přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

První odhad sklizně ovoce vypadá optimisticky

24.6.2022

Tisková zpráva – Z aktuálního odhadu sklizně ovoce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského vyplývá, že nám letos velmi dobře zaplodily třešně.

Odhad sklizně k 15. 6. 2022 v případě jabloní činí přibližně 127 945 tun, což je 111 % pětiletého průměru sklizně tohoto druhu. V produkčních jabloňových sadech se stále nejvíce pěstuje odrůda Golden Delicious, následována odrůdami Idared a Jonagold. 

U hrušní je odhadováno 133 % pětiletého průměru, což činí asi 8 158 tun. Nejpěstovanějšími odrůdami jsou Konference, Lucasova, které jsou následovány odrůdami Williamsova a Williamsova červená.

Výborně zaplodily třešně, jejich výnos je odhadován na 2360 t, což činí 132 % pětiletého průměru tohoto ovocného druhu.

Mrazovým poškozením utrpěly pouze některé odrůdy teplomilného ovoce, které zejména na jihu Moravy vystoupily z dormance a následně zmrzly v pupenech. Celková sklizeň u meruněk je i přes tuto skutečnost odhadována jako mírně nadprůměrná.

Celkově vypadá první letošní odhad velmi optimisticky, jelikož všechny hlavní druhy vykazují v tomto prvním letošním odhadu nadprůměrnou úrodu.

 

Mgr. Petra Hrabčáková, Ph.D., zástup tiskové mluvčí

Přílohy