Česká plemenářská inspekce

Organizační složka státu zřízená k dozorování ustanovení zákona  č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Nový typ ušní známky a změna v distribuci

18. 1. 2024

Tisková zprávaČeskomoravská společnost chovatelů zahájila nově distribuci ušních známek, která umožňuje dočasné spojení ušních známek během transportu a dále zavádí nový typ ušní známky Z2.

Nové ušní známky

Nové známky Z2, jako inovovaná verze léty osvědčeného modelu Z1, jsou vyráběny s odolným kovovým hrotem usnadňující aplikaci, pružný a zároveň pevný materiál zajišťuje minimální ztrátovost. Hladký povrch pak zamezuje ulpívání nečistot, čímž se zvyšuje čitelnost známek.


Skot - bez čipuSkot - s čipemOvce, kozyAplikační kleště

Pro lepší čitelnost nově objednaných ušních známek lze objednat zvětšení posledního čtyřčíslí. Prozatím tak lze učinit požadavkem zapsaným do poznámky objednávky, v brzké době bude ale možné tuto volbu provést i přímo v objednávkovém formuláři na portálu farmáře.

Distribuce

Od ledna 2024 je také nově možné objednat si známky ve spojené podobě. Jedná se o drobnou, přesto velmi užitečnou a chovateli vítanou změnu, využívající technologii sonického svařování. To umožňuje dočasné spojení ušních známek po dobu transportu, resp. do doby jejich aplikace zvířeti. V praxi tím chovatelům odpadne zdlouhavé třídění a kompletace, když vlivem zacházení v průběhu přepravy velmi často dojde k promíchání jednotlivých párů. Nově představená varianta umožní díky bodovému svaření dočasně a jednorázově spojit příslušné ušní známky, což povede nejenom k vyššímu komfortu pro chovatele, ale také minimalizuje možnost záměny ušních známek před vlastní aplikací. Současně se jedná o distribuci s výrazně sníženou potřebou plastových obalů. Ve výchozí podobě jsou známky svařeny po čtyřech čtveřicích, pro představu slouží přiložené video, kde je tato řada ukázána poloviční. Svaření lze objednat v poznámce objednávky UZ a cena za tuto službu je uvedena v aktuálním ceníku, který najdete ke stažení vždy na příslušné stránce stejně jako zde v bočním panelu.

Zdroj: Českomoravská společnost chovatelů, a.s.

Přehled typů ušních známek - Označování bez čipu - Ušní známky - ČMSCH, a.s. (cmsch.cz)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.