Škodlivé organismy a poruchy rostlin
Škodlivé organismy a poruchy rostlin jsou významnou příčinou snížení výnosu zemědělských plodin i znehodnocení kvality sklizené produkce. Poznání biologie, způsobu šíření a škodlivosti hospodářsky významných patogenů je prvním předpokladem pro účinné ochranné zásahy proti nim. Pěstitel rovněž potřebuje znát příznaky napadení porostu škodlivými organismy, aby mohl včas o ochranném zásahu rozhodnout. Informace o aktuálním rozšíření škodlivých organismů, o jejich populační hustotě v určité plodině a o riziku vzniku poruch tak mohou napomoci pěstitelům při výběru a časování ochranných opatření.
Následující nabídka umožňuje získat informace o aktuální situaci ve výskytu hospodářsky významných škodlivých organismů a poruch rostlin na území ČR, v některých případech včetně předpovědi jejich dalšího šíření a škodlivosti. Dále jsou uvedeny souhrnné přehledy výsledků cílených průzkumů výskytu škodlivých organismů a poruch rostlin v ČR za určité období. Zvláštní pozornost je věnována monitoringu letu mšic.
Jako informační servis pro pěstitele slouží stručné popisy škodlivých organismů a strategie ochrany proti nim.
Dále jsou v nabídce uvedeny fytosanitární informace, týkající se karanténních (regulovaných) škodlivých organismů, informace o analýzách rizik škodlivých organismů, rostlinolékařské diagnostice a fytosanitární legislativě.
26.1.2023
Tisková zpráva – Z výsledků lednových pozorování výskytu hraboše polního Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) vyplývá, že stav jeho populací od podzimu 2022 významně vzrostl. Průměrný počet aktivních východů z nor na hektar celorepublikově stoupl ze 439 v listopadu 2022 na 661 v lednu 2023, což představuje hodnotu 3,3násobku prahu škodlivosti. Aktuálně se hraboš zejména na Moravě dostává po třech letech do dalšího období přemnožení, což velmi podporuje také současný průběh počasí. ÚKZÚZ proto vyzývá zemědělce, aby situaci nepodcenili a využili všechny dostupné a povolené metody ochrany k omezení škodlivého výskytu tohoto škůdce.
16.11.2022
Jak mám postupovat, chci-li dovážet nebo přemísťovat karanténní materiál?
(PDF, 183 KB)
16.11.2022
Jak mám postupovat, chci-li provozovat izolační zařízení a držet a množit karanténní materiál
(PDF, 212 KB)
1.11.2022
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) připomíná prodejcům a pěstitelům sadby a osiva paprik (Capsicum spp.), zejména chilli a jiných pálivých papriček prodávajícím prostřednictvím e-shopů, povinnost registrace a povinnost připojovat k těmto komoditám rostlinolékařské pasy.
25.10.2022
Povinnosti dopravců, poštovních služeb a internetových prodejců
(PDF, 144 KB)
20.10.2022
Informace týkající se vydávání rostlinolékařských pasů ÚKZÚZ (souhrn výhod a nevýhod pro profesionální provozovatele)
(PDF, 156 KB)
19.7.2022
Aktualizace fytosanitárních opatření proti háďátku bramborovému (Globodera rostochiensis), háďátku nažloutlému (G. pallida), původci bakteriální hnědé hniloby (Ralstonia solanacearum), původci bakteriální kroužkovitosti bramboru (Clavibacter sepedonicus) a původci rakoviny bramboru (Synchytrium endobioticum).
13.5.2022
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) vydal nařízení o mimořádných rostlinolékařských opatřeních k ochraně proti šíření závažné choroby révy vinné – fytoplazmovému zlatému žloutnutí révy, která se šíří hmyzem, zejména křískem révovým.
11.5.2022
Tisková zpráva – Dne 10. května 2022 proběhlo slavnostní zahájení výstavy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) pod názvem „Invazní škůdci a choroby rostlin kolem nás.“ Prostřednictvím výstavy ÚKZÚZ informuje veřejnost o známých i méně známých příkladech invazí na náš kontinent a o možnostech, jak se jim bránit. Panelová výstava je umístěna na střešní terase Národního zemědělského muzea v Praze až do 3. července 2022.