přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Reakce na zavádějící informace internetového magazínu ENMAG

21.2.2020

Na internetu se objevilo několik poplašných tvrzení k rozsahu a zahájeným aplikacím rozhozem rodenticidu, které se nezakládají na pravdě.

V šířeném příspěvku se jedná o zobrazenou mapu  výskytu hraboše polního v ČR, a to bez její legendy. Tato mapa (není uvedeno ani z jakého období) zobrazuje všechny monitorované výskyty, které pracovníci ÚKZÚZ provádí v rámci monitoringu škodlivých organismů. Mapa tedy neuvádí pouze kalamitní místa přemnožení hraboše a tímto neodpovídá skutečnosti. Nejsou v ní zaznamenána místa, kde by měly aplikace probíhat, pouze místa monitoringu.

Aktuální mapy výskytu jakéhokoliv škodlivého organismu, včetně zmíněného hraboše polního, jsou k dispozici volně přístupné aplikaci Rostlinolékařský portál na webu ÚKZÚZ. Ke zjištění aktuálního stavu výskytu je mj. nutno rozkliknout konkrétní pozorovací bod na mapě. Monitorovací body jsou do mapy zaznamenávány průběžně.

„Víme, kde se na pole mohou sypat jedy – od pondělí přibylo dalších 34 míst“ a Inspektoři od letošního roku nahlásili extrémní přemnožení hrabošů, které pětinásobně překračuje hodnoty škodlivosti a splňuje tak základní podmínku pro nasazení smrtelných jedů, už se blíží 400 a každý den přibývají další

Tyto informace jsou zavádějící. Uvedený počet míst je spekulace a nezakládá se na pravdě. ÚKZÚZ v současné době eviduje podněty ze strany zemědělců, kteří žádají o provedení monitoringu početnosti hraboše polního na místech, kde se dle metodiky ÚKZÚZ domnívají, že je překročen pětinásobek prahu škodlivosti. V tuto chvíli inspektoři zahájili ověřování dosažení kalamitního přemnožení.

K prvnímu březnu zveřejníme zhodnocení stavu populace hraboše za únor včetně grafického znázornění jednotlivých krajů.

 

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem