Program rozvoje venkova v Olomouckém kraji
Publikace vznikla v rámci aktivit Celostátní sítě pro venkov na RO SZIF Olomouc. Cílem této publikace je představit a přiblížit úspěšné žadatele a inspirativní projekty, jež byly realizovány prostřednictvím Programu rozvoje venkova 2014–2020 v Olomouckém kraji.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov - 6. číslo
(PDF, 7 MB)
V aktuálním čísle se seznámíte s několika zajímavými akcemi jak z regionů, tak z centrální úrovně CSV, představíme Vám vítěznou obec Oranžové stuhy ČR roku 2022, která byla letos v říjnu vyhlášena v Senátu Parlamentu ČR. Mimo jiné Vás čeká představení žadatelů z PRV jak formou rozhovoru, tak gurmánského zážitku.
Program rozvoje venkova ve fotografiích
(PDF, 7 MB)
Dvojjazyčná publikace představuje výběr 30 projektů podpořených z Programu rozvoje venkova 2014–2020.
Celostátní síť pro venkov představuje spolupráci s místními akčními skupinami
(PDF, 1 MB)
Vyšla brožura Celostátní síť pro venkov představuje spolupráci s místními akčními skupinami.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov – 5. číslo
(PDF, 5 MB)
V tomto čísle se seznámíte se zajímavými akcemi, které připravili regionální koordinátoři CSV, nabídneme některé statistické údaje k Programu rozvoje venkova 2014–2020. Představíme Vám obce, které v letošním roce získaly ocenění Oranžová stuha v rámci soutěže Vesnice roku a v krátkých rozhovorech se starosty těchto obcí se seznámíte s jejich zkušenostmi a doporučeními.
Energetické komunity - přenos know-how do ČR
Celostátní síť pro venkov se spolu s partnery (MAS Naděje o.p.s. a Národní sítí Místních akčních skupin ČR, z.s.) podílela na přenosu zahraničního know-how v oblasti rozvoje komunitní energetiky.
Mléko a mléčné výrobky - Zpracováváme a nakupujeme na farmách v Plzeňském kraji aneb Kde pomáhají dotace Programu rozvoje venkova 2014–2020
Publikace „Mléko a mléčné výrobky - Zpracováváme a nakupujeme na farmách v Plzeňském kraji aneb Kde pomáhají dotace Programu rozvoje venkova 2014–2020“ vznikla ve spolupráci Celostátní sítě pro venkov a obecně prospěšné společnosti Úhlava.
Zpravodaj Celostátní sítě pro venkov - 4. číslo
(PDF, 5 MB)
V tomto číslo naleznete popis některých zajímavých akcí z regionů, letošní statistické údaje k Programu rozvoje venkova 2014–2020 nebo základní informace k problematice Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023–2027.
Rozhovor - Karch Snail Farm
Rozhovor s majitelem šnečí farmy Pavlem Karchem.
Coworking ve venkovském prostoru - lidé, modely, trendy
(PDF, 3 MB)
Přeložená německá odborná brožura, zaměřená na coworking ve venkovském prostoru.
Programová nabídka Národní konference Venkov představila škálu zajímavých projektů
Stejně jako v minulosti byly do programu Národní konference Venkov 2021 („konference“) zařazeny exkurze na místa, kde byly realizovány zajímavé projekty sloužící k rozvoji daného regionu. Konference se konala ve Žďáru nad Sázavou na území Kraje Vysočina a stejně jako v minulosti i v letošním ročníku s finanční podporou Celostátní sítě pro venkov.
LeaderFEST 2021 – postřehy z exkurzí
Nedílnou součástí LeaderFESTu jsou vždy exkurze na zajímavá místa v regionu, kde festival probíhá. Přípravu a vlastní průběh exkurzí finančně podpořila Celostátní síť pro venkov. V programu tohoto ročníku bylo připraveno 5 různě tematicky zaměřených tras, v rámci kterých účastníci navštívili řadu míst, na nichž se mohli seznámit i s projekty podpořenými z dotačních prostředků Programu rozvoje venkova 2014—2020 („PRV“). Představené projekty z PRV byly realizované prostřednictvím místních akčních skupin („MAS“). Na každé z tras exkurzí byl v autobuse účastníkům k dispozici průvodce z řad „domácích“ místních akčních skupin, který podával bližší informace o subjektech, kam dle programu aktuálně mířili. Zároveň byl čas přejezdů často využit i k bližšímu představení činnosti MAS, jejíž zástupce plnil úlohu průvodce na konkrétní trase exkurze.
Příručka z projektu EIP - "Rodinový způsob chovu prasat se zapouštěním kojících prasnic"
(PDF, 1 MB)
Praktická příručka vznikla v rámci projektu PRV 2014–2020, operace 16.1.1 a byla financována Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova.
PRV 2014–2020 - projektová/neprojektová opatření v praxi
(PDF, 5 MB)
Přehled s ukázkou realizovaných projektů.
Rozhovor - Bezchlebova rodinná konzervárna
Bezchlebovu rodinnou konzervárnu najdete v Zábřehu, v okrese Šumperk. Jedná se o malou manufakturu, kterou tvoří 10 zaměstnanců. Založil ji pan Oldřich Bezchleba v roce 2011 po 18 letech působení v gastronomii a potravinářském průmyslu. Inspirací mu byly francouzské lokální trhy a stará kniha o zavařování. Některé recepty zůstaly v původní podobě, jiné jsou mírně upravené, na dalších se ještě pracuje a ladí.
Rozhovor - obec Polní Chrčice
O existenci obce s neobvyklým jménem Polní Chrčice jsem se dozvěděl náhodou, když jsem hledal nějaký cíl pro malou procházku po celodenním školení v nedalekých Němčicích. A najednou mne to doslova udeřilo do očí, až jsem se chvilku domníval, že se jedná o chybu na mapě. Rozhledna uprostřed Polabské nížiny? A zřizovatelem je obec? Stačilo pár kliknutí na počítači a já jsem s úžasem zjišťoval, co i u nás dokáží šikovní a pracovití lidé i za málo peněz postavit a zařídit.
Workshop EIP-AGRI „Operační skupiny: první zkušenosti”
(PDF, 1 MB)
Brožura, shrnující výstupy z workshopu EIP-AGRI „Operační skupiny: první zkušenosti”.
Ochrana úrody ovoce před poškozením mrazem
(PDF, 841 KB)
Brožura od pracovní skupiny EIP-AGRI, zabývající se ochranou ovoce před poškozením mrazem, složené z dvaceti odborníků z různých zemí, včetně zemědělců, výzkumných pracovníků a poradců.
Rozhovor - ZP Otice
Rozhovor s Ing. Petrem Ševčíkem, předsedou představenstva ZP Otice, a.s.
Rozhovor - květinová farma Řezanka
Květinová farma Řezanka byla založena v roce 2016 vystudovanou přírodovědkyní Janou Pospíškovou, která k diplomu přidala certifikát floristky. Květiny, které pěstuje bez použití pesticidů, herbicidů a jiných chemických látek dále prodává na trhu nebo je váže na objednávku. A právě s touto květinovou nadšenkyní je realizován rozhovor, který bude pro mnohé možná i rozhovorem edukativním. No uznejte sami, zamysleli jste se někdy nad tím, jak je možné, že řezané květiny jsou v obchodech připravené v mnoha odrůdách v jakoukoliv roční dobu, vypadajíc vždy nově a čerstvě? Jejich produkce je však spjata s enormní ekologickou stopou. Květinová farma Řezanka je trochu jiným příkladem, jak „to jde dělat“.