Přípravky na ochranu rostlin
Činnost v oblasti "přípravků na ochranu rostlin" vykonává Sekce zemědělských vstupů (SZV) - Odbor přípravků na ochranu rostlin.
Podle zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů (dále jen "zákon"), vyhlášky č. 32/2012 Sb., o přípravcích na ochranu rostlin, v platném znění, provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský - Odbor přípravků na ochranu rostlin následující činnosti:
- posuzuje splnění kritérií pro povolení přípravků a dalších prostředků na ochranu rostlin;
- zajišťuje hodnocení účinných látek přípravků podle programu Evropské komise;
- ve spolupráci s územními útvary ÚKZÚZ zajišťuje kontrolu nad uváděním přípravků na trh;
- vede úřední registr přípravků na ochranu rostlin;
- osvědčuje způsobilost fyzických a právnických osob k provádění zkoušek přípravků podle zásad Správné pokusnické praxe (GEP);
- shromažďuje data poskytnutá podnikateli, kteří uvádějí přípravky nebo další prostředky na trh v České republice nebo je skladují za účelem vývozu do třetích zemí.
Working Document of the Central Zone Environmental Fate
Nová povolení přípravků na ochranu rostlin a pomocných prostředků
Zrušená povolení POR a pomocných prostředků
Nepovolené přípravky na ochranu rostlin
Vzor etikety přípravku na ochranu rostlin
Výklad údajů na etiketách přípravků na ochranu rostlin
Oznamovací povinnosti podnikatelů
Kritéria pro vylučování POR z OP II. st.
Opatření k ochraně zdraví místních obyvatel (SZÚ)
Ochrana osob aplikujících POR – ČSN (SZÚ)
Informační letáček - Přípravky na ochranu rostlin
1.2.2019
Tisková zpráva – ÚKZÚZ informuje, že na základě aktuálně platného nařízení EK došlo k ukončení platnosti povolení přípravků na ochranu rostlin obsahujících účinnou thiram.
12.9.2018
Tisková zpráva – Nová vyhláška v oblasti přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin přispěje ke zpřehlednění údajů na etiketách přípravků pro neprofesionální uživatele, sjednocení návodů k použití od jednotlivých dodavatelů. Zároveň má za cíl eliminovat možnost padělání přípravků zavedením 2D kódů.
18.12.2017
Tisková zpráva – Přípravky na ochranu rostlin na bázi glyfosátu mohou být v rámci Evropské unie používány dalších 5 let. Nařízení Komise, které tuto skutečnost stanovuje je aktuálně zveřejněno v Úředním věstníku EU. Použití přípravků na ochranu rostlin, obsahujících účinnou látku glyfosát, je tak povoleno ve všech členských zemích Evropské unie. ÚKZÚZ společně s výrobci čeká v roce 2018 přehodnocení stávajících povolení těchto přípravků.
24.11.2017
Tisková zpráva – Distributorům, kteří uvádějí na trh přípravky na ochranu rostlin pro profesionální uživatele, přináší novela rostlinolékařského zákona povinnost registrace. Další změny se týkají oblasti oznamovacích povinností pro přemístění přípravků z Česka do jiné země EU nebo vývoz do států mimo EU, nových povinností při prodloužení použitelnosti přípravků a použití etiket v souběžném obchodu.
4.6.2017
Tisková zpráva – ÚKZÚZ informuje, že na základě aktuálně platného nařízení EK došlo k ukončení platnosti povolení přípravků na ochranu rostlin obsahujících účinnou látku linuron.
7.3.2017
Informace k vyhledávání menšinových použití v on-line registru přípravků na ochranu rostlin
(PDF, 928 KB)
9.1.2017
Tisková zpráva – Předsedající zemí Řídícího výboru střední zóny pro přípravky na ochranu rostlin byla od začátku roku 2016 Česká republika, kterou při jednáních a řízeních zastupoval ÚKZÚZ, Oddělení koordinace odborného hodnocení spadající pod Odbor přípravků na ochranu rostlin. Mezi členské země patří dále Nizozemsko, Německo, Velká Británie, Irsko, Belgie, Rakousko, Maďarsko. Tématem jednání byly především koncepční otázky při povolování přípravků na ochranu rostlin, zpřesnění pravidel pro činnost pracovních skupin, spolupráce s Evropskou komisí a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.
15.12.2016
Informace k doprodeji a používání zásob přípravku
(PDF, 292 KB)
31.10.2016
V polovině října byl na zkušební stanici Chrlice odebrán nejsilnější vzorek za celou dobu sledování letu mšic v ČR. Čítal 8.787 ks mšic a z toho bylo 8.595 ks mšice broskvoňové (Myzus persicae). Tento záchyt byl však pouze jedním z řady velmi silných úlovků tohoto druhu v tomto roce.