Výroční zpráva za rok 2005 o plnění úkolů vyplývajících ze Smlouvy o dílo č. 7-16230-2005

18. 7. 2006

Smlouva o dílo uzavřená mezi MZe ČR a VÚVč v Dole k řešení problematiky monitoringu léčiv proti chrobám včel.

Největší užitek přinášejí včely tím, že opylují rostliny. Ekonomika včelařství je ale odvozená od produkce a realizace medu a dalších včelích produktů. Odpovídající ceny lze získat pouze za včelí produkty nejlepší kvality, zcela prosté reziduí cizorodých látek. Jedním z potenciálních zdrojů reziduí jsou účinné látky používané ve včelařství v boji proti nemocem a parazitům. Tato práce shrnuje a analyzuje rizika v této problematice. 

Byly vyvinuty další chybějící metody stanovení reziduí metabolitů amitrazu, tau-fluvalinatu a acrinathrinu v medu, vosku a propolisu.

Rozbory více než 150 vzorků těchto produktů potvrdily předpoklady, vyslovené na základě analýzy rizika. 

Všechny tři hlavní účinné látky používané plošně proti varroáze včel - amitraz, acrinathrin a tau-fluvalinate - nepředstavují při dodržení metodiky aplikace žádné hygienické riziko pro včelí produkty.

Po jedné aplikaci thymolu, který je v zahraničí propagován, do pokusných včelstev byla nalezena rezidua v kvantech blížících se hygienickému limitu. Thymol představuje hygienické riziko pro konzumní med.

Dr.Ing. František Kamler - ředitel VÚVč Dol
Ing. Dalibor Titěra, CSc - vedoucí odd. výzkumu

Znění celého dokumentu naleznete v příloze

V Dole, 24.11.2005

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.