přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Opakované odhalení neošetřených palet při vývozu do USA může vést k jejich automatickému odmítnutí

24.2.2017

Dřevěné obaly používané k vývozu zboží do USA jsou stále pod drobnohledem. Jak jsme již informovali prostřednictvím tiskové zprávy (10. 2. 2017), vývozci zboží do USA se potýkají s problémy ze strany kontrolních orgánů USA, které zásilky vracejí s odůvodněním, že nesplňují dovozní fytosanitární požadavky USA. Týká se zejména zásilek pro automobilový průmysl.

Opět upozorňujeme vývozce, že dřevěné obaly pro použití k vývozu zboží do USA musí splnit podmínky standardu ISPM 15, což znamená, že musí být správně tepelně ošetřeny a označeny značkou IPPC a navíc dřevo nesmí vykazovat známky napadení stanovenými škodlivými organismy.

Dřevěné obaly se známkami napadení jsou před vpuštěním na území USA zkontrolovány, zda dřevo není napadeno dřevokazným hmyzem, bez ohledu na vývojová stádia. Je-li při kontrole zjištěn výskyt živých škodlivých organismů, zásilka není vpuštěna do USA a je obratem vrácena zpět do země vývozu. Kontrolní orgány USA navíc zaznamenají evidenční číslo v IPPC značce a při dalších dovozech se na stejnou značku zaměřují. Pokud se problém s hmyzem projeví vícekrát u dřevěného obalu se stejnou značkou IPPC, může být taková zásilka při dalších dovozech automaticky odmítnuta.

Tento postup kontrol a opatření je sledován zejména u vývozů zboží pro společnost FORD. Ta vydala informaci o přístupu ke kontrolám zásilek přepravovaných prostřednictvím dřevěných obalů, kde se hovoří o skutečnosti, že téměř 100% zásilek prochází důkladnou kontrolou, zda obaly nenesou známky napadení škůdci, ale také zda nejsou znečištěny.

Z uvedeného přístupu vyplývá, že USA reagují na současnou situaci u dřevěných obalů a snaží se eliminovat riziko možného zavlečení a šíření škůdců dřeva. Dřevěné obaly často nesplňují požadavky standardu ISPM 15 – nejsou dostatečně ošetřeny (nebo nejsou vůbec ošetřeny), po výrobě jsou označeny a dodány odběratelům. Praxe ukazuje, že odběratelé takové obaly příliš nesledují, nekontrolují při přejímce (dodávce) a používají je k vývozu i do USA, aniž by měli jistotu splnění všech požadavků (i těch fytosanitárních). Doporučujeme vývozcům (odběratelům) komunikaci s dodavatelem dřevěných obalů ve formě sdělení svých požadavků a kontrolu přebíraných obalů. Obaly používané pro vývoz zboží do USA je nutné zkontrolovat před zabalením zásilky.

 

Tisková zpráva - USA ve velkém vrací zásilky z důvodu neošetřených dřevěných obalů, 10. 2. 2017

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem