Ministr Marian Jurečka jednal se svým albánským protějškem Edmondem Panaritim

25. 7. 2016

O posilování vzájemné obchodní spolupráce a vztahů mezi Českou republikou a Albánií včetně účasti na zemědělských veletrzích v obou zemích a také o spolupráce v zemědělství dnes v Praze jednal ministr zemědělství Marian Jurečka se svým albánským protějškem Edmondem Panaritim.

„Jsem přesvědčen, že Česká republika může albánským spotřebitelům nabídnout řadu kvalitních zpracovaných zemědělských produktů, nápojů a potravin za konkurenceschopné ceny. Jsme také připraveni pomoci při zakládání švestkových sadů i pěstování chmele, tedy odvětví, která u nás mají dlouhou tradici,“ řekl ministr Jurečka.

Hodnota obratu agrárního zahraničního obchodu ČR s Albánií po výrazném propadu v letech 2005-2007 (pokles ze 178 mil. Kč na 18 mil. Kč) stagnovala a pohybovala se nejčastěji mezi 25-60 mil. Kč ročně. Loni dosáhl obrat hodnoty 79,8 mil. Kč a meziročně tak vzrostl o 37 %. Agrární vývoz dosáhl 54 mil. Kč, hodnota dovozu činila 25,7 mil. Kč. Saldo agrárního obchodu bylo v posledních deseti letech většinou kladné, v roce 2015 dosáhlo hodnoty 28,3 mil. Kč. V období leden až květen 2016 došlo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku k nárůstu vývozu (zhruba 2,3krát) a poklesu dovozu (asi o 14 %). 

Mezi nejvýznamnějšími položkami, které se z ČR do Albánie vyváží, jsou zejména cigarety, přípravky pro omáčky, potravinové přípravky a v posledních třech letech také lihoviny.

Mezi nejvýznamnější položky dovozu z Albánie do ČR se již tradičně řadí rostliny a jejich části pro parfumerii a lékařství, vodní melouny, sušené ovoce, koření a od r. 2013 také okurky.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.