přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Brambory a bramborový škrob

Pěstování brambor má v České republice dlouholetou tradici. Brambory jsou zlepšující plodinou v osevním postupu. Dlouhou tradici má i zpracování brambor, v současnosti především výroba bramborového škrobu, který má všestranné použití v potravinářském, papírenském a textilním průmyslu. Plochy pěstovaných brambor se ročně pohybují okolo 30 000 ha, výroba bramborového škrobu pak okolo 30 000 tun.

Brambory jsou jednou z nejdůležitějších zemědělských komodit s významnou nutriční hodnotou. Vedle vysokého obsahu polysacharidů, vhodných jako zdroj energie, mají nutričně velmi hodnotné bílkoviny rostlinného původu. Brambory mají poměrně vysoký obsah vitamínů, minerálů a antioxidačních látek. Antioxidanty chrání lidský organismus před škodlivými účinky volných radikálů, jejichž působení může být jednou z příčin vážných civilizačních chorob.

Související odkazy


15.1.2010

Ochrana práv k odrůdám v ČR PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 651 KB)

Ochrana práv k odrůdám je forma ochrany duševního vlastnictví v zemědělství, která je zakotvena jako mezinárodní systém Mezinárodní úmluvou na ochranu práv k novým odrůdám rostlin. Každý uživatel chráněné odrůdy je povinnen respektovat práva držitele odrůdových práv, jejichž dodržování může být vymáháno i soudní cestou.