přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

42. Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva 2013

27.5.2013

Ve dnech 15. – 19. května 2013 se pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla uskutečnil již 42. ročník nejprestižnější floristické soutěže v České republice, Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva 2013.

Celá akce byla součástí projektu „Floristika čtyřmi smysly“, který byl financován z prostředků Evropské unie v rámci podpory z Fondu malých projektů EUROREGIONU ELBE/LABE.

Soutěž se konala v rámci Děčínských slavností a proběhla pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla, ministra pro místní rozvoj Ing. Kamila Jankovského, hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, prezidenta Agrární komory ČR Ing. Jana Velebya prezidenta Sdružené organizace nevidomých a slabozrakých ČR pana Václava Poláška.

Hlavními organizátory soutěže byla Střední škola zahradnická a zemědělská Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda, Svaz květinářů a floristů ČR a statutární město Děčín.

Samotná soutěž se odehrála 15. a 16. května 2013. Účastníci soutěžili ve dvou kategoriích, juniorské, kde se představili studenti středních zahradnických škol a seniorské, kde se o vítězství utkali profesionální floristé a studenti vysokých škol.

Soutěž tvořily čtyři soutěžní disciplíny, jež spojovalo nosné téma letošního ročníku, kterým byla „Pocta Otto Wichterlemu“, připomínající 100. výročí narození tohoto významného světového vědce a vynálezce českého původu.  Je mimo jiné otcem moderních měkkých kontaktních čoček, které dnes nosí miliony lidí po celém světě.

První tři disciplíny; „Čistá jako sklo“ – svatební floristika, „Růžové brýle“ – tajná práce a „Kytice pro zrakově postiženou osobu“ – vázaná kytice soutěžící tvořili v prvním dnu soutěže, poslední nejnáročnější soutěžní úkol „Pocta Otto Wichterlemu“ – prostorové květinové aranžmá vytvořili 16. května 2013.

O vítězství bojovalo 9 soutěžících v kategorii junior a 12 soutěžících v kategorii senior.

Na slavnostním galavečeru byli za přítomnosti vzácných hostů –zahraničních diplomatů Victora Juliána Hernándeze  Leóna, velvyslance Bolívarovské republiky Venezuela, Fermina Gabriela Quinonese Sancheze, chargé d´affaires Kubánské republiky a Slobodana Srdanoviče z rady Velvyslanectví Bosny a Hercegoviny a domácích představitelů – hejtmana Ústeckého kraje, Oldřicha Bubeníčka, předsedy kontrolního výboru a člen Zastupitelstva ÚK, Ing. Vladislava Rašky, předsedkyně Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost a členka Zastupitelstva ÚK,Ing. Dagmar Waicové a poslance Parlamentu ČR, Jaroslava Foldyny a rovněž za účastizástupců hlavních organizátorů - primátora statutárního města Děčín, Františka Pelanta, řediteleStřední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda, Ing. Libora Kunteho Ph.D. a předsedy Svazu květinářů a floristů ČR, Ing. Jiřího Horáka, vyhlášeni vítězové každé ze čtyř soutěžních disciplín a na závěr galavečeru byli vyhlášeni celkoví vítězové v obou soutěžních kategoriích a byl jim udělen titul juniorský Mistr Florista ČR a Mistr Florista ČR v kategorii senior.

Celkovým vítězem v kategorii junior se stala studentka České zahradnické akademieMělník, Nela Novotná, která zároveň získala titul Mistr Florista ČR v kategorii junior.

V seniorské kategorii si celkové vítězství a titul Mistr Florista ČR odnesl Martin Rubeš za společnost Flowerbed s.r.o.

Cenu děkana Zahradnické fakulty MENDELU v Brně za inovaci v aranžování květin si odnesl Martin Horáček z Květinového studia Bubeníčková s.r.o.

Zvláštní cenu vydavatelství Profipress za nejkreativnější aranžmá získala Jindřiška Kadrnková z děčínského květinářství Květiny Jindřiška.

Velkou poctou byla možnost přivítat na slavnostním galavečeru manželku Otty Wichterleho, paní Lindu Wichterlovou, která předala Cenu o nejlepší aranžmá na téma „POCTA OTTO WICHTERLEMU“ Veronice Linhartové ze Střední školy zahradnické zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda, kterou sama ze všech soutěžních prací  na téma Pocta O. Wichterlemu  vybrala.

Další výsledky pro jednotlivé disciplíny a kategorie najdete na webu Svazu květinářů a floristů ČR: www.svazkvetinaruafloristu.cz

Slavnostním večerem hudebně prováděli kapela Základní školy Na stráni YxesJoke z Děčína, mezinárodně úspěšná, zrakově postižená klavíristka Ráchel Skleničková a hlavní hudební hvězdou večera byla populární zpěvačka Petra Janů.

V pátek 17. května se za nepostradatelné pomoci Ing. Jarmily Neugebauerové Ph.D., Ing. Jiřího Martinka Ph.D. a studentů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a vyučujících ze Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda – Ing. Olgy Fojtíkové, Karolíny Žáčkové a Dany Tiché uskutečnil zážitkový den pro zrakově postižené spoluobčany za spolupráce se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR.

Této výjimečné události se účastnilo více než 50 zrakově postižených občanů České republiky a na 20 zrakově postižených z Německa, kteří si měli možnost vytvořit vlastní květinové aranžmá z aromatických rostlin, ochutnat jedlé květiny a zeleninu a pocvičit svůj hmat a důvtip prostřednictvím velkých florálních objektů ze Zahradnické fakulty Mendelu v Brně.

Návštěvníkům z řad laické veřejnosti pak byly v prostorách jižního křídla děčínského zámku zpřístupněny soutěžní práce k prohlídnutí v sobotu 18. května a v neděli 19. května.Výstavu během dvou dní navštívilo skoro 7 500 obyvatel Děčína, ale i lidí z širokého okolí.

Letošní ročník 42 mistrovství floristů ČR -  Děčínská kotva se velmi vydařil i díky sponzorům. Již nyní se můžeme těšit na další ročník.

Související odkazy

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem