přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zářijový odhad sklizně jádrovin

21.9.2022

Tisková zpráva – Z výsledků zářijového odhadu sklizně jádrovin, kterou provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) vyplývá, že počasí v tomto roce více přálo jabloním než hrušním.

Odhad sklizně jádrovin k 1. 9. 2022 v případě jabloní činí přibližně 133 895 tun, což je 116 % pětiletého průměru sklizně tohoto druhu. Nejvyššího výnosu na hektar dosáhla odrůda Gala s 35 tunami, následována odrůdou Jonagold.

I na jabloních se obdobně jako na většině dalších ovocných druhů podepsalo chladné jarní počasí. V některých pěstebních oblastech ČR se vyskytly kroupy a delší období sucha. Jelikož však v letních měsících přišel vyšší úhrn srážek, zbývající plody dorostly a tudíž je odhadovaný výnos nad pětiletým průměrem.

U hrušní předpokládáme mírně nadprůměrný výnos. Jejich odhadovaná úroda díky nárůstu plodů vystoupala na 110 % pětiletého průměru, což činí asi 6719 tun. Výnosově vyšla nejlépe odrůda Lucasova s 15 tunami na hektar.

Kvalita plodů jádrovin byla lokálně negativně ovlivněna kroupami. 

 

Ivana Kršková, tisková mluvčí, 737 267 642

 

 

Přílohy