Zemědělská výroba
Zemědělská výroba patří společně s navazující potravinářskou výrobou mezi tradiční odvětví národního hospodářství. Jak zemědělství, tak potravinářství prošlo po roce 1989 zcela zásadní nutnou majetkovou a ekonomickou proměnou, která se promítnula do kvality a kvantity jednotlivých komodit. Řada z nich se dostala pod úroveň domácí spotřeby, kde resort zemědělství vyvíjí potřebné kroky pro zvýšení dosahovaných výkonů, v řadě komodit se otevřel vývozní potenciál nebo byl udržen či rozšířen, jak to dokumentují údaje o vývozu především komodity mléko, živá zvířata, obiloviny, cukr a slad.
Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací na udržování a využívání genetických zdrojů pro výživu a zemědělství pro rok 2021
Zásady, kterými se na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, stanovují podmínky pro poskytování dotací na udržování a využívání genetických zdrojů pro výživu a zemědělství pro rok 2021.
Ročenka 2019 - Ekologické zemědělství v ČR
Ministerstvo zemědělství vydalo již tradiční publikaci, která mapuje každoroční vývoj ekologického zemědělství v ČR.
Ročenka 2019 - Ekologické zemědělství v ČR
(PDF, 4 MB)
Ročenka je tradiční publikací, která přináší ucelený zdroj dat o vývoji i aktuálním stavu ekologického zemědělství a produkce biopotravin v České republice.
Změna v udělování výjimek z pravidel EZ na vazné ustájení.
Novelizovaný zákon č. 246/1992 na ochranu zvířat proti týrání upravuje s účinností od 1. 2. 2021 v platnost nová pravidla týkající se vazného ustájení zvířat.
Situační a výhledová zpráva: Mléko
(PDF, 7 MB)
Publikace Situační a výhledová zpráva mléko a mléčné výrobky informuje veřejnost o důležitých aktuálních skutečnostech a základních údajích v odvětví mléka a mléčných výrobků.
Situační a výhledová zpráva: Réva vinná a víno - 2020
(PDF, 8 MB)
Zde přiložená SVZ navazuje na informace uvedené ve zprávě, která byla vydána v prosinci 2019. Údaje obsažené v předkládané SVZ byly zpracovány na základě informací a dat dostupných k 31. 12. 2019.
Kontaminace nejen bio sezamu z Indie etylenoxidem
Evropská komise a příslušné národní úřady v současné době intenzivně řeší problém zdraví škodlivé kontaminace sezamu původem z Indie nepovoleným pesticidem etylenoxid (ETO).
Zápis RR - prosinec 2020
(PDF, 725 KB)
Zákaz kastrace samců a zkracování ocasků zaškrcením
Novelizovaný zákon č. 246/1992 na ochranu zvířat proti týraní zakazuje s účinností od 1. 2. 2021 kastraci samců a zkracování ocasů zaškrcením varlat nebo částí ocasu hospodářských zvířat.
Situační a výhledová zpráva: Skot - hovězí maso
(PDF, 2 MB)
Publikace Situační a výhledová zpráva Skot – hovězí maso má za cíl zhodnocení stavu chovu skotu a trhu s hovězím masem za rok 2019 a dostupných dat za rok 2020. Předkládaná zpráva navazuje na Situační a výhledovou zprávu Skot – hovězí maso pro rok 2018.
Brexit - Dovoz a vývoz bioprodukce z a do Velké Británie od 1. ledna 2021 v rámci Dohody o spolupráci mezi EU a UK
Od 1. ledna 2021 je možné dovážet z UK bioprodukty pouze za legislativně definovaných podmínek.
Český chmel/Czech Hops 2020
Mezinárodní publikace o českém chmelařství, kterou vydalo MZe ve spolupráci se Svazem pěstitelů chmele ČR v roce 2020.
COI před podáním celního prohlášení
Celní správa ČR přistoupila k ověřování certifikátu COI v rámci platformy Single-Window. Pro dovozce bioproduktů to znamená jednu zásadní změnu.
Dotazník k veterinárním léčivům
V souvislosti s novým ekologickým nařízením ES/848/2018, které nahradí nařízení ES/834/2007, se otevřela diskuze k nutnosti vyžadování 48 hodinové ochranné lhůty v ekologických chovech u léčiv, které za běžných okolností (tj. v konvenčním zemědělství) žádnou lhůtu nemají.
Komoditní karta: Mléko - září 2020
(PDF, 1 MB)
Databáze dostupných zvířat v EZ
Od dnešního dne je pro ekologické zemědělce zpřístupněna nová funkcionalita Registru ekologických podnikatelů. Jedná se o registr koncipovaný formou inzertního portálu, kde mohou podnikatelé v ekologickém zemědělství dobrovolně inzerovat svá zvířata.
The National Programme on Conservation and Utilization of Plant, Animal and Microbial Genetic Resources Important for Food and Agriculture for the period 2018–2022
Ministry of Agriculture of the Czech Republic published its strategy on the protection of agriculturally important genetic resources. The protection of these resources is ensured both by law and within the strategy entitled the National Programme on the Conservation and Utilization of Genetic Resources of Plants, Animals and Microorganisms Important for Food and Agriculture. The currently issued document is valid for the period 2018–2022.
Česká biopotravina roku 2020
PRO-BIO Svaz ekologického zemědělství vyhlašuje 19. ročník soutěže ČESKÁ BIOPOTRAVINA ROKU, která podporuje tuzemské výrobce biopotravin. Odborná porota…
Žňové zpravodajství k 10. srpnu 2020
Postup sklizně obilovin a řepky v České republice k 10. srpnu 2020
Publikace Genetické zdroje rostlin: moderní technologie konzervace a hodnocení
Ministerstvo zemědělství vydalo ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., plodinovými experty a institucemi uchovávajícími genofond zemědělských plodin publikaci Genetické zdroje rostlin: moderní technologie konzervace a hodnocení.
Publikace Genetické zdroje zvířat a jejich praktické využití
Ministerstvo zemědělství vydalo ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., institucemi uchovávajícími živočišný genofond a oborovými experty publikaci s názvem Genetické zdroje zvířat a jejich praktické využití.
Zařazení vlastníka genetického zdroje zvířat do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat významných pro výživu a zemědělství
Ministerstvo zemědělství rozhoduje o zařazení vlastníka genetického zdroje zvířat do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat významných pro výživu a zemědělství (dále jen „Národní program“) v souladu s § 14b zákona č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „plemenářský zákon“) a to na základě žádosti vlastníka genetického zdroje zvířat.
Žňové zpravodajství k 3. srpnu 2020
Postup sklizně obilovin a řepky v České republice k 3. srpnu 2020
Žňové zpravodajství k 27. červenci 2020
Postup sklizně obilovin a řepky v České republice k 27. červenci 2020
Žňové zpravodajství k 20. červenci 2020
Postup sklizně obilovin a řepky v České republice k 20. červenci 2020
Informace pro chovatele ovcí v ekologickém zemědělství - kupírování ocásků
V současné době je v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR projednávána novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Upozorňujeme chovatele hospodářských zvířat, že podle připravovaného návrhu již nebude možné provádět zkracování ocasů jeho zaškrcením.
Žňové zpravodajství k 13. červenci 2020
Postup sklizně obilovin a řepky v České republice k 13. červenci 2020
Žňové zpravodajství k 7. červenci 2020
Komentář s informacemi ke sklizni obilovin a řepky v České republice k 7. červenci 2020
Zemědělství 2019
(PDF, 3 MB)
Publikace Zemědělství 2019 hodnotí z pohledu jednotlivých ekonomických ukazatelů vývoj v zemědělství v roce 2019. Publikace byla zpracována Ministerstvem zemědělství v roce 2020.
Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací na udržování a využívání genetických zdrojů pro výživu a zemědělství pro rok 2020
Zásady, kterými se na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, stanovují podmínky pro poskytování dotací na udržování a využívání genetických zdrojů pro výživu a zemědělství pro rok 2020.
Zápis z 42. jednání KPS - 9. 12. 2019
(PDF, 327 KB)
Návrh změny zákona č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů.
Ročenka 2018 - Ekologické zemědělství v ČR
(PDF, 4 MB)
Žňové zpravodajství k 8. červenci 2019
Informace a komentář ke sklizni obilovin a řepky v České republice k 8. 7. 2019
Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací na udržování a využívání genetických zdrojů pro výživu a zemědělství pro rok 2019
Zásady, kterými se na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, stanovují podmínky pro poskytování dotací na udržování a využívání genetických zdrojů pro výživu a zemědělství pro rok 2019.
Ročenka 2017 - Ekologické zemědělství v ČR
(PDF, 6 MB)
Akční plán Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství na období 2018 – 2022
Ministerstvo zemědělství schválilo Akční plán Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství na období 2018 – 2022 (dále jen „Akční plán“). Akční plán navazuje na strategii ochrany genetických zdrojů využitelných v zemědělství, je jejím implementačním dokumentem, specifikujícím další rozvoj práce s genetickými zdroji.
Statistická šetření ekologického zemědělství
(PDF, 1 MB)
Zpráva o trhu s biopotravinami 2016
Seznam doporučených odrůd ječmene a pšenice pro ekologické zemědělství
V těchto dnech vychází historicky první seznam doporučených odrůd (SDO) ječmene jarního a pšenice jarní pro pěstování v režimu ekologického zemědělství (EZ) v České republice.
Komoditní burzy v působnosti Ministerstva zemědělství
Záležitosti komoditních burz v České republice jsou upraveny zákonem č. 229/1992 Sb. o komoditních burzách, ve znění pozdějších předpisů. Státní dozor nad komoditními burzami v České republice vykonává v úzké součinnosti Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Kvalita Q CZ
Studie Q CZ, kterou vypracoval kolektiv autorů Českomoravské společnosti chovatelů, a. s. v rámci dotačního programu 19.A.b.2 – Podpora vyjmenovaných úkonů provedených formou služeb spojených s režimem jakosti Q CZ, analyzuje stav produkce mléka z pohledu jeho kvality a bezpečnosti v souladu s dotačním titulem 19 - Podpora produkce nadstandardní kvality syrového kravského mléka a jeho zhodnocení ve zpracovatelském průmyslu na území České republiky.
Kam za bipotravinami v jednotlivých krajích?
Chcete nakoupit biopotraviny ve svém okolí?
Informace k dotačnímu programu DP 3.a
Zpřesnění Zásad dotačního programu DP 3.a podáváním předběžné žádosti již do 30.9.2017.
Doporučení pro nákup potravin a stravovacích služeb v režimu veřejné zakázky
Produktový list pro zadávání ekologických veřejných zakázek (GPP).
Postup sklizně obilovin a řepky k 28. 8. 2017
Sklizeň základních obilovin a řepky byla díky příznivému počasí v 34. týdnu téměř ukončena. V současnosti dle aktuálního zjištění MZe prostřednictvím SZIF je k datu 28. 8. 2017 sklizeno v ČR více než 90 % ploch základních obilovin – 98,9 % a sklizeň je těsně před svým závěrem. K uvedenému datu zbývá sklidit 13 818 ha (1,1 %) ploch základních obilovin. Nejvíce zaostává ve sklizni kraj Karlovarský a Liberecký kde je sklizeno 89,7 % (18,3 tis. ha z 20,4 tis. ha) a 93,8 % (19,4 tis. ha z 20,7 tis. ha) ploch obilovin. Řepka je prakticky sklizena ve všech krajích ze 100 %, s výjimkou krajů Moravskoslezského a Zlínského, kde zbývá sklidit 220 ha a 22 ha (0,1 %) – u Zlínského kraje je uvedená plocha ponechána kvůli africkému moru prasat (AMP). Ke dni 28. 8. 2017 je sklizeno 6 933,7 tis. tun obilovin s průměrným výnosem 5,55 t/ha a 1 168,8 tis. tun řepky s průměrným výnosem 2,97 t/ha.
Postup sklizně obilovin a řepky k 21. 8. 2017
Díky příznivému počasí v průběhu celého týdne se žně v ČR výrazně posunuly ke svému závěru, neboť je celkem posekáno 1 188,4 tis. ha obilovin z 1 262,3 tis. ha určených ke sklizni, což v procentickém vyjádření představuje 94,1 %. Za uplynulý týden pokročila sklizeň u všech sledovaných druhů obilovin, především sklizeň ozimé pšenice, kde je sklizeno 95,5 % sklizňových ploch a sklizeň jarního ječmene s 95,3 % sklizňových ploch. Významně pokročila i sklizeň ozimého žita a jarní pšenice, kde je sklizeno 91 % a 86 % sklizňových ploch (v předchozím týdnu bylo sklizeno 66,3 % a 63,2 % ploch). Sklizeň se již tradičně opožďuje u triticale a ovsa, kde z celkové plochy je sklizeno 84,3 % a 69,2 % výměry. Celkový výnos obilovin oproti minulému týdnu nepatrně klesl a je na výnosové hladině ve výši 5,58 t/ha. Oproti minulému roku 2016 je tento výnos nižší než loňský výnos o 0,78 t/ha, ale také výnos, který byl zjištěn v roce 2015 (6,07 t/ha) o 0,49 t/ha. Morava má sklizeno 347,8 tis. ha, tedy 96,4 % sklizňových ploch, Čechy mají posekáno 846,8 tis. ha, což je 88,7 % sklizňových ploch. Největší zpoždění má kraj Liberecký, Karlovarský, a Plzeňský, kde je sklizeno 72,7 %, 80,1 % a 80,5 % ploch obilovin. Ostatní regiony Čech se blíží ke konci žní, tak jako na celé Moravě. Je zde sklizeno od 80,7 % (Královéhradecký kraj) do 97,7 % (Středočeský kraj) ploch obilovin. Řepka je prakticky sklizena ve všech krajích ze 100 %, s výjimkou kraje Královéhradeckého, Libereckého a Středočeského, kde zbývá sklidit zhruba 2640 ha (11,3 %), 390 ha (0,5 %) a 110 ha (1,8 %).
Ukázkový ekologický sad - představení projektu
Dne 17. srpna 2017 bude zájemcům z odborné veřejnosti představen projekt Ukázkový ekologický sad, který realizuje s podporou Ministerstva zemědělství Biocont Laboratory a Ovocnářské družstvo Brno…
Postup sklizně obilovin a řepky k 7. 8. 2017
Žně v 31. týdnu překročily svou polovinu. Díky příznivé druhé polovině týdne se znovu sklizňové práce rozběhly naplno. K aktuálnímu datu je posekáno 52,05 % celkové osevní plochy obilovin. Celkem je sklizeno 657,1 tis. ha obilovin s průměrným výnosem 5,38 t/ha, který je nižší, než výnos zjištěný ve stejném období minulého roku (6,4 t/ha). Patrné jsou i nadále značné lokální rozdíly v postupu sklizně. Zatímco na Moravě v některých krajích žně spějí do závěru (v Jihomoravském kraji je sklizeno 92,5 % ploch obilovin a ve Zlínském kraji 86,2 %), nejpomalejší je průběh žní nadále v Karlovarském kraji, kde je zatím sklizeno jen 13,7 % ploch základních obilovin a v Libereckém kraji, kde je sklizeno 21,3 % ploch základních obilovin.
Postup sklizně obilovin a řepky k 24. 7. 2017
Dle šetření SZIF k 24. 7. 2017 sice sklizeň základních obilovin a řepky v 29. týdnu pokročila, ale její rychlejší postup komplikují místní dešťové přeháňky a také zralost jednotlivých druhů obilovin. V průběhu minulého týdne se počasí umoudřilo, místy byly tropické teploty, a tak se žně rozběhly i v krajích, kde v minulých týdnech začaly pouze symbolicky. Dešťové přeháňky se vyskytovaly až v závěru týdne, a tak znovu v mnoha krajích zpomalily celkový postup žní. Přesto oproti minulému roku je v třetím sklizňovém týdnu patrný rychlejší průběh sklizňových prací u základních obilovin a mírné zpoždění u řepky (tj. k 24. 7. 2017 je sklizeno 21,8 % ploch základních obilovin a 23,2 % ploch řepky oproti 15 % ploch základních obilovin a 29,1 % ploch řepky ke dni 25. 7. 2016).