Aktuality a zajímavosti z ekologického zemědělství

4. 9. 2013

Je důležité se nadále seznamovat s projekty podpořené v rámci PRV a tak získávat kladné či záporné zkušenosti při jejich realizaci. Co se týče ekologického zemědělství, je dobré nadále podporovat zejména výrobu kvalitních biopotravin, udržovat krajinu, kvalitu ovzduší, vod a zejména půdy pro zachování pro další generace.

Před samotným seminářem bylo možné navštívit Farmu Sádky v Kunovicích, která hospodaří asi na 3,5 ha ekologickém sadu. Jsou zde krajové odrůdy jabloní, švestky, tzv. durancie, ořešáky, oskoruše, hrušně, třešně a mirabelky. Je zde malý rybník, kde jsou chovány ryby a vyskytuje se i celá řada obojživelníků. Mnoho druhů ptactva napomáhá v očistě sadu od nežádoucích škůdců.

Seminář zahájila Ing. Olga Jurásková , SZIF Uherské Hradiště a přítomné seznámila s dosavadními a plánovanými aktivitami Celostátní sítě pro venkov a s aktualitami z Programu rozvoje venkova.

O základech ekologického hospodaření pohovořil Ing. Milan Drgáč, PRO-BIO RC Bílé Karpaty. Seznámil posluchače s myšlenkou tohoto hospodaření a pohovořil o tom, co dělat, když chci ekologicky hospodařit. Informoval o předpisech týkajících se ekologického zemědělství a seznámil posluchače s pravidly osy II v rámci Programu rozvoje venkova.

Ing. Eva Kallasová z PRO-BIO obchod, spol. s r.o. pohovořila o tom, jak je sledována kvalita bio potravin. Jsou zde přísná pravidla např. na sledování mykotoxinů ( zde se provádí vzorky na 51 mykotoxinů ). EU požaduje u běžných potravin jen sledování 12 mykotoxinů. PRO-BIO dbá taktéž na nutriční hodnotu potravin, zachování původních druhů obilovin. Ve svém sortimentu nabízí více jak 1200 produktů a z toho je 300 bezlepkových. Žít ekologicky znamená žít v souladu s přírodou, šetrně a se snahou zachovat její největší různorodost. Zákon o ekologickém zemědělství č. 242/2000 Sb. definuje ekozemědělství takto: „ Ekologickým zemědělstvím se rozumí zvláštní druh zemědělského hospodaření, který dbá na životní prostředí a jeho jednotlivé složky. Stanovuje omezení či zákazy používání látek a postupů, které zatěžují, znečišťují nebo zamořují životní prostředí nebo zvyšují rizika kontaminace potravního řetězce, a který zvýšeně dbá na vnější životní projevy a chování a na pohodu chovaných hospodářských zvířat.“

Ing. Petr Weidenthaler se z rodinných důvodů omluvil. Provozuje rodinnou farmu na biozeleninu a hospodaří v režimu ekologického hospodaření asi na 23 ha. V přednášce pokračoval Ing. Martin Kadubec, Lipov, který ekologicky hospodaří asi na 5,5 ha. Představil svoji malou rodinnou farmu, která se zabývá výrobou vína a ekologickým sadařením. Jeho vína získala ocenění na veletrhu Biofach 2013 v Norimberku. V následující prezentaci informoval o svých aktivitách David Ryšavý. Založil spolu s rodinou ekologický slivoňový sad, věnují se včelaření a snaží se zachovat rozmanitost přírody. Sad má výměru 9 ha . Svoji produkci chce firma využít pro přímý konzum, sušení, povidla, mošty a v neposlední řadě i kvas. Nedílnou součástí sadu jsou různé přírodní prvky pro plazy, hmyz a ptactvo. Rodina se snaží propagovat šetrný způsob hospodaření v rámci dnů otevřených dveří. V připraveném programu dále pokračovala rodina Vaverkova z Kunovic, která provozuje malou rodinnou pekárnu. Hlavním sortimentem je kváskový chléb z biomouky, a to buď žitné nebo špaldové. Nepřidávají do těsta žádné náhražky pouze biomouku, žitný kvásek ,vodu, sůl, biokmín, bio lněné semínko . Takový chléb je lehce stravitelný a dlouho vydrží díky použitému kvásku.

Bc. Marie Petrů ze Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty o.p.s. přítomným představila projekt na zachování biodiverzity luk a pastvin (zaměřen především na výskyt ohrožených druhů motýlů). V rámci projektu je sledován výskyt např. modráska očkovaného, modráska bahenního, modráska černoskvrnného, modráska hořcového a dalších ohrožených druhů. Údržba vybraných lokalit výskytu těchto motýlů a chráněných druhů rostlin bude prováděna mozaikovou sečí: ručně, s lehkou mechanizací, těžkou mechanizací a taktéž mozaikovou pastvou. Důležitým bodem je taktéž odstraňování náletů. V rámci projektu budou probíhat semináře o důležitosti zachování rozmanitosti přírody.

Ing. Petr Alexander z Harvest Films o.s. promítl v rámci pozvánky na Life Sciences Film Festival 2013 snímek Symfonie půdy režisérky Deborah Koons Garcia z festivalu LSFF na ČZU v Praze 2012. Film pojednává o ekologickém hospodaření a jeho vlivu na vlastnosti a kvalitu půdy. Představil půdu jako živý ekosystém a seznámil diváky s životem a procesy probíhajícími v půdě, s různými druhy půd i s historií půdy - od vzniku až po její současný stav, kdy je půda vlivem konvenčního hospodaření vyčerpaná, nedaří se v ní plodinám ani živočichům, nedokáže už zadržovat vodu. Názorně a souhrnně představil principy šetrného ekologického zemědělství i negativní vliv konvenčního zemědělství na složení a vlastnosti půdy. Poukázal na důležitost střídání a výběr plodin, kompostování, bezorebné techniky, výměnu chemických látek, vliv insekticidů na hmyz, význam chlévského hnoje pro tvorbu humusu. Půdy chudé na humus nejsou schopny vsakovat vodu. Závěrem filmu bylo motto, že půda je jedním z důležitých organismů pro život na Zemi.

V průběhu celého semináře měli přítomní možnost se v rámci Celostátní sítě pro venkov seznámit s využitím dotací přes Program rozvoje venkova.

Ekologie 8.6.2013 Ekologie 8.6.2013

Ekologie 8.6.2013 Ekologie 8.6.2013

Ekologie 8.6.2013 Ekologie 8.6.2013

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.