přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zlaté žloutnutí révy (GFDP)

Důležité informace a upozornění pro vinaře týkající se výskytu fytoplazmy zlatého žloutnutí révy.Aktuálně platná Nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského o mimořádných rostlinolékařských opatřeních proti šíření fytoplazmy zlatého žloutnutí révy: Žádost o náhradu nákladů a ztrát vzniklých plněním mimořádných rostlinolékařských opatření podle § 76 zákona č. 326/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů (GFDP) a další informace související s žádostmi o náhradu naleznete ve Formulářích ke stažení


Dne 13.7.2022 proběhl seminář věnovaný karanténnímu původci fytoplazmy zlatého žloutnutí révy (GFDP), jeho přenašečům, souvisejícím mimořádným rostlinolékařským opatřením nařízeným nejen profesionálním pěstitelům révy, ale i malopěstitelům, kteří mohou být zároveň dotčeni plánovaným podrobným průzkumem výskytu GFDP ve vymezených územích Bulhary, Oleksovičky a Perná. 

seminář


Níže naleznete prezentace z tohoto semináře. 

PDF Úvodní slovo k problematice GFDP a jejím přenašečům, Ing. Jakub Beránek, Ph.D. Otevírá se do nového okna. (2 MB)

PDF Informace k mimořádným rostlinolékařským opatřením, Ing. Hana Chrápková Otevírá se do nového okna. (1 MB)

PDF Informace související s dalšími úřady: SZIF, KÚ JMK, Správa CHKO Pálava, Ing. Jakub Beránek, Ph.D. Otevírá se do nového okna. (1 MB)

PDF Informace o plánovaném podrobném průzkumu výskytu GFDP ve vymezených územích, Ing. Jan Šamánek Otevírá se do nového okna. (18 MB)Patogen Grape flavescence doreé phytoplasma (GFDP), která způsobuje zlaté žloutnutí révy je přenášena invazním škůdcem, křískem révovým (Scaphoideus titanus), který se v posledních letech plošně rozšířil ve vinařské oblasti Morava. Likvidace tohoto přenašeče je jedna z účinných cest preventivní ochrany. V případě, že se neprovádí ošetřování proti přenašečům GFDP, může se počet napadených rostlin zvýšit každoročně desetkrát a může v závislosti na dalších faktorech brzy dosáhnout 80–100 %. pozor


Dne 27.1.2023 bylo vydáno Nařízení ÚKZÚZ č. j. PDF UKZUZ 008859/2023 (Nařízení ÚKZÚZ o mimořádných rostlinolékařských opatřeních proti šíření škodlivého organismu GFDP – území neprosté Otevírá se do nového okna. (212 KB) , jímž se aktualizuje v České republice území, které není prosté GFDP. Toto nařízení slouží pro pěstitele rozmnožovacího materiálu, kteří produkují rozmnožovací materiál révy v zónách do vzdálenosti 5 km od vnější hranice jednotlivých vymezených území, a proto musejí dodržovat přísnější opatření před přemístěním rozmnožovacího materiálu révy.


Bližší informace ohledně přípravků na ošetření rostlin, které lze použít na přenašeče, najdete v Rostlinolékařském portálu na webových stránkách ÚKZÚZ. 

Porušení povinností stanovených nařízením o MRO je přestupkem.

 

Kontakty: 

Ing. Tereza Vandělíková
tel. 235 010 324
mob. 606 719 365
terezavandelikova@ukzuzcz {TerezaVandelikova@ukzuzcz}

 

Ing. Hana Chrápková
mob. 606 043 480
hanachrapkova@ukzuzcz {HanaChrapkova@ukzuzcz}

(pondělí, středa 13 – 16 h.)

Přílohy