Koncepce pro boj se suchem: Česká republika má dobrou prevenci, opatření vedou k omezení následků sucha a nedostatku vody
Tisková zpráva – S plněním Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR, kterou připravila Mezirezortní komise VODA-SUCHO, se dnes seznámila vláda. Dokument vyhodnocuje pokrok v oblasti strategických cílů, které resorty zemědělství a životního prostředí, ale i průmyslu a obchodu, místního rozvoje a vnitra, postupně naplňovaly ve 41 konkrétních úkolech v období 2017–2022. Komise, která pracuje již osm let, rovněž připravovala průběžné „Poziční zprávy“ o plnění opatření v jednotlivých letech.
Čeští zemědělci udávají trendy ve snižování spotřeby pesticidů
Tisková zpráva – Na českých polích se každoročně používá méně pesticidů. Pomáhá tomu zákaz některých účinných látek, dotační podpora šetrného hospodaření nebo zavádění precizních technologií. Všechna tato opatření přijalo Ministerstvo zemědělství.
Ministr Nekula: Poslední vývoj ukázal, že ekologické zemědělství je odolnější vůči vnějším vlivům, zejména cenám hnojiv
Tisková zpráva – Výzvám a příležitostem pro zemědělství se věnují účastníci Kongresu zemědělců Evropské unie v Šibeniku v Chorvatsku. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na jednání zdůraznil kromě jiného nutnost dalšího rozvoje ekologického zemědělství a zachování udržitelnosti zemědělské produkce a zajištění dostatku kvalitních a bezpečných potravin. Ministr Nekula se také sešel k bilaterálnímu rozhovoru se svojí chorvatskou kolegyní Marijou Vučkovićovou.
Nově založená Komise zajistí lepší spolupráci mezi kraji v době mimořádného sucha
Tisková zpráva – Nová Ústřední komise pro sucho založená Ministerstvem zemědělství (MZe) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) bude koordinovat práci krajů v obdobích mimořádného sucha. Zasednou v ní odborníci z několika resortů. Materiál zajišťující zřízení komise a její status projednala vláda.
Ministerstvo zemědělství připravilo strategii na financování skladování statkových hnojiv pro letošek a příští rok
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství vypracovalo dokument k finančním dopadům plnění podmínek evropské směrnice o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů (nitrátová směrnice). V letech 2022–2023 se odhadují celkové náklady na vybudování nových skladovacích kapacit a náklady spojené s údržbou a obnovou skladovacích prostor na statková hnojiva ve výši 933 milionů korun. Materiál dnes schválila vláda.
V boji proti suchu pomůže dohoda o spolupráci v péči o krajinu
Tisková zpráva – Zástupci Ministerstva zemědělství, resp. Státního pozemkového úřadu, a Ministerstva životního prostředí dnes podepsali dohodu o spolupráci Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a Ministerstva životního prostředí (MŽP) o výměně informací a koordinaci při plánování a realizaci opatření v přírodě. Cílem je zvýšit ekologickou stabilitu a adaptovat krajinu na změnu klimatu a zajistit protierozní ochranu zemědělské půdy.
Ministr Nekula a ministryně Hubáčková: Spolupráce resortu zemědělství a životního prostředí dává české krajině naději na příznivé změny
Tisková zpráva – Obec Ústí, kde začala revitalizace dalšího úseku řeky Bečvy, a místa po kůrovcové kalamitě v revíru Olšovec Lesní správy Vítkov dnes navštívili ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Na své pracovní cestě se věnovali i dalšímu postupu ve věci vodního díla Skalička a prohlédli si zrekonstruovaný jez Hranice, který výrazně zlepšil ochranu města před povodněmi a migraci vodních živočichů v řece Bečvě.
Ministr Nekula při setkání s eurokomisařkou Kyriakides: EU musí zohlednit úsilí jednotlivých států o ochranu přírody a udržitelnou produkci potravin
Tisková zpráva – O udržitelném používání pesticidů, označování potravin a životních podmínkách zvířat dnes v Praze jednali komisařka EU pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides a ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Hovořili také o situaci na zemědělských trzích ovlivněných konfliktem na Ukrajině.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí prohlubují spolupráci na dosažení lepší a udržitelnější budoucnosti. Vzniknou dva nové národní parky
Tisková zpráva – Ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková prohlubují spolupráci na ekologických tématech. Protierozní vyhláška a náhrady újmy za zemědělské hospodaření byly hlavními tématy dnešní společné porady vedení obou resortů.
Ministr zemědělství: Naším cílem je udržitelnější a ekologičtější zemědělství
Tisková zpráva – Udržitelné uhlíkové cykly, tzv. uhlíkové zemědělství, byly hlavním tématem neformálního zasedání Rady ministrů zemědělství ve Štrasburku. Jde o používání zemědělských postupů, které odstraňují oxid uhličitý z atmosféry. Ministerstvo zemědělství v této otázce úzce spolupracuje s Francií a Švédskem v rámci tříčlenné skupiny (tzv. předsednického tria).
Ministerstva životního prostředí a zemědělství společně připravila Národní plány povodí a Plány pro zvládání povodňových rizik na příštích šest let
Tisková zpráva – Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes předložilo vládě Plány pro zvládání povodňových rizik v povodích Labe, Odry a Dunaje. Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo Národní plány těchto povodí do roku 2027. Navrhovaná opatření ochrání lidské životy a majetky, pomohou vybudovat čistírny odpadních vod a revitalizovat vodní toky. Oba dokumenty vláda schválila.
Na první hektary získají zemědělci vyšší podporu, pokud budou hospodařit ekologicky, dostanou až 20 tisíc korun na hektar
Tisková zpráva – Na redistributivní platbu, tedy platbu na první hektary, půjde 23 procent z celkového rozpočtu na přímé platby v novém programovém období Společné zemědělské politiky (SPZ). Umožní to výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců. Díky podpoře režimu ekologického zemědělství, které bude výzvou příštího programového období, by se podpora zemědělců mohla pohybovat až na úrovni 20 tisíc korun na jeden hektar. Zastropování se bude týkat investičních dotací, maximální limit na jeden projekt bude nově 30 milionů korun. Shodla se na tom včera večer koaliční rada.
Ministerstvo zemědělství upravuje Strategický plán českého zemědělství do roku 2027. Bude více zaměřený na ekologii
Tisková zpráva – Nové vedení Ministerstva zemědělství (MZe) upravuje podle koaličního programu konečnou podobu Strategického plánu Společné zemědělské politiky do roku 2027. Cílem je ochrana přírody, půdy, vody a podpora druhové rozmanitosti. V rámci pracovních skupin je při tom do spolupráce zapojeno Ministerstvo životního prostředí i zástupci ekologických nevládních organizací.
Ministr Toman na Živitelce: Naše podpory směřujeme tak, aby krajina byla zdravá a dobře obhospodařovaná
Tisková zpráva – Po roční přestávce způsobené koronavirovou pandemií se ode dneška do 31. srpna v Českých Budějovicích koná 47. ročník tradičního mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Zahájil ji ministr zemědělství Miroslav Toman a další představitelé České republiky. Na Výstavišti byl také slavnostně otevřen zrekonstruovaný Národní pavilon Z, který bude multifunkčním konferenčním a společenským centrem. Letos se výstavy účastní přes 400 vystavovatelů z více než 20 zemí.
Jak zvládnout sucho i povodně? Ministerstvo zemědělství mění krajinu, aby zadržela více vody
Tisková zpráva – Česká krajina se viditelně mění, mizí z ní velké lány, přibývají stromořadí, meze, stovky nových rybníků i tůní a mokřadů. Ministerstvo zemědělství (MZe) změnilo řadu pravidel, kterými se musí zemědělci při hospodaření řídit, masivně investuje do budování a obnovy rybníků nebo pozemkových úprav, které pomáhají krajinu více rozčlenit, a podporuje také živočišnou výrobu produkující pro půdu tolik potřebnou organickou hmotu. Jen v loňském roce jsme do boje proti dopadům sucha investovali 13,7 miliardy korun.
Protokol o udržitelném zemědělství a rozvoji venkova k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat nabyl účinnosti
Dne 1. ledna 2020 vstoupil v platnost Protokol o udržitelném zemědělství a rozvoji venkova k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat (dále jen Protokol o zemědělství). Tento protokol o zemědělství je vložen ve Sbírce mezinárodních smluv pod číslem 57/2019 Sb.m.s.
Doporučení pro nákup potravin a stravovacích služeb v režimu veřejné zakázky
Produktový list pro zadávání ekologických veřejných zakázek (GPP).
Podmínky podmíněnosti pro nové období SZP platné od 1. 1. 2015
Dne 18. 12. 2014 bylo publikováno nařízení vlády č. 309/2014 Sb., o stanovení důsledků porušení podmíněnosti poskytování některých zemědělských podpor, ve kterém jsou pro nadcházející rok s účinností od 1. ledna 2015 připraveny povinné požadavky na hospodaření a standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu, jejichž plnění je závazné pro všechny zemědělské subjekty, které žádají o přímé platby, některé podpory Programu rozvoje venkova a některé podpory společné organizace trhu s vínem.
Informace pro žadatele z PRV - AEO
Informace o provázanosti nitrátové směrnice a podpor poskytovaných v rámci Agroenvironmentálních opatření PRV.
Novelizace Nitrátové směrnice 2014
Změny podmínek nitrátové směrnice od hospodářského roku 2014 - 2015. Vzhledem k probíhajícímu redesignu LPIS a související migraci databází budou v LPIS relevantní změny akčního programu reflektovány tímto registrem až po 30. 9. 2014!
Příručka ochrany proti erozi zemědělské půdy
Jedná se o třetí aktualizované znění publikace, která si klade za cíl poskytnout nejen zemědělské veřejnosti maximum informací týkající se problematiky eroze půdy, hospodaření na erozně ohrožených půdách i praktické rady, jak hospodařit v souladu se standardem DZES 5. K prvnímu vydání příručky došlo v roce 2011 a k druhému v roce 2014.
Spuštěna mapová prohlížecí služba (WMS) k Monitoringu eroze zemědělské půdy
Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i. (VÚMOP) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a Státním pozemkovým úřadem spustil novou mapovou prohlížecí službu (WMS) k Monitoringu eroze zemědělské půdy. Cílem publikace služby je poskytnutí informací o zaznamenaných erozních událostech široké laické i odborné veřejnosti.
Ministerstvo zemědělství vydalo publikaci k možnostem energetického využití biomasy
Na konci loňského roku MZe vydalo publikaci „Možnosti energetického využití biomasy“, která vznikla jako doplněk vládou ČR schváleného Akčního plánu pro biomasu v ČR na období 2012 - 2020 (dále APB), jehož cílem bylo především vymezit vhodná opatření a principy, která pomohou k efektivnímu a účelnému využití energetického potenciálu biomasy.
Doplňující informace k Deklaraci cíleně pěstované biomasy
V letošním roce byla poprvé součástí Jednotné žádosti také Deklarace cíleně pěstované biomasy (dále jen „Deklarace“) a to v souladu s vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu č. 477/2012 Sb., o stanovení druhů a parametrů podporovaných obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny, tepla nebo biometanu a o stanovení a uchovávání dokumentů. V souvislosti s častými dotazy výrobců či dodavatelů paliva z biomasy, které se týkají změny údajů uvedených v Deklaraci, Ministerstvo zemědělství v součinnosti s Ministerstvem průmyslu a obchodu informuje, že v zájmu plnění kontrolního mechanismu, který byl vyhláškou č. 477/2012 Sb. zaveden, není možné v podané Deklaraci činit dodatečně žádné změny, zároveň pokud žadatel Deklaraci do 15. května letošního roku nepodal, bude biomasa vypěstovaná v letošním roce považována z pohledu vyhlášky č. 477/2012 Sb. za biomasu, která není cíleně pěstovaná.
Informační materiál k upřesnění problematiky krajinných prvků
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí připravilo krátký informační materiál o vymezení pojmů, týkající se problematiky krajinných prvků v rámci Zákona o zemědělství č. 252/1997 Sb. (konkrétně plnění standardu GAEC 6 a požadavku SMR 1), a v rámci Zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb.
Pěstování luskoobilných směsí (LOS) na MEO půdách
Od roku 2013 bude pěstování zmíněných směsí považováno za půdoochranou technologii (PT) a bude splněním podmínek standardu GAEC 2 na MEO půdách pouze za dodržení přesně specifikovaných parametrů porostu.
Půdoochranná technologie podrývání v roce 2013
Na základě výsledků polních pokusů VÚMOP, v. v. i. se MZe rozhodlo zařadit podrývání na seznam specifických půdoochranných technologií a to s platností od 1. ledna 2013.
Deklarace cíleně pěstované biomasy pro energetické využití
Od 1. 1. 2013 vstoupila v platnost vyhláška č. 477/2012 Sb., o stanovení druhů a parametrů podporovaných obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny, tepla nebo biometanu a o stanovení a uchovávání dokumentů. Dle § 7 odst. 3 této vyhlášky byl do jednotné žádosti nově přidaný formulář Deklarace cíleně pěstované biomasy pro energetické využití (dále jen „Deklarace“).
Akční program nařízení vlády č. 262/2012 Sb. podle směrnice Rady 91/676/EHS
Akční program přijatý podle článku 5 nitrátové směrnice 91/676/EHS představuje systém povinných opatření ve zranitelných oblastech (§ 33 zákona o vodách č. 254/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů), která mají za cíl redukovat riziko vyplavování dusíku do povrchových a podzemních vod.
Aktuální znění standardu GAEC 2 od 1.1.2013
Novelou nařízení vlády č. 479/2009 Sb., o stanovení důsledků porušení podmíněnosti poskytování některých podpor a některých souvisejících nařízení, bylo rozšířeno ustanovení standardu GAEC 2, které upravuje podmínky pěstování širokořádkových plodin na erozně ohrožených půdách.
Příručka "Průvodce zemědělce Kontrolou podmíněnosti platný pro rok 2012"
V sekci Dotace - Kontroly podmíněnosti Cross Compliance - Dokumenty ke stažení - Rok 2012 je uveřejněna příručka s aktualizovanými informacemi o podmínkách kontrol podmíněnosti platnými pro rok 2012.
Informace z jednání MV CC k hodnocení standardu GAEC 2
Schválené znění hodnocení případného porušení standardu GAEC 2, který ošetřuje problematiku protierozní ochrany půdy.
Příručka ochrany proti vodní erozi
Právě vydávanou publikaci, která má za cíl poskytnout maximum informací týkající se problematiky eroze půdy, hospodaření na erozně ohrožených půdách i praktické rady k tomu, jak úspěšně hospodařit v souladu se zmíněným standardem GAEC 2 naleznete ke stažení pod tímto článkem nebo v sekci Kontroly podmíněnosti Cross Compliance - Dokumenty ke stažení pro rok 2011. K dispozici v tištěné formě bude na pobočkách agentur pro zemědělství a venkov.
Reakce na článek MF Dnes o biopotravinách ze dne 4. 6. 2011
Vyjádření Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Na krajinné prvky uvnitř půdního bloku je možné nově čerpat podporu
Tisková zpráva – Zemědělci, kterým budou prostřednictvím agentur pro zemědělství a venkov zaevidovány krajinné prvky, budou moci na jejich plochu již letos obdržet některé podpory z EU vázané na plochu (např. přímé platby, platby LFA, agro-environmentální opatření). Tato možnost se vztahuje na krajinné prvky ležící uvnitř půdního bloku.