Výbor pro světové potravinové zabezpečení: Za současnou nestabilní situaci s potravinami ve světě může ruská invaze na Ukrajinu

12. 10. 2022

Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír reprezentuje Evropskou unii v rámci českého předsednictví na 50. zasedání Výboru pro světové potravinové zabezpečení (CFS), které se koná od 10. do 13. října v Římě. V diskuzi věnující se globální potravinové krizi jménem členských států ocenil společnou zprávu o stavu potravinového zabezpečení ve světě vypracovanou Organizací pro výživu a zemědělství a dalšími organizacemi. Náměstek Šír znovu označil potravinové zabezpečení za jednu z hlavních priorit českého předsednictví.

Společná zpráva The State of Food Security and Nutrition in the World 2022 vyhodnotila aktuální situaci globálního potravinového zabezpečení jako zhoršující se. Nejvážnějšími riziky jsou klimatická změna, konflikty a ekonomická krize. Hlavními důvody současné krize jsou pandemie a hlavně ruská invaze na Ukrajinu. Odborníci se shodli, že proti hladu a podvýživě je třeba bojovat prostřednictvím mezinárodní spolupráce a podporou otevřeného a spravedlivého mezinárodního obchodu.

Mimo hlavní program zasedání vystoupil náměstek Šír na doprovodné akci Potravinová bezpečnost a výživa v době krize: Jaké priority by měla mít vícestranná, koordinovaná a komplexní globální reakce? Akce upozornila, že globální výzvy v oblasti potravinového zabezpečení a výživy jsou nyní větší než kdy dříve. Je potřeba zachovat otevřené světové trhy a vyhnout se ochranitelským národním opatřením. Odborníci také řešili nedostatek hnojiva, význam obchodu a transparentnosti a solidaritu dodávek a výroby. Priorita zajištění potravin v globálním měřítku souvisí s podporou Ukrajiny v oblasti zajištění obchodních toků a také posílením produkce v zemích EU. Prioritou EU je také koordinovaná mezinárodní humanitární a rozvojové spolupráce.

Výbor pro světové potravinové zabezpečení (CFS) je hlavním orgánem OSN pro koordinaci a diskuzi o problematice potravinového zabezpečení. Výbor připravuje dobrovolné směrnice, které přispívají k rozvoji řady témat (zapojení mládeže do zemědělství, genderová rovnost, agroekologie a další inovativní přístupy v zemědělství nebo udržitelné potravinové systémy). V rámci CFS působí také panel expertů (HLPE), který pravidelně publikuje technické dokumenty a studie. Program 50. zasedání CFS zahrnuje mimo ministerský segment také diskuzi o dobrovolných směrnicích k zapojení mládeže a genderové rovnosti v kontextu potravinového zabezpečení.

 


Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.