Rozhovor - obec Polní Chrčice

15. 7. 2021

O existenci obce s neobvyklým jménem Polní Chrčice jsem se dozvěděl náhodou, když jsem hledal nějaký cíl pro malou procházku po celodenním školení v nedalekých Němčicích. A najednou mne to doslova udeřilo do očí, až jsem se chvilku domníval, že se jedná o chybu na mapě. Rozhledna uprostřed Polabské nížiny? A zřizovatelem je obec? Stačilo pár kliknutí na počítači a já jsem s úžasem zjišťoval, co i u nás dokáží šikovní a pracovití lidé i za málo peněz postavit a zařídit.

A to v malé obci se 176 obyvateli, kde není kostel, pošta ani škola, a kam vede jediná silnička 3. třídy. Velkým překvapením pro mne bylo, jak čile umí místní vedení obce na čele s panem starostou Miloslavem Vokálem využívat dotační možnosti ve prospěch obce, a to včetně dvou projektů z Programu rozvoje venkova v aktuálním programovém období. A tak zvědavost ruku v ruce s pracovními povinnostmi mne přivedla na nápad obec navštívit a současně i oslovit pana starostu.

1. Pane starosto, můžete, prosím, nejprve krátce představit Vaší obec?

Nejprve bych chtěl trochu opravit ten Váš úvod, my nejsme žádnou obcí na konci světa, a to ani geograficky, ani významově. Snažíme se pro naší malou obec zajistit ty základní služby, jako je obchod se smíšeným zbožím a díky pojízdné prodejně z pekařství i dvakrát týdně čerstvé pečivo. Funguje tu hospoda, o které se říká, že se zde čepuje nejlepší pivo v širokém okolí. To říkají nejenom místní obyvatelé, ale také přespolní. V obci poskytuje služby holičství, pedikérka i masérka.

2. Jako zastupitel i starosta zde pracujete již třetí volební období, jak se Vám v Polních Chrčicích „starostuje“?

Musím zdůraznit, že zde pracuji jako neuvolněný starosta. A jako státní zaměstnanec na plný úvazek si nemohu dovolit ve své práci cokoli ošidit. To samé však platí i o starostování. Máme tady naštěstí tým lidí, kteří sice před volbami spolu soupeřili na dvou kandidátkách, ale dokáží táhnout za jeden provaz. Jmenovitě zde musím uvést Jaroslavu Kučerovou, mojí zástupkyni. Myslím, že právě to, že jsme malá obec, nám pomáhá. Všichni se tu známe a přesně víme, co je pro lidi v Chrčicích teď právě to nejdůležitější.

3. Jakým způsobem jste se dozvěděl o Programu rozvoje venkova 2014-2020?

Aktivně spolupracujeme s Místní akční skupinou Zálabí. Jsou tam lidé, kteří velmi dobře rozumí dotační politice a navíc jsou ochotni poradit. Právě s jejich pomocí jsme realizovali oba aktuální projekty z PRV, jim děkujeme za užitečné rady při administraci projektů.

4. Co pro Vás bylo při přípravě Vaší žádosti nejnáročnější?

Za klíčovou věc považuji dobře si nastudovat pravidla. To platí o PRV, i o ostatních programech, mimo správu SZIFu. Pokud míříte na byrokracii kolem obou projektů, tak to si asi zanadává každý. Na druhou stranu chápu, že jde o peníze Evropské unie a ta se snaží v maximální možné míře si uhlídat jejich správné využívání. Navíc se nemohu zbavit dojmu, že alespoň za část papírování si můžeme sami, tady v České republice.

5. Můžete představit oba projekty PRV?

Jako první bych chtěl jmenovat dotaci na nákup malotraktoru, který nám pomáhá s obhospodařením a sklizní píce na našich 4 a půl hektarech travnatých ploch. V rámci projektu 18/001/19210/120/099/ 003057 jsme na něj dostali dotaci ve výši 50 % ceny, něco málo přes 400 tisíc korun. Za tyto peníze jsme zakoupili malý traktor s čelním nakladačem a návěsem, obraceč, mulčer a sekací lištu. Až dosud jsme si museli stroje na sklizeň a údržbu veřejných ploch půjčovat a část nájemného uhradit v naturáliích, tzn. v seně. Nyní budeme moci seno prodávat, což znamená příjemný zisk do obecní pokladny. O seno je i v letošním roce tady v Polabí zájem.


Druhým naším projektem z PRV, který jsme realizovali, je Polnochrčický relaxační lesní koutek, číslo projektu 18/001/19210/120/099/ 003068. Je to naše srdeční záležitost. Dosud byla naším jediným sportovištěm příroda. Nyní máme na okraji lesa rekreační a relaxační prostor, který by měl sloužit nejen k odpočinku a relaxaci, ale zároveň umožňuje sportovní vyžití. Lesní koutek se skládá ze sedmi fitness prvků, které jsou určeny pro sportovní vyžití a z lavičky. Je to prima místo ke sportovnímu vyžití i jako místo pro setkávání.


6. Z Vašich internetových stránek se dozvídáme, že jste byli úspěšní i v dalších programech, jakých?

Chtěl bych se pochlubit, že jsme získali grant ve výši 200 tisíc korun od automobilky TPCA v Kolíně na údržbu zeleně. To je pro nás hodně peněz a pomůže nám vyčistit i dosud opomíjené kouty obce. Dalším příkladem je u nás v obci hodně ceněný projekt „Vesničko má, počítačová“, který u nás po roce 2013 proběhl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, spravovaného Ministerstvem školství. Jednalo se o projekt pro obyvatele malých a středních obcí zaměřený na podporu zlepšení počítačové gramotnosti. Cílem bylo zvýšit konkurenceschopnost našich občanů na trhu práce, vedlejším produktem při zvýšení počítačové gramotnosti pak i podpora podnikání obyvatel. Současně jsme podpořili využívání počítačové technicky a jejího softwaru jako možnosti dalšího komunikačního nástroje pro občany s vedením obce, i pro občany mezi sebou.

7. A jak to bylo s onou v úvodu zmiňovanou obecní rozhlednou?


Rozhledna se v obci Polní Chrčice na Kolínsku nachází od jara 2013. Vznikla z iniciativy skupinky místních nadšenců na pozemku pana Josefa Blechy na úpatí kopce Stráň (265 m) s dančí oborou. Návrší umožňovalo v rovinatém Polabí daleký výhled do kraje. Vybudováním daňčí obory však byl přístup na vrch znemožněn. Občané se proto z vlastní iniciativy rozhodli postavit u oplocení obory rozhlednu, která by ztracený výhled nahradila. Ocelodřevěná věž o základně 4 x 4 m je vysoká 8 m a vede na ni 25 schodů.


Z rozhledny je výhled na obec Polní Chrčice, severním směrem na kopec Oškobrh (285 m), k východu na Dománovický les. Vede k ní polní cesta s nově vysázenou alejí 93 javorů. Asi v její polovině byla vybudována dřevěná boží muka sv. Ambrože, patrona včel, včelařů a domácích zvířat. Jsou vysoká 2,76 m a byla zhotovena r. 2014. Polohu rozhledny od jara 2016 zvýrazňuje velký nápis CHRČICE, zhotovený z překližky a oceli z písmen o výšce 2,2 m a o celkové délce 10,65 m.


Pokud Vám nápis připomíná jiný, poněkud známější z jakéhosi Hollywoodu, je to podobnost čistě náhodná. Ale nepopírám, že se obrázek rozhledny s názvem obce stal novým symbolem obce. Všechny objekty vznikly přičiněním iniciativních obyvatel obce bez jakýchkoli dotací. V roce 2015 byla na vrcholu rozhledny vztyčena anténa, umožňující příjem internetu pro obyvatele obce, čímž navazujeme na výše zmiňovaný projekt.

8. Počítáte v dalších plánech rozvoje obce s využitím PRV?

Určitě bych rád, ale pravděpodobně až v příštím programovém období. Snažíme se postupovat krok za krokem. Prostě tak malá obec, s rozpočtem jako mají Polní Chrčice, musí postupovat krok za krokem. A nejen rozpočet není nekonečný. To samé platí i o potenciálu a zejména ochotě lidí.


Zdroj: regionální pracoviště CSV - RO SZIF Praha

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.