přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Nevyžádané zásilky semínek z východní Asie mohou představovat riziko zavlečení škůdců do ČR

14.10.2020

Tisková zpráva – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) upozorňuje veřejnost na riziko zavlečení nebezpečných škůdců a původců chorob rostlin v nevyžádaných zásilkách neznámých semínek ze zemí východní Asie. Únik a následné šíření exotických škůdců z těchto zásilek může nejen ohrozit rostliny pěstované přímo u Vás doma, ale také ohrozit biodiverzitu a pěstované hospodářské plodiny i volně žijící rostliny, včetně vzniku velkých ztrát ekonomických. Žádáme proto veřejnost o spolupráci.

V zásilkách průmyslového a spotřebního zboží různého typu původem z východní Asie se od počátku tohoto roku při doručení adresátům objevují „dárkové“ balíčky neznámých semínek.

V České republice byly zatím oznámeny ojedinělé případy dovozu balíčků neznámých semínek v posledních dnech, ale podle informací ostatních evropských zemí má problém vzestupný charakter.

Balíčky s neznámými semínky nejsou opatřeny rostlinolékařským osvědčením ze země původu a představují tak vysoce rizikový ilegální dovoz rostlin bez garancí zdravotního stavu.

Jedná se o nový nebezpečný fenomén v oblasti ochrany zdraví rostlin a ÚKZÚZ tuto situaci intenzivně sleduje.

Žádáme proto veřejnost o spolupráci ve smyslu oznamování případů nevyžádaných zásilek semínek na email odv@ukzuzcz , nejlépe o odevzdání těchto balíčků, což umožní analýzu rizika či vystopování zdroje.

V případě obdržení těchto nevyžádaných zásilek semínka v žádném případě nevysévejte.


Ivana Kršková, tisková mluvčí

 

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem