Nařízení EP a Rady č. 1907/2006 stanovuje:
- že dusičnan amonný nesmí být uveden na trh po dni 27. června 2010 jako látka nebo v přípravcích, které obsahují více než 28% hmotnostních dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného, k použití jako tuhé jednosložkové nebo vícesložkové hnojivo, pokud toto hnojivo není v souladu s technickými ustanoveními pro hnojiva s dusičnanem amonným s vysokým obsahem dusíku stanovenými v příloze III nařízení EP a Rady č. 2003/2003. V principu se jedná o splnění požadavků na nevýbušnost, ve formě několika různých stanovení.
- že dusičnan amonný nesmí být uváděn na trh po dni 27. června 2010 jako látka nebo v přípravcích, které obsahují 16 % hmotnostních nebo více dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného kromě případů dodání:
- dalším uživatelům a distributorům včetně fyzických nebo právnických osob, které jsou držiteli licence nebo povolení v souladu se směrnicí Rady 93/15/ EHS
- zemědělcům pro použití při zemědělských činnostech, v rámci plného nebo částečného úvazku a bez nutné spojitosti s velikostí pozemků.
- fyzickým nebo právnickým osobám zabývajícím se profesionálně činnostmi, jakými jsou zahradnictví, pěstování rostlin ve sklenících, údržba parků, zahrad nebo sportovních hřišť, lesnictví nebo jiné podobné činnosti.
- Česká republika, pokud jde o omezení stanovená v odstavci 2, uplatňuje ze sociálně-hospodářských důvodů do 1. července 2014 mezní hodnotu 20 % hmotnostních dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného u látek a směsí uváděných na trh na svém území. Tato výjimka byla v souladu s pravidly notifikována Evropské komisi.
Zemědělcem se pro tyto účely rozumí fyzická nebo právnická osoba či skupina fyzických nebo právnických osob, bez ohledu na právní formu skupiny a jejích členů podle vnitrostátních právních předpisů, jejíž zemědělský podnik se nachází na území Společenství podle článku 299 Smlouvy a která vykonává zemědělskou činnost.
Zemědělskou činností se pro tyto účely rozumí produkce, chov nebo pěstování zemědělských produktů včetně sklizně, dojení, plemenářské činnosti a chovu zvířat pro zemědělské účely nebo udržování půdy v dobrém zemědělském a ekologickém stavu podle článku 5 nařízení Rady (ES) č. 73/2009.
Hlavním cílem navrhovaných opatření je snížit přistup obecné veřejnosti k vysoce rizikovým chemickým látkám v koncentraci, díky níž mohou být snadno zneužity ke zhotovování podomácku vyrobených výbušnin.
Navrhovaná legislativní opatření budou muset doprovázet dobrovolná opatření v rámci výrobního odvětví a odvětví maloobchodu, jejichž cílem bude zvýšit bezpečnost a zlepšit povědomí v rámci celého dodavatelského řetězce. Obchodníci by proto měli vyžadovat u výrobků obsahujících 16 % hmotnostních (resp. 20 % do 1. července 2014) nebo více dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného doklady, jež dokladují oprávněnost použití. Dodržování uvedených opatření jsou oprávněni provádět pracovníci České inspekce životního prostředí.