Poradní sbor EFSA v Praze jednal o ochraně před riziky v potravinovém řetězci

26. 10. 2022

Způsoby, jak ještě více posílit vzájemnou spolupráci při ochraně spotřebitelů, rostlin, zvířat a životního prostředí před riziky v potravinovém řetězci v Praze včera a dnes řeší členové Poradního sboru Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Jednání se tentokrát u příležitosti českého předsednictví koná v České republice. Tu zastupuje Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství (MZe). Jednání zahájil náměstek sekce potravinářství MZe) Jindřich Fialka. Delegaci EFSA vede jeho výkonný ředitel Bernhard Url.

Hlavním tématem pražského jednání je posilování partnerství pro hodnocení rizik pro životní prostředí. Členové Poradního sboru se dále zabývají využíváním umělé inteligence nebo chemickými koktejly reziduí pesticidů. Důležitým bodem jednání jsou také komunikační aktivity, např. informační kampaně EU Choose Safe Food či k africkému moru prasat. Výstupy z jednání slouží k lepšímu plánování a koordinaci společných aktivit.

Česká republika stejně jako celá Evropská unie vnímá bezpečnost potravin jako jednu z hlavních priorit. MZe na důležitých otázkách bezpečnosti potravin pracuje především s Ministerstvem zdravotnictví. Odbor bezpečnosti potravin MZe, který má spolupráci s EFSA v ČR na starosti, odpovídá za řadu aktivit v oblastech posuzování a komunikace o riziku.

Poradní sbor (Advisory forum) je poradním orgánem výkonného ředitele EFSA propojující EFSA s národními úřady pro bezpečnost potravin evropských zemí. Předmětem jednání jsou především strategické otázky související s různými formami spolupráce. Většina témat projednávaných na úrovni Poradního sboru má proto dlouhodobý charakter.

EFSA je agentura EU se sídlem v italské Parmě. Funguje od roku 2002 a přispívá k vytvoření komplexního systému zajištění bezpečnosti potravin v EU. Úkolem EFSA je poskytovat vědecké poradenství v otázkách týkajících se bezpečnosti potravinového řetězce a komunikace o riziku.

Více informací o aktivitách Ministerstva zemědělství v oblasti bezpečnosti potravin se dozvíte zde: https://www.bezpecnostpotravin.cz/

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství


 

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.