí. Změnou volby konkrétního nadstavbového titulu dojde k uvedení do souladu zemědělského hospodaření v dané oblasti a způsobu péče o nově vyhlášené zvláště chráněné území definovaném v plánu péče při jeho vyhlášení.

Rovněž dochází k úpravě podmínek provádění podopatření integrovaná produkce zeleniny a jahodníku z důvodu změny nařízení vlády č. 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu. Nově je vyžadováno zajištění provedení odběru vzorků půdy před každým výsevem nebo výsadbou a jejich následný rozbor za účelem zjištění obsahu dusíku v půdě pouze akreditovanou laboratoří.

Dalšími změnami dochází k uvedení do souladu nařízení vlády č. 75/2015 Sb. s textem nařízení vlády č. 50/2015 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům, a zákonem o rostlinolékařské péči.

 

Nová právní úprava pravidel podmíněnosti

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno:

  • nařízení vlády č. 48/2017 Sb., o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor, a
  • nařízení vlády č. 49/2017 Sb., kterým se mění některá nařízení vlády v souvislosti
    s přijetím nařízení vlády o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor.

Hlavním cílem nařízení vlády č. 48/2017 Sb. je nastavení národních podmínek
pro postup vyhodnocení při nedodržení požadavků podmíněnosti, které evropské předpisy stanovují pouze rámcově.  Současně návrhem dochází ke sladění s právními předpisy EU a se závěry auditního šetření Evropské komise z roku 2016.   

Kontrola podmíněnosti zajišťuje zemědělské hospodaření ve shodě s ochranou životního prostředí tím, že „podmiňuje“ získání plné výše vybraných zemědělských podpor udržováním půdy v dobrém zemědělském a environmentálním stavu a dodržováním povinných požadavků na hospodaření z oblasti životního prostředí a změny klimatu, veřejného zdraví, zdraví zvířat a rostlin a dobrých životních podmínek zvířat.

Nařízení vlády č. 48/2017 Sb. upravuje postup Státního zemědělského intervenčního fondu pro stanovení procentuálního snížení dotace v rozsahu 1 %, 3 % nebo 5 % podle hodnocení zjištěného porušení kontrolním orgánem. Dále doplňuje postup stanovený evropskými předpisy pro snížení nebo neposkytnutí dotace v případech opakovaného porušení, úmyslného porušení a úmyslného opakovaného porušení. Současně je zapracován princip včasného varování, kdy v případě prvého zjištění porušení požadavku v malém rozsahu, malé závažnosti a odstranitelného trvání nedojde ke snížení dotace, avšak příslušný orgán musí na tuto skutečnost a na nutnost splnění uloženého nápravného opatření žadatele upozornit.

Nařízení vlády č. 48/2017 Sb. plně nahrazuje stávající nařízení vlády č. 309/2014 Sb., o stanovení důsledků porušení podmíněnosti poskytování některých zemědělských podpor,
ve znění pozdějších předpisů.

V návaznosti na přijetí nařízení vlády č. 48/2017 Sb. je nezbytné provést související formální legislativně technické změny v normativních odkazech ve stávajících 18 dotačních nařízeních vlády, které požadavky podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti obsahují jako nedílnou součást podmínek pro poskytnutí dotace. Tyto změny jsou provedeny změnovým nařízením vlády
č. 49/2017 Sb.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.