přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Jednání česko - běloruské pracovní skupiny pro spolupráci v zemědělství a potravinářství

4.4.2012

Tisková zpráva – 3. 4. 2012 U příležitosti návštěvy veletrhu Techagro v Brně jednala v Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu delegace MZe ČR a Ministerstva zemědělství a potravinářství Běloruské republiky.

Delegace obou zemí vedli za přítomnosti Velvyslance Běloruska v ČR ředitel odboru meliorace a vodního hospodářství Ministerstva zemědělství a potravinářství Běloruské republiky Anatolij A. Bulynja a náměstek ministra zemědělství ČR Martin Hlaváček.

Hodnoceny byly výsledky dosavadní spolupráce v oblasti agrárního obchodu, produkce rostlin, veterinární oblast, rybářství, potravinářství a zkoušení zemědělských strojů.

V oblasti působnosti ústavu bylo konstatováno, že na běloruský zemědělský trh pronikají osiva ze států EU především aktivitou německých a polských firem, aktivita českých semenářů je zanedbatelná a omezuje se pouze na tradiční odrůdy lnu. Běloruská strana má zájem na rozvinutí obchodu s odrůdami polních plodin (například sladovnického ječmene či hrachu) a ovoce a na přímé kontakty s Českomoravskou šlechtitelskou a semenářskou asociací. Nabízí uznání zkoušek odrůd provedených v ČR, což by usnadnilo průnik českých odrůd na běloruský agrární trh.

Za běloruskou stranu se jednání pro oblast odrůd, osiva a sadby zúčastnili ředitel Státního inspektorátu pro zkoušení a ochranu odrůd pan Uladzimir Beinia a ředitel Republikového sdružení "Belsemena" - státní organizace Ministerstva zemědělství a potravin Běloruska pro množení osiv pan Anatoli Ulasevich, kteří nad rámec jednání navštívili zkušební stanici ÚKZÚZ v Chrlicích. Zde byly předvedeny založené polní pokusy pro zkoušky užitné hodnoty a zkoušky DUS.


Vystavil: Ivana Kršková, Kancelář ústavu, tel. 543 548 206