Dřepčíci rodu Epitrix
(PDF, 485 KB)
Larvy dřepčíků rodu Epitrix způsobují povrchová poškození hlíz bramboru, které se tím stávají neprodejnými jako konzumní a možnost jejich použití je omezena pouze na průmyslové zpracování nebo ke krmným účelům. Riziko rozšíření tohoto nepůvodního evropského brouka je tak významné, že se v EU začala připravovat mimořádná fytosanitární opatření k zabránění šíření těchto druhů.
Candidatus Phytoplasma mali Proliferace jabloně
(PDF, 3 MB)
Proliferace jabloně je významnou chorobou jabloní, známou již od počátku minulého století, která se vyskytuje ve většině oblastí pěstování jabloní v Evropě a v mnoha evropských zemích působí značné ekonomické škody. Původcem této choroby je fytoplazma proliferace jabloně (Apple proliferation phytoplasma), nově nazvaná Candidatus Phytoplasma mali.
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. původce bakteriální spály jabloňovitých
(PDF, 1 MB)
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. je původce bakteriální spály jabloňovitých a napadá rostliny z čeledi růžovitých (Rosaceae), především hrušeň a jabloň, ve volné přírodě pak hlavně hloh. Celosvětově je tento patogen považován za nejdestruktivnější bakteriální onemocnění této čeledi.
Kozlíčci rodu Monochamus - potenciální přenašeči háďátka borovicového v ČR
(PDF, 1 MB)
Po zavlečení háďátka borovicového do Evropy a jeho rozšíření na území Portugalska a částečně i Španělska vzrostl význam evropských druhů kozlíčků rodu Monochamus, zvláště těch, které mohou být přenašeči háďátka, neboť ani veškerá přijatá úřední opatření nezabránila šíření háďátka v Portugalsku, které stále pokračuje a představuje přímé ohrožení i pro území ČR.
Křísek polní Psammotettix alienus, přenašeč viru zakrslosti pšenice
(PDF, 1 MB)
Křísek polní, jeden z našich nejhojnějších křísků, se běžně vyskytuje na nejrůznějších zatravněných místech. Jako široký polyfág a dosud jediný známý přenašeč viru zakrslosti pšenice – Wheat dwarf virus (WDV) patří, vzhledem k narůstajícímu výskytu virových zakrslostí, k významným škodlivým organismům především ozimých obilnin.
Phytophthora infestans původce chorob plísně bramboru a rajčete
(PDF, 275 KB)
Plíseň bramboru je jednou z nejvýznamnějších chorob bramboru, která rozhodující měrou ovlivňuje výnos, tržní kvalitu i výši ztrát během skladování.
Křídlatky
(PDF, 465 KB)
Křídlatky se v České republice řadí mezi invazní rostliny, které se nekontrolovaně šíří mimo svůj původní areál rozšíření a vytlačují domácí druhy rostlin.
Viroid zakrslosti chryzantémy (CSVd)
(PDF, 1 MB)
Chryzantéma je celosvětově druhou nejdůležitější okrasnou rostlinou pěstovanou k řezu. Při pěstování citlivých odrůd, u kterých v důsledku napadení CSVd dochází k projevu příznaků, jakou jsou menší, vybledlé květy, nerovnoměrné kvetení a výrazná, až 50% zakrslost rostlin.
Tesaříci rodu Anoplophora v Evropě
(PDF, 455 KB)
Tesaříci rodu Anoplophora jsou nápadní tesaříkovití brouci původem z Asie. Několik druhů tohoto rodu je významnými škůdci listnatých dřevin.
Nebezpečný škůdce kaštanovníků žlabatka Dryocosmus kuriphilus
(PDF, 328 KB)
Žlabatka Dryocosmus kuriphilus (Yasumatsu) je drobný hálkotvorný zástupce blanokřídlého hmyzu s původním rozšířením v Asii.