přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Doporučení k nevysetí meziplodin rozšířeno o další okresy zasažené kalamitou hraboše

1.9.2020

Tisková zpráva – V návaznosti na tiskovou zprávu ze dne 20. 8. 2020 s doporučením k nezakládání porostů meziplodin jako významné prevenci proti šíření přemnožených hrabošů, a na základě aktuálních dat celoplošného monitoringu ÚKZÚZ, rozšiřujeme počet okresů ohrožených kalamitním výskytem tohoto škůdce.

Ke dni 1. 9. 2020 rozšiřuje ÚKZÚZ seznam okresů nejvíce zasažených kalamitním výskytem hraboše. Nově se jedná o okresy Beroun, Hradec Králové, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Olomouc, Znojmo, Trutnov. Přidávají se tak k již dříve stanoveným okresům Blansko, Chomutov, Jičín, Kladno, Litoměřice, Louny, Mělník, Most, Nymburk, Rakovník a Ústí nad Orlicí, ve kterých kalamita i nadále přetrvává. 

Jedná se o okresy, kde bylo v období od 1. 7. do 31. 8. 2020 ze strany ÚKZÚZ potvrzeno minimálně pětkrát dosažení či překročení pětinásobku prahu škodlivosti hraboše.


ÚKZÚZ bude nadále seznam okresů nejvíce ohrožených hrabošem aktualizovat a zveřejňovat.  V okresech neuvedených v seznamu, bude ÚKZÚZ nadále na žádost zemědělců vydávat individuální stanovisko ke stavu hrabošů na pozemcích. Doporučujeme sledovat informace na webu ÚKZÚZ a SZIF.

Příloha: Tisková zpráva ze dne 20. 8. 2020 - Nezakládání porostů meziplodin bude významnou prevencí proti šíření hrabošů


Dne 3. 9. 2020   okresy Kolín, Praha - východ přidány do seznamu okresů ohrožených kalamitním výskytem hraboše
 

Ivana Kršková, tisková mluvčí
   

Tisková zpráva v PDF ke stažení