přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Kontrola čerstvého ovoce a zeleniny.

8.1.2010

Obchodní normy EHK/OSN pro ovoce, zeleninu, houby a brambory

Obchodní normy EU

Držitelé jsou povinni dodržovat obchodní normy EU (vnitřní trh, dovoz, vývoz).

Obchodní normy EU  jsou obsaženy v nařízení Komise (EU) č. 543/2011, v platném znění, v příloze I , částech A a B.

V části A je obsažena všeobecná obchodní norma, v části B zvláštní obchodní normy pro jablka, citrusové plody, kiwi, salát, endivii kadeřavou letní a endivii zimní, broskve a nektarinky, hrušky, jahody, papriku zeleninovou, stolní hrozny révy vinné a rajčata. Zvláštní obchodní normy odpovídají normám přijatým Evropskou hospodářskou komisí OSN (EHK/OSN), aby se zabránilo zbytečným překážkám v obchodu. Pokud není na úrovni Unie přijata zvláštní obchodní norma, měly by se produkty považovat za produkty splňující všeobecnou obchodní normu, pokud je držitel schopen prokázat, že produkty splňují platné normy přijaté EHK/OSN.

Obchodní normy EHK/OSN

Obchodní normy pro čerstvé ovoce a zeleninu EHK/OSN zabezpečují rozvoj a zachování účinného mezinárodního obchodu v evropské integraci v reakci na potřeby globální ekonomiky.

UNECE vytváří celosvětové standardy kvality zemědělských produktů pro zajištění vysoce kvalitní produkce, zvýšení ziskovosti a ochrany zájmů spotřebitelů. EHK/OSN normy jsou používány mezinárodně vládami, výrobci, obchodníky, dovozci, vývozci a mezinárodními organizacemi.

V návaznosti na znění čl. 3 nařízení Komise (EU) č. 543/2011, ovoce a zelenina, na které se nevztahuje zvláštní obchodní norma, splňuje všeobecnou obchodní normu.

Avšak v případech, kdy držitel je schopen prokázat, že produkty splňují platné normy přijaté Evropskou hospodářskou komisí Organizace spojených národů (EHK/OSN), se produkt považuje za produkt splňující všeobecnou obchodní normu.

Obchodní normy EHK/OSN pro čerstvé ovoce a zeleninu v anglickém znění naleznete na internetových stránkách UNECE: http://www.unece.org/trade/agr/standard/fresh/ffv-standardse.html.  

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem

Přílohy

Novinky

Registry a aplikace

Kalendář