Slovo ministra - Ukrajina a potraviny

5. 4. 2022

Zemědělec, 4. dubna 2022

Před téměř čtyřiceti dny jsme se ocitli v situaci, kterou si zřejmě málokdo z nás dokázal představit. Ruská invaze na Ukrajinu nás zasáhla a zaskočila, ale také okamžitě vyvolala neskutečnou vlnu solidarity a pomoci. Všichni bez rozdílu, ať už jednotlivec, organizace, sdružení, podnik nebo stát, uprchlíkům pomáhají. Maximálně pomoci se samozřejmě snažíme i my na ministerstvu, zároveň řešíme dopady konfliktu na české zemědělství a potravinářství.

Velmi skloňovaným tématem je obilí. V této nešťastné situaci má naše země štěstí, že jsme u obilovin dlouhodobě soběstační. Pokud jde o naši spotřebu, čeští zemědělci vyprodukují 160 procent obilí, u pšenice je to až 200 procent. Navíc zemědělci reagovali na rostoucí ceny obilnin již na podzim a oseli o deset procent více ploch obilí. A do třetice k obilí: ve Státních hmotných rezervách máme historicky nejvyšší rezervy obilí. K tomu už jen doplním, že jarní práce v zemědělství jsou připravené. Zkrátka opět se ukazuje, že se na naše zemědělce můžeme i v krizových situacích spolehnout. Ostatně spolu s potravináři nám to dokázali už za koronavirové pandemie. Bez ohledu na lockdown a další přísná opatření museli denně krmit dobytek, dojit krávy, stíhat agrotechnické lhůty a další práce, které v zemědělství nesnesou odkladu.

Problémy, se kterými se především zemědělci potýkají, a to nejen kvůli konfliktu na Ukrajině, jsou vysoké ceny zemědělských komodit, vstupních surovin, hnojiv a energií. Proto Evropská komise navrhla mimořádnou finanční podporu pro nejvíce postižená odvětví. O speciální finanční podporu pro postižené sektory jsme žádali opakovaně, jsem proto rád, že k tomu nakonec dojde. Česká republika bude mít z evropských zdrojů k dispozici přes 270 milionů korun, které využije například do sektoru prasat nebo pro pěstitele jablek. K tomu můžeme ještě přidat dalších 540 milionů korun z národních zdrojů. K ulehčení ekonomické situace zemědělců pomůže také letošní navýšení záloh na přímé platby z 50 na 70 procent.

V Bruselu jsme ale projednávali i to, aby půda, která je v klidu, úhor, mohla být nyní využívána pro produkci pícnin a bílkovinných plodin. Chceme, aby v této době zemědělci využívali maximum půdy pro produkci potravin.

Nikdo z nás neví, jak dlouho bude válka na Ukrajině trvat. Co ale víme, je, že pomoc uprchlíkům není jen o poskytnutí azylu a zabezpečení základních životních potřeb. Je třeba jim nabídnout i práci. Je to pro ně zajištění alespoň nějaké jistoty v zoufalé situaci, do které se dostali. Vím, že mnozí z vás už to dělají a já vám za to moc děkuji.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.