přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Mšice ve svých výskytech zatím nepolevují

12.6.2020

Upozorňujeme pěstitele na velmi vysoké riziko šíření rostlinných virů, prostřednictvím mšic, v porostech sadbových brambor. Výskyt kolonií mšic je možné zaznamenat také na plochách běžného pěstování brambor v ranobramborářských oblastech a nadále pokračují škodlivé výskyty na ovocných dřevinách, především jabloních a hrušních, a na zelenině.

V případě sadbových brambor se nebezpečí týká jak šíření lehkých virových infekcí (viru M a viru S bramboru), tak těžkých virových infekcí (viru svinutky bramboru, viru Y a viru A bramboru). Jejich výskyt může profesionálním pěstitelům značně zkomplikovat uznání množitelského porostu.

Extrémní výskyty byly zaznamenány začátkem týdne na Opavsku v lokalitě Březová a silný výskyt pak v Lípě u Havlíčkova Brodu. V prvním zmíněném místě bylo zachyceno až 164 ks samiček mšice broskvoňové na lapák a den, v Lípě pak 10 samiček/den, přičemž za silný výskyt se považuje 6 a více odchycených samiček mšice broskvoňové na lapák a den.  

Pro sadbové brambory jsou mšice broskvoňová, společně s mšicí řešetlákovou považovány za nejnebezpečnější protože se uplatňují jako nejefektivnější přenašeči virů způsobujících těžké virózy brambor.

Výskyt kolonií mšic je možné zaznamenat také na plochách běžného pěstování brambor v ranobramborářských oblastech.

Díky ochlazení a srážkám jsou nyní nepříznivé podmínky pro přelet, přesto je možné stále pozorovat okřídlené samičky přímo na rostlinách bramboru. Naplní-li se předpověď a dojde k oteplení, předpokládáme opětovný nárůst migrace mšic.

Škodlivé výskyty mšic nadále pokračují na ovocných dřevinách, především jabloních a hrušních a na zelenině. Na košťálovinách jsou pozorovány výskyty mšice broskvoňové, ale objevuje se i mšice zelná, která začala přelétávat z řepky ozimé. Silné výskyty mšice makové jsou pozorovány na máku.

Průběžné informace o migraci mšic v jednotlivých lokalitách na webu ÚKZÚZ. 

 

  

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem