přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Organoleptické hodnocení odrůd jablek 2015

3.12.2015

Tisková zpráva – Dne 2. 12. 2015 proběhla každoroční degustace jablek, které se v letošním roce zúčastnil rekordní počet hodnotitelů z řad šlechtitelů, pěstitelů, školkařů a dalších významných specialistů oboru.

Hodnocení odrůd se po 5 letech opět přesunulo do sálu místního Lidového domu v Lysicích a proběhlo za účasti 150 hodnotitelů. Mezi účastníky degustace byli mimo jiné i šlechtitelé VŠÚO Holovousy, šlechtitel z ÚEB Střížovice Jan Zíma, Ovocnářskou unii zastupoval předseda školkařského svazu Ing. Václav Koběluš. Ze zahraničních hostů přijali pozvání ředitel odboru pro ovoce a integrovanou produkci Ing. Samuel Michálek z ÚKSÚP a za Ovocnářskou unii Slovenska Ing. Marián Varga.

V letošním roce bylo do hodnocení zařazeno 41 odrůd registrovaných či s udělenou ochranou práv v ČR z období let 2006 – 2015. Vedle klasických odrůd účastníci hodnotili i 7 odrůd sloupcovitého charakteru růstu.
Skladba se týkala podzimních a především zimních odrůd. K tomuto výčtu je třeba připočíst i 4 novinky, kterým bude v roce 2016 udělena ochrana práv.

Vzorky k hodnocení dodala ovocnářská zkušební stanice ÚKZÚZ, Lysice a degustací opět prováděli specialisté Národního odrůdového úřadu a Odboru provozního a zkušebního. 


Ivana Kršková
PR

Pozn: V roce 2015 je sortiment registrovaných a chráněných v ČR zastoupen 126 odrůdami jabloní, z nichž je 115 tuzemských. Rozdělení podle konzumní zralosti: letní 16, podzimní 19 a zimních 101. Evropskou ochranu práv má uděleno 32 českých odrůd a Národní ochranu práv má uděleno 44 odrůd českých odrůd. Zdroj: ÚKZÚZ (Věstníky)

 

Organoleptické hodnocení jablek

 

 

Přílohy