Technické požadavky na stavby pro plnění funkcí lesa

6. 6. 2019

Právní úprava staveb pro plnění funkcí lesa je kromě obecného rámce daného lesním zákonem (zákon č. 289/1995 Sb.), vodním zákonem (zákon č. 254/2001 Sb.) a zákonem o ochraně přírody a krajiny (zákon č. 114/1992 Sb.) podrobně řešena zejména v oblasti technických požadavků na tyto stavby daných příslušnými vyhláškami provádějícími stavební zákon (zákon č. 183/2006 Sb.).

Pro stavby pro plnění funkcí lesa (za které se považují zejména lesní cesty, hrazení bystřin a strží a malé vodní nádrže v lesích) v přiměřené míře platí obecné technické požadavky na stavby dané vyhláškou č. 268/2009 Sb. a v relevantních případech i technické požadavky zabezpečující bezbariérové užívání staveb stanovené vyhláškou č. 398/2009 Sb.

Nad rámec uvedených obecných požadavků jsou dalšími právními předpisy vymezeny speciální technické požadavky na stavby pro plnění funkcí lesa, a to zejména věcně nejpříslušnější vyhláškou č. 239/2017 Sb., o technických požadavcích pro stavby pro plnění funkcí lesa, která k 1. lednu 2018 nahradila obdobnou vyhlášku č. 433/2001 Sb. Současná vymezuje technické požadavky na stavby lesních cest a případné stavby na ostatních trasách pro lesní dopravu, dále technické požadavky na stavby hrazení bystřin a strží a na stavby pro úpravu vodního režimu lesních půd. Na rozdíl od vyhlášky č. 433/2001 Sb. vyhláška č. 239/2017 Sb. nestanovuje technické požadavky na malé vodní nádrže v lesích, protože v potřebném rozsahu jsou příslušné technické požadavky stanoveny vyhláškou č. 590/2002 Sb., o technických požadavcích pro vodní díla. Malé vodní nádrže v lesích ovšem nadále jsou rovněž stavbami pro plnění funkcí lesa a jejich výstavba je významnou součástí oboru lesnicko-technických meliorací.

V oblasti technických požadavků na stavby pro plnění funkcí lesa platí i ustanovení dalších právních předpisů. Pro lesní cesty se jedná zejm. o vyhlášku č. 104/1997 Sb., která na rozdíl od výše uvedených vyhlášek provádějících stavební zákon provádí zákon o pozemních komunikacích (zákon č. 13/1997 Sb.), ale přesto je významným zdrojem technických požadavků na pozemní komunikace (včetně účelových komunikací – lesních a polních cest). Pro vodní díla v rámci staveb pro plnění funkcí lesa platí dále i ustanovení vyhlášky č. 590/2002 Sb. a v případě staveb pro úpravu vodního režimu lesních půd platí v přiměřeném rozsahu také technické požadavky stanovené vyhláškou č. 225/2002 Sb., o podrobném vymezení staveb k vodohospodářským melioracím pozemků a jejich částí a způsobu a rozsahu péče o ně.

Vyhláškou č. 239/2017 Sb. je stanoveno, že při zpracování projektové dokumentace pro stavby lesních cest a případné stavby na ostatních trasách pro lesní dopravu se postupuje v souladu s příslušnou českou technickou normou, kterou se rozumí ČSN 73 6108:2018 Lesní cestní síť. Obdobně vyhláška pro stavby hrazení bystřin a strží odkazuje na ČSN 75 2106-1:2016 Hrazení bystřin a strží – Část 1: Obecně. Podle § 6 vyhlášky č. 239/2017 Sb. má Ministerstvo zemědělství umožnit bezplatné nahlížení do textu uvedených českých technických norem. Za tímto účelem Ministerstvo zemědělství uzavřelo s příslušnou státní příspěvkovou organizací Česká agentura pro standardizaci smlouvu o sponzorovaném přístupu k těmto technických normám, díky kterým je možné uvedené normy zdarma prohlížet (nikoliv tisknout) v prostředí portálu s registrovaným přístupem na adrese https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/default.aspx.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.