přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Škodlivé organismy a poruchy rostlin

Škodlivé organismy a poruchy rostlin jsou významnou příčinou snížení výnosu zemědělských plodin i znehodnocení kvality sklizené produkce. Poznání biologie, způsobu šíření a škodlivosti hospodářsky významných patogenů je prvním předpokladem pro účinné ochranné zásahy proti nim. Pěstitel rovněž potřebuje znát příznaky napadení porostu škodlivými organismy, aby mohl včas o ochranném zásahu rozhodnout. Informace o aktuálním rozšíření škodlivých organismů, o jejich populační hustotě v určité plodině a o riziku vzniku poruch tak mohou napomoci pěstitelům při výběru a časování ochranných opatření.

Následující nabídka umožňuje získat informace o aktuální situaci ve výskytu hospodářsky významných škodlivých organismů a poruch rostlin na území ČR, v některých případech včetně předpovědi jejich dalšího šíření a škodlivosti. Dále jsou uvedeny souhrnné přehledy výsledků cílených průzkumů výskytu škodlivých organismů a poruch rostlin v ČR za určité období. Zvláštní pozornost je věnována monitoringu letu mšic.

Jako informační servis pro pěstitele slouží stručné popisy škodlivých organismů a strategie ochrany proti nim.

Dále jsou v nabídce uvedeny fytosanitární informace, týkající se karanténních (regulovaných) škodlivých organismů, informace o analýzách rizik škodlivých organismů, rostlinolékařské diagnostice a fytosanitární legislativě.


zobrazit po
15.7.2020

Opatření způsobila pokles hrabošů, obavy z hromadných otrav necílových organismů se nenaplnily

Tisková zpráva – Kalamitní výskyt hraboše polního sužoval Česko v roce 2019 a přetrval do jarních měsíců roku 2020. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) proto letos v předjaří reagoval mimořádnými opatřeními ke snížení hospodářských škod. Výjimečné a dočasné povolení aplikace vyšších dávek rodenticidů včetně možnosti jejich povrchového rozmetání na nejhůře postižených pozemcích tak umožnilo zemědělcům lokálně snížit výši škod. K hromadným otravám necílových živočichů přitom nedošlo.


7.7.2020

Výskyt hraboše polního v červnu 2020

Celorepublikový průměr intenzity hrabošů dosáhl v červnu 199 aktivních východů z nor na hektar, což odpovídá letnímu prahu škodlivosti, který je 200 aktivních východů z nor na hektar. I přes mírné zvýšení stavu populací je patrné, že k masivní gradaci již v tomto roce plošně nedojde. Lokálně však intenzita výskytu hraboše může stoupat, což se v průběhu června projevilo např. ve Středočeském a Jihočeském kraji.


7.7.2020

Ohlašovací povinnost profesionálních provozovatelů a fyzických osob PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 155 KB)


12.6.2020

Mšice ve svých výskytech zatím nepolevují

Upozorňujeme pěstitele na velmi vysoké riziko šíření rostlinných virů, prostřednictvím mšic, v porostech sadbových brambor. Výskyt kolonií mšic je možné zaznamenat také na plochách běžného pěstování brambor v ranobramborářských oblastech a nadále pokračují škodlivé výskyty na ovocných dřevinách, především jabloních a hrušních, a na zelenině.


12.6.2020

Platnost mimořádných Nařízení ÚKZÚZ proti hraboši polnímu vypršela

Upozorňujeme, že platnost Nařízení ÚKZÚZ k omezenému a kontrolovanému použití přípravku Ratron GW a Stutox II ke omezení populací přemnoženého hraboše polního vypršela ke dni 11. 6. 2020.


4.6.2020

Výskyt hraboše polního v květnu 2020

Celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů dosáhl v květnu 1,7násobku prahu škodlivosti (83 aktivních nor na ha, vztaženo k prahu škodlivosti 50 nor/ha). Populace hraboše klesly na úroveň odpovídající počátku roku let bez gradace. Překročení aktuálního prahu škodlivosti (200 aktivních nor na ha), který platí od 1. 6., se drží na jižní Moravě a v jižních Čechách. Mírné riziko představuje též Moravskoslezský kraj. Tím, že se mění práh škodlivosti, lze očekávat v průběhu června v jednotlivých krajích spíše další pokles míry rizika ohrožení zemědělských porostů.


2.6.2020

Na našem území byl zaznamenám výskyt žlabatky, škůdce kaštanovníku

Tisková zpráva – Po delší době zaznamenali inspektoři ÚKZÚZ na mladých rostlinách kaštanovníku jedlého opět žlabatku Dryocosmus kuriphilus. Jedná se o lokality Praha a Jihlava. Tento škodlivý organismus je původem z Číny. U silně napadených stromů dochází k postupnému žloutnutí koruny a oslabení růstu, ojediněle mohou stromy odumřít.


22.5.2020

V tuto dobu je potřeba věnovat pozornost mšicím

Upozorňujeme pěstitele na zvýšený nálet mšic do porostů kulturních rostlin, kterému nahrává i aktuální předpověď počasí. ÚKZÚZ zaznamenal při pravidelném sledování letových aktivit mšic jejich silný výskyt zejména na jabloních a slivoních. Pěstitelům sadbových brambor doporučujeme sledovat porosty již od vzejití.


15.5.2020

Pro prodej konzumních brambor pěstitelem přímo spotřebitelům neplatí povinnost registrace

Tisková zpráva – Pro pěstitele, společné sklady a expediční střediska platí povinnost označit balení nesadbových brambor, uváděných v rámci EU na trh, registračním číslem přiděleným Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). Tato povinnost neplatí pro přímý prodej konzumních brambor jejich pěstitelem v místě vypěstování, na lokálních trzích nebo do stravovacích zařízení.


15.5.2020

Rostlinolékařská registrace pěstitelů konzumních brambor není vyžadovaná pro jejich přímý prodej konečným uživatelům a spotřebitelům PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 506 KB)

zobrazit po