Škodlivé organismy a poruchy rostlin
Škodlivé organismy a poruchy rostlin jsou významnou příčinou snížení výnosu zemědělských plodin i znehodnocení kvality sklizené produkce. Poznání biologie, způsobu šíření a škodlivosti hospodářsky významných patogenů je prvním předpokladem pro účinné ochranné zásahy proti nim. Pěstitel rovněž potřebuje znát příznaky napadení porostu škodlivými organismy, aby mohl včas o ochranném zásahu rozhodnout. Informace o aktuálním rozšíření škodlivých organismů, o jejich populační hustotě v určité plodině a o riziku vzniku poruch tak mohou napomoci pěstitelům při výběru a časování ochranných opatření.
Následující nabídka umožňuje získat informace o aktuální situaci ve výskytu hospodářsky významných škodlivých organismů a poruch rostlin na území ČR, v některých případech včetně předpovědi jejich dalšího šíření a škodlivosti. Dále jsou uvedeny souhrnné přehledy výsledků cílených průzkumů výskytu škodlivých organismů a poruch rostlin v ČR za určité období. Zvláštní pozornost je věnována monitoringu letu mšic.
Jako informační servis pro pěstitele slouží stručné popisy škodlivých organismů a strategie ochrany proti nim.
Dále jsou v nabídce uvedeny fytosanitární informace, týkající se karanténních (regulovaných) škodlivých organismů, informace o analýzách rizik škodlivých organismů, rostlinolékařské diagnostice a fytosanitární legislativě.
10.10.2018
Dne 3. října 2018 se sešli zástupci rostlinolékařů ÚKZÚZ a maďarských úřadů odpovědných za zdraví rostlin v jihomoravských Hnanicích. Cílem setkání byla vzájemná výměna praktických zkušeností a přístupu při potlačení závažné fytokaranténní choroby bramboru – bakteriální hnědé hniloby.
3.10.2018
V monitoringu škodlivých organismů je aktuálně zaznamenán silný výskyt makadlovky řepné v porostech cukrovky v okresech Kladno a Praha východ. Pokud pěstitelé při kontrole porostu zaznamenají povadlost a zaschlé srdéčkové listy, jedná se s největší pravděpodobností o příznaky působení tohoto škůdce.
27.6.2018
Koncem června se ředitel Sekce rostlinolékařské péče ÚKZÚZ Michal Hnízdil účastnil jednoho z dalších zasedání v rámci Pracovní skupiny EPPO, tentokráte pro fytosanitární regulaci. Významným výstupem jednání v norském Bergenu, je vytvoření nového seznamu regulovaných škodlivých organismů, který začne platit v prosinci 2019.
23.5.2018
Ve dnech od 16. do 18. 5. 2018 se v Praze uskutečnilo jednání Panelu Evropské a středozemní organizace pro ochranu rostlin (EPPO) pro karanténní škodlivé organismy v lesnictví.
26.2.2018
informace ke školením
31.1.2018
Tisková zpráva – Na základě možného rizika zavlečení a zjištění nových výskytů škodlivých organismů na území Evropské unie dojde od 3. února 2018 k rozšíření seznamů regulovaných původců chorob a škůdců rostlin. Změny se dotknou i dovozu rostlin a rostlinných produktů a obchodování s nimi.
29.1.2018
Školení za účelem rozšíření znalostí o systému integrované produkce ovoce podle § 12 odst. 5 písm. i) nařízení vlády č. 75/2015 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálně – klimatických opatření.
15.11.2017
Karanténní škodlivé organismy na lesních dřevinách
(PDF, 3 MB)
Publikace "Karanténní škodlivé organismy na lesních dřevinách“ obsahující výčet škůdců a původců chorob lesních dřevin regulovaných fytosanitárními předpisy na území Evropské unie, tedy i České republiky. Vzhledem k tomu, že karanténní škodlivé organismy lesních dřevin napadají i okrasné dřeviny, je publikace užitečná i pro pěstitele okrasných dřevin a pro ty, kteří pečují o veřejnou zeleň.
28.8.2017
Tisková zpráva – Výskyt hmyzích škůdců potvrzuje změny klimatu. Vliv na snížení výnosů kukuřice bude mít díky extrémnímu suchu nejen výskyt bázlivce kukuřičného, o kterém jsme již informovali, ale i zavíječe kukuřičného, jehož silné výskyty zaznamenáváme od poloviny srpna. Silná poškození se objevují i ve vyšších polohách, a to nejen v případě tohoto škůdce, ale např. u viróz obilnin.
8.8.2017
Jak jsme již začátkem července prostřednictvím médií informovali, naši inspektoři zaznamenali především na jižní Moravě silný výskyt bázlivce kukuřičného v porostech kukuřice. I nadále probíhá sledování tohoto škůdce na celém území ČR. V tomto období jsou silné výskyty i v jižních Čechách a na Vysočině.