Program rozvoje venkova v Olomouckém kraji
Publikace vznikla v rámci aktivit Celostátní sítě pro venkov na RO SZIF Olomouc. Cílem této publikace je představit a přiblížit úspěšné žadatele a inspirativní projekty, jež byly realizovány prostřednictvím Programu rozvoje venkova 2014–2020 v Olomouckém kraji.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov - 6. číslo
(PDF, 7 MB)
V aktuálním čísle se seznámíte s několika zajímavými akcemi jak z regionů, tak z centrální úrovně CSV, představíme Vám vítěznou obec Oranžové stuhy ČR roku 2022, která byla letos v říjnu vyhlášena v Senátu Parlamentu ČR. Mimo jiné Vás čeká představení žadatelů z PRV jak formou rozhovoru, tak gurmánského zážitku.
Program rozvoje venkova ve fotografiích
(PDF, 7 MB)
Dvojjazyčná publikace představuje výběr 30 projektů podpořených z Programu rozvoje venkova 2014–2020.
Celostátní síť pro venkov představuje spolupráci s místními akčními skupinami
(PDF, 1 MB)
Vyšla brožura Celostátní síť pro venkov představuje spolupráci s místními akčními skupinami.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov – 5. číslo
(PDF, 5 MB)
V tomto čísle se seznámíte se zajímavými akcemi, které připravili regionální koordinátoři CSV, nabídneme některé statistické údaje k Programu rozvoje venkova 2014–2020. Představíme Vám obce, které v letošním roce získaly ocenění Oranžová stuha v rámci soutěže Vesnice roku a v krátkých rozhovorech se starosty těchto obcí se seznámíte s jejich zkušenostmi a doporučeními.
Energetické komunity - přenos know-how do ČR
Celostátní síť pro venkov se spolu s partnery (MAS Naděje o.p.s. a Národní sítí Místních akčních skupin ČR, z.s.) podílela na přenosu zahraničního know-how v oblasti rozvoje komunitní energetiky.
Mléko a mléčné výrobky - Zpracováváme a nakupujeme na farmách v Plzeňském kraji aneb Kde pomáhají dotace Programu rozvoje venkova 2014–2020
Publikace „Mléko a mléčné výrobky - Zpracováváme a nakupujeme na farmách v Plzeňském kraji aneb Kde pomáhají dotace Programu rozvoje venkova 2014–2020“ vznikla ve spolupráci Celostátní sítě pro venkov a obecně prospěšné společnosti Úhlava.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov - 4. číslo
(PDF, 5 MB)
V tomto číslo naleznete popis některých zajímavých akcí z regionů, letošní statistické údaje k Programu rozvoje venkova 2014–2020 nebo základní informace k problematice Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023–2027.
Rozhovor - Karch Snail Farm
Rozhovor s majitelem šnečí farmy Pavlem Karchem.
Coworking ve venkovském prostoru - lidé, modely, trendy
(PDF, 3 MB)
Přeložená německá odborná brožura, zaměřená na coworking ve venkovském prostoru.
Programová nabídka Národní konference Venkov představila škálu zajímavých projektů
Stejně jako v minulosti byly do programu Národní konference Venkov 2021 („konference“) zařazeny exkurze na místa, kde byly realizovány zajímavé projekty sloužící k rozvoji daného regionu. Konference se konala ve Žďáru nad Sázavou na území Kraje Vysočina a stejně jako v minulosti i v letošním ročníku s finanční podporou Celostátní sítě pro venkov.
LeaderFEST 2021 – postřehy z exkurzí
Nedílnou součástí LeaderFESTu jsou vždy exkurze na zajímavá místa v regionu, kde festival probíhá. Přípravu a vlastní průběh exkurzí finančně podpořila Celostátní síť pro venkov. V programu tohoto ročníku bylo připraveno 5 různě tematicky zaměřených tras, v rámci kterých účastníci navštívili řadu míst, na nichž se mohli seznámit i s projekty podpořenými z dotačních prostředků Programu rozvoje venkova 2014—2020 („PRV“). Představené projekty z PRV byly realizované prostřednictvím místních akčních skupin („MAS“). Na každé z tras exkurzí byl v autobuse účastníkům k dispozici průvodce z řad „domácích“ místních akčních skupin, který podával bližší informace o subjektech, kam dle programu aktuálně mířili. Zároveň byl čas přejezdů často využit i k bližšímu představení činnosti MAS, jejíž zástupce plnil úlohu průvodce na konkrétní trase exkurze.
Příručka z projektu EIP - "Rodinový způsob chovu prasat se zapouštěním kojících prasnic"
(PDF, 1 MB)
Praktická příručka vznikla v rámci projektu PRV 2014–2020, operace 16.1.1 a byla financována Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova.
PRV 2014–2020 - projektová/neprojektová opatření v praxi
(PDF, 5 MB)
Přehled s ukázkou realizovaných projektů.
Rozhovor - Bezchlebova rodinná konzervárna
Bezchlebovu rodinnou konzervárnu najdete v Zábřehu, v okrese Šumperk. Jedná se o malou manufakturu, kterou tvoří 10 zaměstnanců. Založil ji pan Oldřich Bezchleba v roce 2011 po 18 letech působení v gastronomii a potravinářském průmyslu. Inspirací mu byly francouzské lokální trhy a stará kniha o zavařování. Některé recepty zůstaly v původní podobě, jiné jsou mírně upravené, na dalších se ještě pracuje a ladí.
Rozhovor - obec Polní Chrčice
O existenci obce s neobvyklým jménem Polní Chrčice jsem se dozvěděl náhodou, když jsem hledal nějaký cíl pro malou procházku po celodenním školení v nedalekých Němčicích. A najednou mne to doslova udeřilo do očí, až jsem se chvilku domníval, že se jedná o chybu na mapě. Rozhledna uprostřed Polabské nížiny? A zřizovatelem je obec? Stačilo pár kliknutí na počítači a já jsem s úžasem zjišťoval, co i u nás dokáží šikovní a pracovití lidé i za málo peněz postavit a zařídit.
Workshop EIP-AGRI „Operační skupiny: první zkušenosti”
(PDF, 1 MB)
Brožura, shrnující výstupy z workshopu EIP-AGRI „Operační skupiny: první zkušenosti”.
Ochrana úrody ovoce před poškozením mrazem
(PDF, 841 KB)
Brožura od pracovní skupiny EIP-AGRI, zabývající se ochranou ovoce před poškozením mrazem, složené z dvaceti odborníků z různých zemí, včetně zemědělců, výzkumných pracovníků a poradců.
Rozhovor - ZP Otice
Rozhovor s Ing. Petrem Ševčíkem, předsedou představenstva ZP Otice, a.s.
Rozhovor - květinová farma Řezanka
Květinová farma Řezanka byla založena v roce 2016 vystudovanou přírodovědkyní Janou Pospíškovou, která k diplomu přidala certifikát floristky. Květiny, které pěstuje bez použití pesticidů, herbicidů a jiných chemických látek dále prodává na trhu nebo je váže na objednávku. A právě s touto květinovou nadšenkyní je realizován rozhovor, který bude pro mnohé možná i rozhovorem edukativním. No uznejte sami, zamysleli jste se někdy nad tím, jak je možné, že řezané květiny jsou v obchodech připravené v mnoha odrůdách v jakoukoliv roční dobu, vypadajíc vždy nově a čerstvě? Jejich produkce je však spjata s enormní ekologickou stopou. Květinová farma Řezanka je trochu jiným příkladem, jak „to jde dělat“.
Zpracování ovoce a zeleniny na farmě, praktická příručka
Zveřejňujeme brožuru na téma zpracování ovoce a zeleniny na farmě, jejíž přípravu a vydání podpořila Celostátní síť pro venkov (CSV).
Rozhovor - Farma Konvalinovi, Hořátev u Nymburka
V oblasti Středolabské tabule se, na půl cesty mezi okresním městem Nymburk a městečkem Sadská, nachází obec Hořátev. Zde po roce 1989 již druhou generaci působí rodina Konvalinových, která se zabývá rostlinnou i živočišnou výrobou. Jejich záměr zvýšit produktivitu při chovu prasat a zkrátit dodavatelský řetězec u svých produktů nás zaujal a následně zavedl na jejich farmu. V připraveném rozhovoru jsme diskutovali mimo jiné o jejich zkušenostech s čerpáním dotací z Programu rozvoje venkova („PRV“) a majitelé se s námi podělili i o své další plány do budoucna.
Rozhovor – Škola obnovy venkova Třanovice
Vše začalo v roce 2000 iniciativou Jana Tomiczka, tehdejšího starosty obce Třanovice. V rámci dotačního titulu „Podpora vzdělávání a poradenství“ Programu obnovy venkova MMR ČR byl vybrán a podpořen projekt, který zahájil činnost Školy obnovy venkova (ŠOV) Třanovice. Vzorem pro fungování ŠOV byly zkušenosti již fungujících škol v Rakousku a Německu.
Rozhovor - Zemědělské obchodní družstvo “Blata” – „k přírodě s láskou“
Zemědělské obchodní družstvo “Blata” hospodaří v malebné části Jižních Čech nazývané Zbudovská Blata.
Rozhovor – Farma Hájek, Jeníkov u Čechtic
Jeníkov tvoří jednu z částí obce Čechtice a leží přesně na půl cesty mezi vodní nádrží Švihov (kterou ale většina lidí zná spíše pod jménem Želivka) a Chráněnou krajinnou oblastí Blaník. V Jeníkově již 30 let hospodaří i Milan Hájek, který zde postupem času vybudoval, nyní i spolu se synem, nejstarším z 5 dětí, prosperující farmu. V malebné krajině Vlašimské pahorkatiny, kde se lány potkávají s poměrně hustými lesy, jsme se ptali otce i syna na jejich začátky, současnost, ale i plány do budoucna.
Publikace o sociálním zemědělství/podnikání
Soubor čtyř přeložených zahraničích textů na téma sociální zemědělství/podnikání.
EU Rural Review č. 29 - Úspěchy LEADERu
(PDF, 3 MB)
Nové 29. číslo magazínu Evropské sítě rozvoje venkova (ENRD) na téma LEADER bylo díky Celostátní síti pro venkov přeloženo i do češtiny.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov - 3. číslo
(PDF, 4 MB)
3. vydání Zpravodaje Celostátní sítě pro venkov, ve kterém se dozvíte mnoho zajímavých informací o akcích, které v roce 2020 pořádala a o tom, co pro Vás v roce 2021 chystá. Prozradíme Vám také, kde najdete inspirativní příklady dobré praxe projektů realizovaných za finanční podpory Programu rozvoje venkova, rozhovory se žadateli a mnoho dalšího.
Udržitelné a odolné zemědělství - inspirace z agroekologie
(PDF, 2 MB)
Tato brožura vznikla v rámci Evropského inovačního partnerství v oblasti zemědělské produktivity a udržitelnosti (EIP-AGRI) a navazuje na práci několika pracovních skupin a seminářů EIP-AGRI. Brožura čerpá ze zkušeností a poznatků několika operačních skupin EIP-AGRI a dalších inovativních projektů a sítí, které zkoumají možnosti rozvoje zemědělsky, environmentálně a ekonomicky přínosných agroekologických postupů pro evropské zemědělství a lesnictví.
Operační skupiny - Proměňte svůj inovační nápad v realitu II.
(PDF, 1 MB)
Brožura byla vydána s mottem „Pracujeme společně na skutečných řešeních - získáváme praktické zkušenosti". Navazuje na předcházející publikaci „Operační skupiny – Proměňte svou myšlenku v inovaci - I.“ a seznamuje se zahájením činnosti operačních skupin na našem území, s praktickými zkušenostmi se spoluprací mezi zemědělskými podniky a výzkumnými pracovišti a se zajímavými projekty v zahraničí.
Program rozvoje venkova 2014-2020 základní změny v Pravidlech pro 11. kolo, nejčastější chyby žadatelů
Brožura (stručný informační materiál pro žadatele) obsahuje vybrané základní změny v Pravidlech pro 11. kolo, nejčastější chyby žadatelů, všeobecná doporučení k administraci.
Základní změny v Pravidlech pro 10. kolo
(PDF, 1 MB)
Publikace přináší základní podmínky a informace o změnách v Pravidlech pro 10. kolo a také shrnuje nejčastější chyby žadatelů.
Zpracování masa
Státní zemědělský intervenční fond prostřednictvím Celostátní sítě pro venkov vydal tuto brožuru zaměřenou na zpracování masa.
Sborník pracovních listů projektu Výměna zkušeností úspěšného hospodaření na farmách - Cyklus seminářů Management podniku od A do Z
SZIF vydal sborník s výstupy z cyklu seminářů.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov - 2. číslo
(PDF, 4 MB)
2. vydání Zpravodaje Celostátní sítě pro venkov, ve kterém se dozvíte mnoho zajímavých informací o akcích, které Celostátní síť pro venkov pořádala v roce 2019 a o tom, co pro vás chystá v roce 2020. Prozradíme vám také, kde najdete inspirativní příklady dobré praxe projektů realizovaných za finanční podpory Programu rozvoje venkova, představíme vám tematické pracovní skupiny zřízené Celostátní sítí pro venkov, historii soutěže Vesnice roku a mnoho dalšího.
Program rozvoje venkova 2014-2020 základní změny v Pravidlech pro 8. kolo, nejčastější chyby žadatelů
(PDF, 277 KB)
Brožura (stručný informační materiál pro žadatele) obsahuje vybrané základní změny v Pravidlech pro 8. kolo, nejčastější chyby žadatelů, všeobecná doporučení k administraci.
Projekty Programu rozvoje venkova ve „virtuální realitě“
(PDF, 4 MB)
Celostátní síť pro venkov a moderní technologie.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov - 1. číslo
(PDF, 5 MB)
1. vydání Zpravodaje Celostátní sítě pro venkov, ve kterém se dozvíte mnoho zajímavých informací o její historii, o akcích, které pořádala a o tom, co pro vás v roce 2019 chystá. Prozradíme vám také, kde najdete inspirativní příklady dobré praxe projektů realizovaných za finanční podpory Programu rozvoje venkova, představíme vám soutěž Vesnici roku a mnoho dalšího.
Celostátní síť pro venkov... jak šel čas
(PDF, 3 MB)
Brožura shrnující uplynulých 10 let činnosti Celostátní sítě pro venkov.
Zpracování mléka na farmě
Státní zemědělský intervenční fond prostřednictvím Celostátní sítě pro venkov vydal tuto brožuru zaměřenou na zpracování mléka.
CoCoBeLa - Partnerství pro venkov
(PDF, 9 MB)
Výstupy z mezinárodní odborné konference Hranice 10. – 11. 9. 2018.
Sociální zemědělství a podnikání v českých regionech - Inspirativní projekty, realizované workshopy, podpora vybraných aktivit z Programu rozvoje venkova
(PDF, 1 MB)
Brožura přibližuje co možná nejširšímu publiku problematiku sociálního zemědělství a sociálního podnikání v návaznosti na „Praktické semináře a exkurze na sociální farmy pro podporu sociálního zemědělství a podnikání v České republice“, které proběhly během podzimu 2018 dvakrát v Česku a dvakrát na Moravě díky projektu realizovaného Celostátní sítí pro venkov ve spolupráci s Asociací sociálního zemědělství, z.s.
Sociální zemědělství a podnikání v českých regionech - Podnikatelský plán a jeho základní strategie
(PDF, 518 KB)
Manuál, který navazuje na dokument "Sociální zemědělství a podnikání v českých regionech – Inspirativní projekty, realizované workshopy, podpora vybraných aktivit z Programu rozvoje venkova".
Program rozvoje venkova 2014-2020 základní změny v Pravidlech pro 7. kolo, nejčastější chyby žadatelů
(PDF, 402 KB)
Brožura (stručný informační materiál pro žadatele) obsahuje vybrané základní změny v Pravidlech pro 7. kolo, nejčastější chyby žadatelů, všeobecná doporučení k administraci.
Program rozvoje venkova 2014-2020 základní změny v Pravidlech pro 6. kolo, nejčastější chyby žadatelů
(PDF, 444 KB)
Brožura (stručný informační materiál pro žadatele) obsahuje vybrané základní změny v Pravidlech pro 6. kolo, nejčastější chyby žadatelů, všeobecná doporučení k administraci.
Sešity „Zemědělství žije! Učíme se o zemědělství a životě na venkově!“
Sada obsahuje 4 rozdílné brožury určené pro různé věkové úrovně žáků.
Pexeso na téma ovoce, zelenina, místní produkty
(PDF, 451 KB)
Pexeso s informacemi o krátkých dodavatelských řetězcích (KDŘ) a možnosti využití operace 16.4.1 Horizontální a vertikální spolupráce mezi účastníky krátkých dodavatelských řetězců a místních trhů atd.
Regionální produkty - podpora místních farmářů prostřednictvím PRV 2014–2020
(PDF, 878 KB)
Publikace zaměřující se na dotační možnosti PRV 2014-2020, aktivity CSV v regionu RO SZIF Brno, na téma krátké dodavatelské řetězce apod.
BRAMBORY zdravá potravina
(PDF, 3 MB)
Publikace přibližuje činnost CSV, téma brambor a dotační možnosti Programu rozvoje venkova 2014-2020.
XX. konference k PÚ „Nástroj ochrany a zhodnocení půdy jako výrobního prostředku zemědělce“
Ve dnech 4. - 5. října 2017 proběhla v Olomouci XX. konference zaměřená na pozemkové úpravy. Tento ročník byl připraven s podtitulem „Nástroj ochrany a zhodnocení půdy jako výrobního prostředku zemědělce“.