přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Reakce na článek „Někde se stala chybička Chmelu se letos nedařilo, bitva o kvalitu žateckého červeňáku přiostřuje“

30.9.2020

V článku týdeníku Euro - autora Ondřeje Stratilíka ze dne 29. 9. 2020 jsou ve vztahu k ÚKZÚZ uvedeny informace k organizačním změnám týkajících se řízení Oddělení chmele a certifikace produktů, které by mohly vést ke spekulacím. Považujeme za nutné tyto dezinformace uvést na pravou míru.

V článku se autor uvádí: Od začátku letošního roku je však z Barborky „pouhý“ terénní inspektor. Na starost má už jen osiva“. K tomuto tvrzení bychom rádi uvedli, že výběrové řízení na pozici vedoucího Oddělení chmele a certifikaci produktů bylo vyhlášeno v přímé souvislosti s velkou reorganizací celého ústavu. Ta byla připravována celý rok  2019, kdy Oddělení chmele v Žatci bylo ke dni 31. 12. 2019 zrušeno a od 1. 1. 2020 bylo v Žatci vytvořeno nové Oddělení chmele a certifikace produktů. Ke změně došlo zejména v souvislosti s rozšířením činnosti o certifikaci dalších produktů, konkrétně konzumních brambor v režimu kvality  Q CZ.

Při vytváření nového oddělení v rámci úřadu státní správy je zákonnou podmínkou a nutným předpokladem vypsání výběrového řízení na pozici vedoucího takového oddělení. Zmiňované výběrové řízení proběhlo v naprostém souladu se zákonem o státní službě, jeho prováděcími právními předpisy a příslušným metodickým pokynem náměstka ministra vnitra pro státní službu. Vhodnějším kandidátem na pozici vedoucího oddělení byl výběrovou komisí vybrán Zdeněk Chromý a Vladimíru Barborkovi bylo nabídnuto jiné vhodné služební místo, které přijal.

K odrůdě Žatecký poloraný červeňák zmiňované ve článku vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) již v srpnu 2018, z důvodu šíření nepodložených a zavádějících nepravdivých zpráv ze stran médií, stanoviskoProhlášení ÚKZÚZ k situaci ohledně odrůdy chmele Žatecký poloraný červeňák.

V prohlášení se mj. uvádí, že není prokázáno, že by chmel z rostlin s odlišným fenotypovým projevem měl jiné obsahové látky s ohledem na výrobu piva než Žatecký poloraný červeňák (ZPČ). Také skutečnost, že se u těchto rostlin chmele jedná o odrůdu ŽPČ, ÚKZÚZ nikdy nezpochybnil.

 

Článek týdeníku Euro -  „Někde se stala chybička Chmelu se letos nedařilo, bitva o kvalitu žateckého červeňáku přiostřuje“

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem