Výroční zpráva za rok 2005 o plnění úkolů vyplývajících ze Smlouvy o dílo č. 9-16230-2005

18. 7. 2006

Výroční zpráva za rok 2005 o plnění úkolů vyplývajících ze Smlouvy o dílo č. 9-16230-2005 uzavřené mezi MZe ČR a VÚVč Dol k zajištění monitoringu výskytu původce moru včelího plodu v ČR, udržování a doplňování sbírky bakteriálních kmenů původců moru Výzkumný ústav včelařský, s.r.o. Dol, 252 66 Libčice nad Vlt.

Mor včelího plodu, Histolysis infectiosa perniciosa larvae, Pestis apium americana, je nebezpečnou nákazou včely medonosné ve smyslu přílohy č. 2 k zákonu 166/1999 Sb. (veterinární zákon). Původcem je sporulující mikrob Paenibacillus larvae ssp. larvae (dále P.l.l). Onemocnění je rozšířeno ve všech oblastech světa, kde se vyskytují včely a všude působí ztráty. Likvidace ohnisek moru je možná a je podmíněna včasnou diagnostikou a důslednou likvidací všech kontaminovaných materiálů, které nejdou desinfikovat. Další podmínkou je bezchybná spolupráce veterinární služby s chovateli a následná kontrola. Neexistuje žádná účinná farmakoterapie, likvidace nemocných včelstev je nezbytná.

V rámci této smlouvy bylo ze strany zhotovitele provedeno vyšetření 780 monitorovacích vzorků voskové měli ze dna úlů a dalších vzorků ze včelstev podezřelých z nakažení morem včelího plodu, odebraných  ve spolupráci s příslušnými inspektoráty Krajských veterinárních správ v ochranných pásmech nebezpečných nákaz a v dalších indikovaných a monitorovaných oblastech. V těchto vzorcích byla stanovena přítomnost P.l.l. i kvantitativně s následným vyhodnocením kvantity nálezu ke klinickému obrazu nemoci ve včelstvech.

Sbírka mikrobiálních kmenů nalezených při diagnostické činnosti je systematicky doplňována a udržována. Pro typizaci bakteriálních kmenů původce moru včelího plodu se podařilo zavést kombinaci biochemických a genetických metod (PCR).

Byly provedeny instruktáže správných diagnostických a sanačních postupů v ohniscích a ochranných pásmech moru včelího plodu Výsledky těchto aktivit byly prezentovány na zasedání OIE a na 29. světovém kongresu APIMONDIA v Dublinu v srpnu 2005. Metoda vyšetření měli, vyvinutá na našem pracovišti byla zahrnuta do Manuálu diagnostických metod OIE.

V Dole, 25.10.2005

Dr. Ing. František Kamler - ředitel VÚVč Dol
Ing. Dalibor Titěra CSc - vedoucí odd. výzkumu

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.