Digestát jako organické hnojivo
(PDF, 348 KB)
Zemědělec 18/2012
Kvantifikace udržitelnosti půdní úrodnosti pomocí metod termodynamické a informační teorie
(PDF, 1 MB)
Vzhledem k narůstajícímu tlaku na potravinovou bezpečnost České republiky a zároveň snižující se zásobenosti půd základními živinami v důsledku změn ve způsobech hospodaření a snížené aplikaci hnojiv a též s ohledem na změny klimatu se ukazuje důležité znát udržitelnost úrodnosti našich zemědělsky obhospodařovaných, zvláště orných půd. Cílem této práce je použít vhodný matematický postup k odhadu udržitelnosti úrodnosti zemědělsky obhospodařovaných půd ČR na základě soustavně a jednoduše zjišťovaných parametrů – indikátorů a tento postup ověřit na datech Bazálního monitoringu půd.
Metodický návod pro hnojení plodin
(PDF, 334 KB)
Cílem hnojení je zajistit pro pěstované plodiny nezbytné množství živin potřebných pro dosažení žádoucího výnosu, odpovídající kvality a nezávadnosti produkce. Tento metodický návod pro hnojení plodin je určen zemědělským podnikům, pro které je podkladem k samostatnému zpracování bilance potřeby statkových a minerálních hnojiv a sestavení plánu hnojení pro jednotlivé pozemky. Snahou bylo vypracovat poměrně jednoduchý postup, který zohledňuje ekonomické i ekologické aspekty dané problematiky, podle zásad dobré agronomické praxe.
Mimořádné odběry vzorků půd v souvislosti s požárem firmy REMIVA v Chropyni
(PDF, 1 MB)
Po požáru firmy REMIVA v Chropyni bylo odebráno 9 vzorků půd ze 7 odběrových míst. Ve vzorcích byly stanoveny PCDD/F, PAU, PCB a organochlorové pesticidy. Vesměs se jedná o látky dlouhodobě setrvávající v půdě, zjištěné koncentrace však odpovídají hodnotám z dlouhodobého monitorování zemědělských půd. Naměřené hodnoty se nevymykají obvyklým hodnotám v rámci ČR. Tyto odběry tedy s vysokou mírou pravděpodobnosti prokázaly, že nedošlo k ohrožení potravního řetězce prostřednictvím kontaminace půdy.
Monitoring zemědělských půd v České republice 1992–2007
(PDF, 8 MB)
Publikace k 15. výročí trvání Bazálního monitoringu půd.
Publikace k mezinárodnímu projektu INTERREG IIIA
Reprezentativní půdní typy a jejich charakteristika pro území jižních a západních Čech.
Reakce na článek MF DNES o biopotravinách ze dne 4. 6. 2011
(PDF, 104 KB)
Rok poznatků z kontrol podmíněnosti
(PDF, 104 KB)
Zemědělec 4/2012
Vhodnost sedimentů pro zemědělství
(PDF, 728 KB)
Zemědělec 15/2012
Vliv digestátu na půdní faunu
(PDF, 234 KB)
Zemědělec 17/2012