Ministerstvo zemědělství připravilo národní expozici pro české producenty bioproduktů na veletrhu BIOFACH
Ministerstvo zemědělství (MZe) už podvanácté pomáhá s prezentací českých výrobců biopotravin a bioproduktů na největším světovém veletrhu biopotravin a biokosmetiky BIOFACH v Norimberku. Letošním tématem výstavy v oblasti ekologického zemědělství bylo Organic.Climate.Resilience – Ekologická klimatická odolnost. Ministerstvo v odborných diskuzích a setkáních informovalo o aktuální situaci ekologického zemědělství v České republice.
EFSA prodlužuje kampaň proti africkému moru prasat ve většině zemí EU
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) pokračuje v úsilí o zastavení šíření afrického moru prasat (AMP). Prodlužuje kampaň Zastavme africký mor prasat o třetí rok, druhým rokem poběží kampaň také v České republice. V ČR se podařilo v roce 2019 AMP úspěšně vymýtit, ale riziko opětovného zavlečení infekce vzhledem k aktuálnímu výskytu nákazy v sousedních zemích, jako jsou Polsko a Německo, zůstává vysoké.
Začal příjem žádostí na mimořádnou podporu pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví
Zájemci o mimořádnou podporu pro producenty v zemědělských odvětvích si o ni mohou žádat od 20. června. Příjem žádostí končí 30. června 2022.
Portál eAgri, ani Portál farmáře nebudou v provozu od 1. 7. do 10. 7. 2022
Vážení uživatelé, od 1. července od 16 hodin do 10. července 2022 do 23 hodin dojde k plánované generální odstávce systémů a aplikací Ministerstva zemědělství z důvodu nutné aktualizace.
Přenos znalostí je klíčem k úspěšné adaptaci na změnu klimatu
Omezování dopadů změny klimatu patří k nejdůležitějším výzvám, kterým čelí české zemědělství a lesnictví. Klíčem k úspěchu adaptačních strategií je efektivní přenos znalostí a spolupráce mezi výzkumem a praxí. Shodli se na tom členové Pracovní skupiny pro přenos znalostí v adaptaci na změnu klimatu, která zasedala 11. května v Domě zemědělské osvěty. Pracovní skupinu založilo Ministerstvo zemědělství v roce 2020 a jejím vedením pověřilo Ústav zemědělské ekonomiky a informací. Celkem se sešlo 42 účastníků. Zastoupena byla státní správa, výzkumné ústavy, univerzity, Česká akademie zemědělských věd, odborné instituce, zástupci zemědělské a lesnické praxe, Státní pozemkový úřad, Komora poradců a zástupce demofarem.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin vydal vědecké stanovisko k připravovanému novému nutričnímu značení potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal vědecké stanovisko týkající se výživových profilů pro vývoj povinného nutričního označování potravin na přední straně obalu a pro regulaci používání výživových a zdravotních tvrzení na potravinách. Návrh nového značení chce Evropská komise představit koncem roku.
U zemědělsko-potravinářských položek se loni zlepšil schodek AZO o více než sedm procent
Rekordních hodnot 498,8 miliardy korun dosáhl v loňském roce obrat agrárního zahraničního obchodu (AZO) České republiky. Historicky nejvyšších čísel dosáhl také export zemědělsko-potravinářských položek, a to 227,5 miliardy, stejně tak dovoz ve výši 269,3 miliardy korun. Záporná bilance AZO se tak meziročně zhoršila o 15 %, kdy jeho schodek vzrostl z 36,4 miliardy na 41,9 miliardy korun. Největší podíl na zhoršení má obchod s cigaretami.
Bělorusko zavede od 1. ledna 2022 embargo na dovoz některých zemědělských produktů z Evropské unie, včetně České republiky, a dalších zemí
Bělorusko od 1. ledna 2022 zakazuje dovoz vybraných zemědělských produktů z Evropské unie, USA, Velké Británie, Kanady a dalších zemí. Rozhodla o tom 6. prosince Rada ministrů Bělorusku jako odpověď na uvalení pátého balíčku sankcí, který byl směřován na běloruské fyzické a právnické osoby za napomáhání nelegální migraci z Blízkého východu do EU. Embargo bude prozatím platit po dobu šesti měsíců.
Milostivé léto pro dlužníky
Ministerstvo zemědělství upozorňuje dlužníky na možnost zbavit se dluhu při tzv. milostivém létu. Pro dlužníky znamená milostivé léto velkou šanci splatit dluhy a zároveň ušetřit za pokuty, úroky z prodlení a náklady samotné exekuce.
Česká republika snížila spotřebu antimikrobik u zvířat o polovinu
Spotřeba antimikrobik u hospodářských zvířat v České republice je výrazně pod průměrem 31 evropských zemí. Spotřeba těchto přípravků klesla v ČR v období 2008 až 2018 přibližně o 50 %. Pokračuje tak trend celkového poklesu jejich spotřeby.