Rozhovor - Bezchlebova rodinná konzervárna

22. 7. 2021

Bezchlebovu rodinnou konzervárnu najdete v Zábřehu, v okrese Šumperk. Jedná se o malou manufakturu, kterou tvoří 10 zaměstnanců. Založil ji pan Oldřich Bezchleba v roce 2011 po 18 letech působení v gastronomii a potravinářském průmyslu. Inspirací mu byly francouzské lokální trhy a stará kniha o zavařování. Některé recepty zůstaly v původní podobě, jiné jsou mírně upravené, na dalších se ještě pracuje a ladí.

Produkty jsou z velké části vyráběny ručně, ale provozovna prošla modernizací, kdy byly pořízeny nové stroje. Jasným směrem produkce je pokračovat ve  výrobě kvalitních delikates, které budou pocházet z poctivých surovin. Na složení výrobků si při výrobě zakládají, a proto v nich nenajdete žádné konzervanty. Aby byly výrobky co nejvíce autentické, plní se do tradičních patentních sklenic, z nichž některé tvary se skutečně používaly už koncem 19. století. Některé výrobky získaly označení regionálních potravin „JESENÍKY originální produkt®“.

V úvodu byla Vaše konzervárna představena, dodal byste ještě něco k podniku jako takovému? Jaký je objem Vaší produkce a podobně?

Dodejme, že preferujeme lokální suroviny a dodavatele. Zpracováváme například plané ovoce a lesní plody, proto spolupracujeme s místními sběrači, kteří nás dokáží perfektně zásobit z bohatých přírodních zdrojů. 

 

 

 

Jaký sortiment výrobků u Vás najdeme?

Vyrábíme paštiky a kulinárně upravená masa, pestrou paletu džemů, okrajově kompoty, sirupy a omáčky k těstovinám.

Nabídka Vašich výrobků je opravdu pestrá a v řadě případů netradiční, určitě by se daly nazvat delikatesami. Jak jsou tyto netradiční výrobky vyhledávány kupujícími?

Máme veskrze pozitivní odezvu, zájem se mění v průběhu roku a sezónnosti té které suroviny.

Máte svoji firemní prodejnu? Kde můžeme Vaše výrobky zakoupit?

Vybudovali jsme nádhernou vzorkovou prodejnu v Zábřehu, kde prezentujeme naše výrobky. Zde organizujeme populární komentované ochutnávky a velmi žádané exkurze do výroby. Máme také interaktivní program pro školy, snažíme se poutavou formou ukázat mládeži, jak vznikají ručně vyráběné dobroty a jak naši předkové zvládali uchovávat potraviny na zimní období.

Vaše výrobky získaly např. ocenění JESENÍKY originální produkt®, je pro Vás toto nebo podobné regionální označení přínosem? Zajímají se kupující o tyto značky?

Tato ocenění a certifikáty nám pomáhají v propagaci výrobků a naší práce. Ale nemyslím si, že by k nám zákazníci přišli cíleně kvůli tomu. Spíše jim to usnadní volbu při výběru výrobků, kterým certifikace dodávají jistou prestiž.

Modernizaci provozu jste realizovali pomocí projektu Programu rozvoje venkova, můžete nám popsat, co konkrétně jste realizovali a jak Vám to pomohlo ve Vaší práci?

Pořizovali jsme řezačku na maso – mlýnek, který zvládne až tunu masa za hodinu, takže naši dávku masa na paštiku zvládne za pár minut.

 

 

 

 

Dále jsme pořídili kvalitní prodejní stánky, abychom se mohli důstojně prezentovat na různých venkovních akcích – jarmarky, food festivaly, slavnosti.

 

 

 

 

 

Realizovali jste projekt přes MAS Horní Pomoraví, bylo to pro Vás přínosem? Podal byste žádost i bez pomoci MAS?

MAS Horní Pomoraví mohu jen chválit, velmi profesionální přístup, bezva lidi, rozumí problémům a dokáží poradit s veškerou administrativou, kterou také z velké části pořeší bez naší intervence. Žádost bez MAS bychom podali, ale stálo by nás to nesrovnatelně více úsilí a času.

Jaké jsou Vaše plány a představy do budoucna, nějaké další výrobky nebo směr?

Neustále je co vymýšlet a realizovat, rádi překvapujeme naše zákazníky novinkami a tak se každý rok náš sortiment rozšiřuje o několik nových výrobků. Inspirujeme se dostupnými surovinami, aktuálními kulinářskými trendy a hlavně tradičními recepturami ve starých kuchařských knihách.

Co Vás při této práci „žene vpřed“?

Na počátku je to téměř vždy nadšení, že jsme „kápli“ na super recepturu, která se ukázala po prvních pokusech jako nadějná. To Vás nabije do další etapy, kdy je třeba všechno promyslet tak, aby to naše jednoduchá technologie zvládla, tedy aby to bylo vyrobitelné ve větším měřítku a abychom se vyhnuli konzervantům, stabilizátorům, apod. (v našich výrobcích fakt nejsou). A pak je fáze uvedení na trh, kdy se těšíte z (převážně) pozitivních reakcí okolí a zákazníků.

Zdroj: regionální pracoviště CSV - RO SZIF Olomouc

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.