Postavení ústavu je zakotveno v zákoně č. 147/2002 Sb., o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském), ve znění pozdějších předpisů
(dále jen „zákon č. 147/2002 Sb.“).
ÚKZÚZ:
- je zřízen Ministerstvem zemědělství ČR jako specializovaný orgán státní správy
- je organizační složkou státu
- je správním úřadem.
Provádí správní řízení a vykonává jiné správní činnosti, odborné a zkušební úkony, kontrolní a dozorové činnosti v oblasti odrůdového zkušebnictví, krmiv, agrochemie, půdy a výživy rostlin, osiv a sadby pěstovaných rostlin, trvalých kultur (vinohradnictví a chmelařství), ochrany proti škodlivým organismům a v oblasti přípravků na ochranu rostlin.
Sídlo ústavu je v Brně a jeho činnost je zabezpečována na pracovištích na území celé České republiky.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský je držitelem certifikátu ISO 9001:2015 pro výkon státní správy, úřední kontroly, odborného dozoru a souvisejícího zkušebnictví v oblasti vstupů do zemědělství.
Najdete nás na sociálních sítích


Shrnutí českého předsednictví
v oblasti působnosti ÚKZÚZ
Zveme Vás na online seminář




řešení Microsoft 365
16.3.2012
Tisková zpráva – V současné době lze v České republice pozorovat nejen stoupající poptávku po biopotravinách, ale i zájem veřejnosti o roli ekologického zemědělství při údržbě krajiny. Toto je příčinou rozmachu ekologického zemědělství, a to především na úrovni zemědělské prvovýroby.
12.3.2012
Tisková zpráva – ÚKZÚZ v rámci delegovaných kontrol pro platební agenturu provádí kontroly agroenvironmentálních opatření a od letošního roku je SZIFem delegován ke kontrolám nad dodržováním podmínek stanovených v rámci zvláštních podpor u pěstitelů brambor na výrobu škrobu a u pěstitelů chmele.
12.3.2012
Nově lze žádost o udělení výjimky k použití konvenčních osiv v ekologickém zemědělství odeslat z Portálu farmáře přímo do Datové schránky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Žadateli je po vyplnění formuláře žádosti a jeho odeslání k dispozici odkaz na komunikační modul, který umožní snadno, rychle a bezpapírově odeslat žádost dle správní řádu. Více informací je k dispozici po kliknutí na nadpis novinky.
29.2.2012
Výroční zprávu předkládá Státní rostlinolékařská správa jako povinný subjekt v souladu s ustanovením § 18 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.
27.2.2012
Tisková zpráva – V pátek dne 24.2.2012 byla na portálu www.novinky.cz zveřejněna zpráva, která obsahovala informace o rutinním zkrmování antibiotik v zemích EU a jeho negativním dopadu na lidské zdraví, obzvláště u lidí s oslabenou imunitou.
I přesto, že ÚKZÚZ zodpovídá pouze za část nemedikovaných krmiv, přinášíme vysvětlení, abychom uvedli výše zmíněný článek na pravou míru.
25.1.2012
Tisková zpráva – 24. ledna 2012 navštívilo vedení ÚKZÚZ partnerský Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislavě. Pokračuje tak tradice společných porad, na kterých se i po rozdělení federace oba partnerské ústavy vzájemně informují o své činnosti a domlouvají spolupráci o oblastech zemědělského zkušebnictví a dozoru. V současné době je to o to více aktuální i z důvodu přípravy reformy Společné zemědělské politiky EU, ve které bude opět zdůrazněna role veřejných statků, které zemědělci poskytují společnosti a také význam bezpečnosti potravin, což vyžaduje i nadále solidní úroveň mezinárodně srovnatelných standardů a úředního dozoru.
13.1.2012
Tisková zpráva – 12. ledna 2012 navštívil Brno nový náměstek ministra zemědělství pro Společnou zemědělskou politiku EU Martin Hlaváček. První zastávkou byl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. V gesci úseku pro SZP EU, který převzal po Juraji Chmielovi, jsou totiž nově i kontroly podmíněnosti (Cross-Compliance) a bezpečnost potravin (Úřad potravin), tedy agendy s přímou vazbou na činnosti ÚKZÚZ.
5.1.2012
Makadlovka Tuta absoluta patří v původních oblastech výskytu v Jižní Americe k nejvýznamnějším škůdcům porostů rajčat. V posledních letech bylo zaznamenáno její masové šíření v jižních částech Evropy, zejména ve Španělsku, kde způsobuje ekonomické ztráty vyšší než 50 %.
5.1.2012
Virus šarky švestky je nejškodlivějším a nejrozšířenějším virem peckovin v Evropě. Hospodářské ztráty jsou způsobeny nejen snížením výnosů plodů, jejich velikostí a kvality, ale také zhoršením kondice a předčasným odumíráním napadených stromů.
5.1.2012
Larvy dřepčíků rodu Epitrix způsobují povrchová poškození hlíz bramboru, které se tím stávají neprodejnými jako konzumní a možnost jejich použití je omezena pouze na průmyslové zpracování nebo ke krmným účelům. Riziko rozšíření tohoto nepůvodního evropského brouka je tak významné, že se v EU začala připravovat mimořádná fytosanitární opatření k zabránění šíření těchto druhů.