Škodlivé organismy a poruchy rostlin
Škodlivé organismy a poruchy rostlin jsou významnou příčinou snížení výnosu zemědělských plodin i znehodnocení kvality sklizené produkce. Poznání biologie, způsobu šíření a škodlivosti hospodářsky významných patogenů je prvním předpokladem pro účinné ochranné zásahy proti nim. Pěstitel rovněž potřebuje znát příznaky napadení porostu škodlivými organismy, aby mohl včas o ochranném zásahu rozhodnout. Informace o aktuálním rozšíření škodlivých organismů, o jejich populační hustotě v určité plodině a o riziku vzniku poruch tak mohou napomoci pěstitelům při výběru a časování ochranných opatření.
Následující nabídka umožňuje získat informace o aktuální situaci ve výskytu hospodářsky významných škodlivých organismů a poruch rostlin na území ČR, v některých případech včetně předpovědi jejich dalšího šíření a škodlivosti. Dále jsou uvedeny souhrnné přehledy výsledků cílených průzkumů výskytu škodlivých organismů a poruch rostlin v ČR za určité období. Zvláštní pozornost je věnována monitoringu letu mšic.
Jako informační servis pro pěstitele slouží stručné popisy škodlivých organismů a strategie ochrany proti nim.
Dále jsou v nabídce uvedeny fytosanitární informace, týkající se karanténních (regulovaných) škodlivých organismů, informace o analýzách rizik škodlivých organismů, rostlinolékařské diagnostice a fytosanitární legislativě.
9.4.2021
Tisková zpráva – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zveřejňuje možnosti aplikací přípravků na ochranu rostlin při řešení kalamitního výskytu hraboše polního v České republice. Vedle aplikace zvýšenou dávkou do nor je na omezené období a ve výjimečných případech možná i povrchová aplikace. Ta je na jednotlivých pozemcích podmíněna individuálním posouzením inspektory ÚKZÚZ, není povolena plošně. Podmínky aplikací maximálně zohledňují minimalizaci rizik pro necílové organismy.
6.4.2021
Z důvodu snížení prahu škodlivosti od 1. března dosáhly hodnoty populací hraboše v březnu v průměru 8,3násobku prahu škodlivosti na celou ČR, což odpovídá počtu 422 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha). V trvalých kulturách, krmných plodinách, travních porostech se hodnoty pohybovaly na 13,6násobku prahu škodlivosti a v ozimech na 4,6násobku prahu škodlivosti. Extrémním výskytem hraboše jsou stále silně ohroženy kraje Královéhradecký, Liberecký, Středočeský a Ústecký. Vyšší riziko též hrozí v krajích Karlovarský, Olomoucký a Pardubický. Stále platí, že existují lokality, kde se populace hrabošů pohybují na úrovni 1000-2000 AVN/ha i mimo výše jmenované kraje (jedná se většinou o travnaté plochy a plochy s porosty krmných plodin).
22.3.2021
Stanovení a sledování kritických bodů při produkci rozmnožovacího materiálu
(PDF, 254 KB)
2.3.2021
Celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů nadále klesá. Průměrný stav populací hraboše za únor dosáhl hodnoty 456 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha). Oproti lednu tak došlo k dalšímu poklesu o 146 AVN/ha. U ozimých plodin hodnota odpovídá 2,3násobku aktuálně platného prahu škodlivosti. Data pro kraj Královéhradecký a Liberecký ukazují, že u populací hrabošů, kde byl v lednu zjištěn pokles, byl nyní zaznamenán opětovný nárůst. Naopak v krajích v minulých měsících ohrožených (Jihočeský a Jihomoravský) populace hraboše stagnují nebo klesají.
11.2.2021
Tisková zpráva – Vzhledem k masivnímu nárůstu populací hraboše v letním období 2020 přistoupil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) pro období od 3. září do 31. prosince 2020 k vydání mimořádných opatření proti přemnoženému hraboši s cílem umožnit zemědělcům snížení hospodářských škod. Zároveň doporučil zemědělcům preventivní opatření k ochraně vzcházejících porostů ozimů. Opětovně se potvrdil předpoklad, že při dodržení stanovených podmínek nedochází k otravám necílových živočichů.
11.2.2021
Průběh počasí v měsíci lednu neumožnil inspektorům ÚKZÚZ monitorovat výskyt hraboše v řadě okresů ČR, nicméně ze získaných dat lze konstatovat, že celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů oproti předchozím měsícům klesá a aktuální průměrný stav populace hraboše je 602 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha). U ozimých plodin tak odpovídá 3násobku aktuálně platného prahu škodlivosti. Z dat pro jednotlivé kraje je patrné, že populace hrabošů spíše stagnují. Výraznější pokles v početnosti byl zaznamenán v Královéhradeckém, Libereckém a Středočeském kraji. Přesto jsou stále lokality, kde se populace hrabošů pohybují na úrovni 1500-2500 AVN/ha, a to zejména ve víceletých pícninách. Pokud v průběhu února nedojde k dalšímu úbytku početnosti hraboše, mohou být opět některé lokality ČR velmi ohroženy.
3.2.2021
Souhrn informací ve vztahu k nové legislativě.
3.2.2021
Při dozoru nad dodržováním rostlinolékařských předpisů inspektoři ÚKZÚZ zjišťují, že provozovatelé uvádějí na obalech konzumní cibule registrační čísla, která profesionálním provozovatelům přiděluje ÚKZÚZ. Upozorňujeme, že legislativa tuto povinnost nestanovuje.
28.1.2021
Tisková zpráva – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zahájil opatření proti zavlečení a šíření viru hnědé vrásčitosti plodů rajčete (ToBRFV) na našem území již koncem prosince 2019. K dnešnímu dni potvrdil výskyt ToBRFV v deseti vzorcích osiv převážně v partiích původem ze třetích zemí a v porostech na třech lokalitách v České republice. Zároveň posiluje opatření proti šíření tohoto viru na základě nového nařízení EU.