přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

První odhad sklizně ovoce ukazuje na nižší úrodu třešní a višní

25.6.2021

Tisková zpráva – Tisková zpráva – Z aktuálního odhadu sklizně ovoce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského vyplývá, že letos bude nižší sklizeň třešní a višní. Obávané jarní mrazíky neměly zásadní vliv na sklizeň meruněk a broskví.

Odhad sklizně k 15. 6. 2021 v případě jabloní činí přibližně 125 575 tun, což je 106 % pětiletého průměru sklizně tohoto druhu. V produkčních jabloňových sadech se stále nejvíce pěstuje odrůda Golden Delicious, následována odrůdami Idared a Jonagold.

U hrušní je odhadováno 110 % pětiletého průměru, což činí asi 6553 tun. Nejpěstovanější odrůdou je Konference a odrůda Lucasova zaujímá druhé místo.

Odhad sklizně byl pro ovocnáře obtížnější, jelikož po dlouhé chladné periodě nedošlo v mnoha sadech k pravidelnému červnovému propadu, čímž byl odhad poznamenán. K největšímu propadu dle odhadu došlo u třešní a višní, kde se očekává sklizeň podprůměrná.

K propadu plůdků u ostatních ovocných druhů dochází v letošním roce až na konci června a je odrůdově specifický. Například u hrušní byla nejvíce postižena odrůda Lucasova, která je druhou nejpěstovanější odrůdou. Mnohdy totiž nebyly květy dostatečně opyleny. Z tohoto důvodu může být následující odhad od tohoto prvního letošního odhadu výrazně odlišný.

Ivana Kršková, tisková mluvčí

Přílohy

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem