Seminář „Půda a ochrana zemědělského půdního fondu v ekonomických souvislostech“

Dne 13. dubna 2010 proběhl v prostorách Ministerstva zemědělství odborný seminář, který byl zaměřen na problematiku ochrany půdního fondu v České republice. Akce byla zorganizována zástupci Spolku pro obnovu venkova ve spolupráci s pracovníky MZe, kteří mají ve své pracovní náplni aktivity spojené s činností Celostátní sítě pro venkov. Nad seminářem převzala záštitu Stálá komise pro rozvoj venkova Senátu PČR.

Pro tento seminář si připravili příspěvky významní představitelé MZe, MMR, AK a pracovníci z několika odborných firem. Vzhledem k mimořádnému zasedání vlády se někteří původně přihlášení přednášející nemohli dostavit a vystoupení k zvolenému tématu bylo zajištěnou jinou pověřenou osobou. Proto některá jména přednášejících, která ve svém článku uvádím, nesouhlasí se jmény, které byly uvedeny v Pozvánce na seminář.

Akce byla zahájena a  během celé doby moderována předsedou SPOV ČR  Mgr. Kavalou. Ve své zahajovací řeči zdůraznil, že současné aktivity vedoucí k znehodnocování a ničení půdního fondu nabývají alarmujícího rozsahu. Je třeba neúnavně a vytrvale podnikat kroky
k  ochraně a k vytváření podmínek optimálního využívání všech pozemků nacházejících se na našem území. O těchto aktivitách je třeba soustavně informovat odbornou i laickou veřejnost a právě konaný seminář by měl velkou měrou k této informovanosti přispět. Po tomto krátkém zahájení následovalo vystoupení jednotlivých řečníků, kteří přednesli připravené příspěvky.

Pan senátor Žák (místopředseda Stálé komise pro rozvoj venkova Senátu PČR) ve svém vystoupení uvedl, že se jejich komise otázkou ochrany půdního fondu při práci často zabývá. Obrovské množství záborů kvalitní půdy v okolí velkých měst (odstrašující příklad za všechny – okolí dálnice D1 u Prahy), na kterých vyrůstají velká logistická a nákupní centra, jsou velice negativním rysem prorůstání „architektury“ velkoměsta do okolního venkovského prostoru. Neméně závažným úkolem k řešení je zabránit dalšímu vylidňování venkova – toto je palčivý problém nejenom u nás ale v celé EU. Klíčovou rolí senátní Komise je iniciovat vznik takových zákonů a nařízení, jež přispějí ke zkvalitnění života na venkově, a to není možné bez dokonalé znalosti všech palčivých problémů, které obyvatele venkovských regionů trápí.

Příspěvek, který si pro tento seminář připravil pan ministr Šebesta, byl věnován vlastnickým vztahům k půdě a vývoji situace v této oblasti od doby totalitního režimu do současnosti. Příspěvek přednesl pan náměstek Černoch (pan ministr byl odvolán na mimořádné jednání vlády), kompletní znění je v závěru tohoto článku.

Přednáška, kterou si připravil pro tento seminář pan Ing. Kaulich (vrchní ředitel Ústředního pozemkového úřadu), byla rozdělena na 2 tematicky odlišné bloky. První část vystoupení věnoval ekonomickým rozborům a hodnocením pozemkových úprav. V druhé polovině svého vystoupení představil posluchačům zajímavé příklady vhodně provedených protierozních opatření.  

Za Ministerstvo pro místní rozvoj měl na semináři vystoupit pan ministr Vondruška. Protože i on byl odvolán na mimořádné zasedání vlády, přednesli své příspěvky k problematice ochrany půdního fondu pan náměstek Vačkář a pan Ing. Lepeška (odbor územního plánování MMR). Pan Lepeška zdůraznil, že jedním z klíčových dokumentů přispívajících k ochraně půdního fondu je správně nastavený územní plán a z aktuálního stavebního zákonu upozornil na pasáže, které přispívají (při správném nastavení a užívání) k pozitivnímu vývoji a ochraně půdního fondu na konkrétním území.

Za Agrární komoru vystoupil s příspěvkem její vicepresident pan Šnejdrla. Fakty a konkrétními údaji nabitou presentaci si mohou zájemci přečíst v příloze tohoto článku. Jako jeden z hodně alarmujících faktů, který při přednášce zazněl, bych chtěla uvést toto: „mezi lety 2000-2008 bylo v důsledku záborů znehodnoceno každý rok v průměru 5.000 ha. Dnes je to až 15 ha denně…“  

Příspěvek na téma „Standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC) ve vazbě na ochranu půdy“ přednesl ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství pan Ing. Mistr.

Pan Ing. Novotný z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy zaměřil svůj příspěvek na téma „soustava bonitovaných půdně ekologických jednotek“ a v jeho presentaci naleznou zájemci množství map s názorně zobrazenými údaji ke konkrétním jevům.

Příznivci moderních technologií ocenili příspěvek pana Hotaře z firmy Geodis Brno, který představil nové technologie sběru dat a jejich využití při ochraně půdního fondu.

Poslední přednáška byla zaměřena na moderní způsob ekonomicky výhodného a ekologicky šetrného užívání půdy. Přednesl jí pan Pospíšil, poradce předsedy zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Hned v úvodu vystoupení ukázal, kolik faktorů může působit na změnu struktury krajiny a že je důležité před jakýmkoli nezvratným zásahem do půdního fondu vše důkladně zvážit, prodiskutovat a propočítat.

diskusi vystoupil pan Z. Šesták z obce Kadlín (www.kadlin.cz), který představil projekt „Tradiční sázení brambor“. V rámci tohoto projektu by měli získat děti bližší vztah k „rodné hroudě“ a uvědomit si, že půda je neobnovitelný statek, a jakýkoliv destrukční zásah v této oblasti je nevratný proces. Druhým vystupujícím v diskusní části byl Ing. J. Stehlík z Asociace soukromých zemědělců ČR. Ve svém příspěvku se zabýval významem komplexních pozemkových úprav z pohledu uspořádání vlastnických vztahů, obnovy infrastruktury venkova, revitalizace vodního režimu v krajině, posílení ekologické stability krajiny
a sociálního a společenského rozměru komplexních pozemkových úprav. 

Ing. Jana Bačkovská

Prezentace jsou k dispozici na stránkách Spolku: www.spov.org.

Prohlášení SPOV naleznete v panelu Přílohy.

Přílohy

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.