Háďátko borovicové Bursaphelenchus Xylophilus
(PDF, 748 KB)
Závažný invazní škůdce borovic.
Bakterie Xylella Fastidiosa
(PDF, 1 MB)
Závažný patogen hospodářských rostlin - ovocných plodin a révy vinné
Phytophthora ramorum, P. kernoviae
(PDF, 2 MB)
Phytophthora ramorum a Phytophthora kernoviae jsou poměrně nedávno popsané invazní druhy, které působí významné ekonomické i ekologické škody na celé řadě okrasných stromů a keřů, stejně tak i na lesních dřevinách.
Háďátko borovicové Bursaphelenchus xylophilus
(PDF, 2 MB)
Háďátko borovicové je celosvětově významným invazním škůdcem borovic. Napadá zdravé či ještě vitální stromy a poškozuje jejich dřevní pletiva, která ztrácejí schopnost transportovat vodu, a stromy následně chřadnou a odumírají. Přenos háďátka z napadených stromů na nenapadené zprostředkovávají tesaříci (kozlíčci) z rodu Monochamus.
Karanténní nepoviry okrasných rostlin
(PDF, 1 MB)
Virus kroužkovitosti tabáku (TRSV) a virus kroužkovitosti rajčete (ToRSV) jsou karanténními škodlivými organismy, jejichž zavlékání a rozšiřování je na území EU zakázáno. Virus kroužkovitosti tabáku byl poprvé popsán v Americe ve 30. letech 20. století na rostlinách tabáku virginského (Nicotiana tabacum). Ve své domovině může způsobovat až 100% ztráty pěstitelům sóji luštinaté (Glycine max), na které je původcem spály pupenů. Virus kroužkovitosti rajčete byl definitivně popsán a pojmenován v 50. letech 20. století, avšak objeven byl již v roce 1936. Virus kroužkovitosti rajčete je jedním z nejškodlivějších virů ovocných stromů a drobného ovoce v Severní Americe
Háďátko Ditylenchus destructor
(PDF, 974 KB)
Háďátko Ditylenchus destructor je známé především svojí destruktivní činností v pletivech bramboru. Na silně zamořeném pozemku mohou ztráty dosáhnout až 70-80 procent. Hostitelských druhů, které toto háďátko napadá, je však mnohem více.
Pilatěnka Aproceros leucopoda
(PDF, 705 KB)
Pilatěnka Aproceros leucopoda Takeuchi, 1939 je invazní listožravý škůdce jilmů, který se od roku 2003 šíří v Evropě. Žírem larev na jilmových listech může A. leucopoda způsobit vážné defoliace jilmů, jak v městských oblastech, tak podél silnic a v lesích.
Hlemýždík kropenatý
(PDF, 5 MB)
Hlemýždík kropenatý je novým plžem, který se objevil na území České republiky. Hospodářské škody působené hlemýždíkem jsou známé z řady zemí, jak na zelenině (např. zelí, kapusta, salát, rajče), na ovocných plodinách a révě vinné, tak i na okrasných rostlinách.
Maloplodost třešně
(PDF, 3 MB)
Choroba maloplodost třešně se vyskytuje celosvětově ve všech oblastech pěstování třešní. V Evropě byla detekována v řadě zemí, např. Belgii, Itálii, Německu, Polsku, Rumunsku, Řecku, Švýcarsku a Velké Británii. V České republice byly v posledních letech zjištěny ojedinělé výskyty této choroby, a to na třešních i višních, na kterých byly rovněž pozorovány příznaky napadení. Původce maloplodosti třešně je podle platné fytosanitární legislativy EU a ČR regulovaným škodlivým organismem, jehož neevropské izoláty je zakázáno zavlékat a rozšiřovat na území EU.
Původce chřadnutí a prosychání borovic - Sphaeropsis sapinea
(PDF, 1 MB)
Sphaeropsis sapinea je významný houbový patogen s prakticky celosvětovým rozšířením. Úspěšně parazituje především na dřevinách různým způsobem oslabených, zároveň přežívá i jako saprofyt.
Octomilka - Drosophila suzukii
(PDF, 701 KB)
Octomilka Drosophila suzukii je škůdcem dozrávajících plodů ovoce s tenkou pokožkou, který se v posledních letech invazním způsobem velice rychle šíří do nových oblastí, kde působí závažné škody.
Původce padlí révy
(PDF, 804 KB)
Patogen, Erysiphe necator, je severoamerického původu, původní areál rozšíření se nacházel na jihovýchodě Spojených států amerických, vyskytoval se na volně rostoucích amerických druzích rodu Vitis (réva). V dnešní době se padlí révy řadí mezi nejvýznamnější choroby révy vinné. V minulosti byla nejvýznamnější chorobou révy na našem území plíseň révy (původce Plasmopara viticola). V posledních letech jsou však škodlivé výskyty padlí révy častější a také ekonomicky závažnější.
Nový škůdce rajčat - makadlovka Tuta absoluta
(PDF, 689 KB)
Makadlovka Tuta absoluta patří v původních oblastech výskytu v Jižní Americe k nejvýznamnějším škůdcům porostů rajčat. V posledních letech bylo zaznamenáno její masové šíření v jižních částech Evropy, zejména ve Španělsku, kde způsobuje ekonomické ztráty vyšší než 50 %.
Virus šarky švestky
(PDF, 429 KB)
Virus šarky švestky je nejškodlivějším a nejrozšířenějším virem peckovin v Evropě. Hospodářské ztráty jsou způsobeny nejen snížením výnosů plodů, jejich velikostí a kvality, ale také zhoršením kondice a předčasným odumíráním napadených stromů.
Dřepčíci rodu Epitrix
(PDF, 485 KB)
Larvy dřepčíků rodu Epitrix způsobují povrchová poškození hlíz bramboru, které se tím stávají neprodejnými jako konzumní a možnost jejich použití je omezena pouze na průmyslové zpracování nebo ke krmným účelům. Riziko rozšíření tohoto nepůvodního evropského brouka je tak významné, že se v EU začala připravovat mimořádná fytosanitární opatření k zabránění šíření těchto druhů.
Candidatus Phytoplasma mali Proliferace jabloně
(PDF, 3 MB)
Proliferace jabloně je významnou chorobou jabloní, známou již od počátku minulého století, která se vyskytuje ve většině oblastí pěstování jabloní v Evropě a v mnoha evropských zemích působí značné ekonomické škody. Původcem této choroby je fytoplazma proliferace jabloně (Apple proliferation phytoplasma), nově nazvaná Candidatus Phytoplasma mali.
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. původce bakteriální spály jabloňovitých
(PDF, 1 MB)
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. je původce bakteriální spály jabloňovitých a napadá rostliny z čeledi růžovitých (Rosaceae), především hrušeň a jabloň, ve volné přírodě pak hlavně hloh. Celosvětově je tento patogen považován za nejdestruktivnější bakteriální onemocnění této čeledi.
Kozlíčci rodu Monochamus - potenciální přenašeči háďátka borovicového v ČR
(PDF, 1 MB)
Po zavlečení háďátka borovicového do Evropy a jeho rozšíření na území Portugalska a částečně i Španělska vzrostl význam evropských druhů kozlíčků rodu Monochamus, zvláště těch, které mohou být přenašeči háďátka, neboť ani veškerá přijatá úřední opatření nezabránila šíření háďátka v Portugalsku, které stále pokračuje a představuje přímé ohrožení i pro území ČR.
Křísek polní Psammotettix alienus, přenašeč viru zakrslosti pšenice
(PDF, 1 MB)
Křísek polní, jeden z našich nejhojnějších křísků, se běžně vyskytuje na nejrůznějších zatravněných místech. Jako široký polyfág a dosud jediný známý přenašeč viru zakrslosti pšenice – Wheat dwarf virus (WDV) patří, vzhledem k narůstajícímu výskytu virových zakrslostí, k významným škodlivým organismům především ozimých obilnin.
Phytophthora infestans původce chorob plísně bramboru a rajčete
(PDF, 275 KB)
Plíseň bramboru je jednou z nejvýznamnějších chorob bramboru, která rozhodující měrou ovlivňuje výnos, tržní kvalitu i výši ztrát během skladování.
Křídlatky
(PDF, 465 KB)
Křídlatky se v České republice řadí mezi invazní rostliny, které se nekontrolovaně šíří mimo svůj původní areál rozšíření a vytlačují domácí druhy rostlin.
Viroid zakrslosti chryzantémy (CSVd)
(PDF, 1 MB)
Chryzantéma je celosvětově druhou nejdůležitější okrasnou rostlinou pěstovanou k řezu. Při pěstování citlivých odrůd, u kterých v důsledku napadení CSVd dochází k projevu příznaků, jakou jsou menší, vybledlé květy, nerovnoměrné kvetení a výrazná, až 50% zakrslost rostlin.
Tesaříci rodu Anoplophora v Evropě
(PDF, 455 KB)
Tesaříci rodu Anoplophora jsou nápadní tesaříkovití brouci původem z Asie. Několik druhů tohoto rodu je významnými škůdci listnatých dřevin.
Nebezpečný škůdce kaštanovníků žlabatka Dryocosmus kuriphilus
(PDF, 328 KB)
Žlabatka Dryocosmus kuriphilus (Yasumatsu) je drobný hálkotvorný zástupce blanokřídlého hmyzu s původním rozšířením v Asii.
Strupovitost jabloně
(PDF, 265 KB)
Nejvýznamnější houbová choroba jabloní Venturia inaequalis.
Nebezpečný škůdce jasanů - krasec
(PDF, 397 KB)
Agrilus planipennis
Krytonosec kořenový
(PDF, 275 KB)
Stenocarus ruficornis
Chřadnutí a odumírání jasanů
(PDF, 358 KB)
Chalara fraxinea
Hálkotvorná háďátka
(PDF, 245 KB)
Meloidogyne chitwoodi a Meloidogyne fallax
Bolševník velkolepý
(PDF, 7 MB)
Bolševník velkolepý je jedním z nejznámějších a také nejvýznamnějších invazních nepůvodních rostlinných druhů v České republice i v Evropě.
Bakteriální vadnutí rajčete
(PDF, 416 KB)
Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis
Chřadnutí a odumírání révy
(PDF, 3 MB)
chřadnutí mladých keřů révy
Chřadnutí hrušně
(PDF, 1 MB)
Candidatus Phytoplasma pyri
Monilinia fructicola
(PDF, 2 MB)
(G. Winter) Honey 1928
Plíseň slunečnice
(PDF, 2 MB)
Plasmopara halstedii
Původce antraknózy jahodníku
(PDF, 1 MB)
Colletotrichum acutatum
Fytoplazmy na révě vinné
(PDF, 966 KB)
Charakteristika fytoplazem na révě vinné se zaměřením na fytoplazmu stolburu bramboru a fytoplazmu zlatého žloutnutí révy
Gibberella circinata
(PDF, 4 MB)
celosvětové nebezpečí pro borovice
Zavíječ kukuřičný
(PDF, 435 KB)
Ostrinia nubilalis (Hübner, 1796)
Bakteriální kroužkovitost bramboru
(PDF, 540 KB)
Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (Spieckermann & Kotthoff) Davis et al.
Sněť kukuřičná – nejrozšířenější choroba kukuřice
(PDF, 507 KB)
Ustilago maydis (DC.) Corda 1842
Černopáska bavlníková
(PDF, 332 KB)
Heliothis (Helicoverpa) armigera (Hübner, 1808)