přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Národní konference Venkov 2023 se konala v Moravskoslezském kraji

22.5.2023

V termínu 16. – 18. května 2023 hostil Frýdlant nad Ostravicí národní konferenci Venkov. Této konference se zúčastnilo 320 zástupců obcí, místních akčních skupin, zemědělců, podnikatelů na venkově či státní správy.

Národní konference Venkov 2023 se konala v malebném prostředí Frýdlantu nad Ostravicí a okolí, v Moravskoslezském kraji. Akce proběhla pod záštitou Ing. Zdeňka Nekuly, ministra zemědělství, Jana Krkošky, MBA, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje, Mgr. Ing. Jaroslava Šebka, předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR a RNDr. Heleny Pešatové, starostky města Frýdlant nad Ostravicí. Nabídla nejen plenární zasedání a odborné pracovní skupiny, ale i pět tematických exkurzí, které představily projekty podpořené z Programu rozvoje venkova i dalších evropských dotačních programů.

Nosným tématem konference byl venkov odolný, prosperující, propojený a silnější. Účastníci tak diskutovali nejen o problematice péče o krajinu z pohledu obcí či zemědělských podnikatelů, ale také o podpoře kvality života na venkově, udržitelném hospodaření, lokální ekonomice či komunitní energetice a SMART přístupech. Představeny byly i dotační možnosti ze strany zástupců Ministerstva zemědělství a Ministerstva pro místní rozvoj. Důležitou roli v těchto aktivitách hrají místní akční skupiny, které jsou nositeli metody komunitně vedeného místního rozvoje v regionech.

Mezi hlavní závěry konference patří, že je potřeba zaměřit se na podporu měkkých opatření v pestré krajině (biopásy, krajinné prvky) a na větší osvětu v této oblasti, na rozvoj krátkých dodavatelských řetězců a lokálního zpracování, včetně efektivního využívání obnovitelných zdrojů energie. Neméně důležitou oblastí pro rozvoj a atraktivitu venkovských oblastí je zachování tradic a kořenů za současného propojení s moderními trendy.

Organizátorem konference byl Spolek pro obnovu venkova České republiky. Prezentace a plné znění závěrů jsou k dispozici na internetových stránkách www.konferencevenkov.cz. V roce 2024 se předpokládá konání konference Venkov ve Středočeském kraji.

konference Venkov


  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem