Rozhovor ministra Zdeňka Nekuly v OVM

28. 3. 2022

ČT24, 27. března 2022

Důsledky války na Ukrajině pro zemědělství


Václav MORAVEC, moderátor

Ještě jednou hezké nedělní odpoledne vám všem divákům zpravodajské Čtyřiadvacítky České televize. Stále jste v jedinečném prostoru pro diskuzi. Ruská válka na Ukrajině, jaké budou její důsledky pro evropské zemědělství a potravinářství? Letošní sklizeň obiva, obilovin na Ukrajině klesne meziročně o víc než polovinu. Ukrajina byla loni druhým největším dodavatelem obilovin do členských zemí Evropské unie, včetně České republiky. Ukrajina, které se přezdívá obilnice Evropy, je jedním z hlavních světových vývozců obilovin a rostlinných olejů. Hlavními zemědělskými vývozní artikly jsou kukuřice a pšenice. V této souvislosti se často mluví o potravinové soběstačnosti. V praxi ale nejde jen o soběstačnost, to říká v rozhovoru pro dnešní Otázky předseda Asociace soukromého zemědělství.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Nejde jenom o o to, jestli úplně ve všem soběstačný jsme, nebo nejsme. Tady je důležité také parametr toho, co jsme schopni zpracovat z té vyprodukované nebo vyrobené biomasy. A bohužel Česká republika na tom není moc dobře, protože my přestože jsme schopni vyrobit třeba až o 20 % biomasy více v celém globálu v rámci českého zemědělství, tak jsme schopni zpracovat jenom snad 80 %. A to je určitě deficit, který se projevuje na té konkurenceschopnosti toho našeho sektoru.

Václav MORAVEC, moderátor
Evropská unie koncem týdne rozhodla, respektive Evropský parlament, že s ohledem na narušení dovozu zemědělských produktů by měly jednotlivé státy, členské státy Evropské unie zvyšovat domácí produkci potravin. Nejen o tom bude řeč s dalšími hosty Otázek, kterými jsou avizovaní ministr zemědělství České republiky Zdeněk Nekula z KDU-ČSL. Vítejte, pane ministře, hezký dobrý den.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor
Vítám prezidenta Agrární komory České republiky Jana Doležala, vítejte. Hezký dobrý den.

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor
A mé pozvání přijal jeden největší. Jeden z největších potravinářských výrobců v České republice, konkrétně předseda představenstva a generální ředitel jihočeské Madety Milan Teplý. Vítejte v Otázkách. Hezký dobrý den.

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, Evropský parlament ve čtvrtek schválil to usnesení, kde navrhuje zvýšení domácí produkce potravin, zemědělská půda by měla být využívána pouze k produkci potravin a krmiv. Změní se kvůli válce na Ukrajině zásadně zemědělská politika Česka?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
České zemědělství je na špičkové úrovni. A my jsme v pondělí na Radě ministrů zemědělství v Bruselu projednávali ty body, které byly pak následně schváleny. A velice důrazně jsme projednávali tyto záležitosti. Jednak aby půda, která je v klidu, úhor nebo jak chceme tomu říci, mohla být nyní využívána k produkci zejména bílkovinových plodin, aby se na těchto plochách mohl pást dobytek, aby se tam mohla sklízet píce. To bylo velice důležité. Dále Evropská unie poskytne mimořádnou podporu z krizových rezerv. Částka, která je ve výši asi 12 miliard korun. A z toho pro Českou republiku připadá 270 000 000 Kč a k tomu ještě můžeme přidat dalších 540, až 540 000 000 Kč z národních zdrojů.

Václav MORAVEC, moderátor
A přidáte je? Protože kup kupříkladu Potravinářská komora, předpokládám, pane prezidente, že i vy jako Agrární komora, řeknete, že těch 11 000 000 eur je nedostatečných, tzn. budete chtít celou tu podporu?

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Je možné tu tuto podporu kofinancovat 200 %, jak tady bylo řečeno. Tzn. můžeme dostat až 810 000 000 Kč. Je to samozřejmě vítaná pomoc, ale je potřeba to dát do kontextu i té situace, kterou tady zažíváme. My se v podstatě v některých sektorech, v některých činnostech dostáváme do takové situace, že jsme generovali v podstatě ztráty v řádech miliard. Třeba produkce vepřového, tam je to za poslední rok a půl tři miliardy korun. Tzn. těch 270 nebo těch 810 milionů je samozřejmě vítaná pomoc, ale v tomto kontextu je to relativně málo.

Václav MORAVEC, moderátor
Počítáte s tím, že navýšíte tu českou část na 200 % nebo o 200 % na těch zhruba 810 000 000, pane ministře?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
My budeme mít poradu ekonomických ministrů a toto bude jedno z témat, které tam budu předkládat a projednávat. A budu se samozřejmě obracet na ministra financí. Ale je potřeba říci, že pro letošní rok jsme uhájili opět rekordních 5 miliard korun z národních zdrojů. A to, co chystáme pro ty další roky v rámci společné zemědělské politiky, to je částka 40 miliard korun na další léta. Já bych to takhle mohl ukázat. Pro letošní rok počítáme, a je to schváleno, 35 miliard korun na společnou zemědělskou politiku. Toto dostanou zemědělci. A pro ty následující léta počítáme s tím, pro to období 2023-2027, že každý rok pude o pět miliard korun více pro české zemědělce.

Václav MORAVEC, moderátor
A postačí to, když válka na Ukrajině zásadně zdražuje energie a přináší nové negativní věci do zemědělství, potravinářství? Pane Teplý, Potravinářská komora volá po zastropování cen energií nebo dotacím na ceny energií a plynu pro potravináře. Považujete ty kroky vlády za dostatečné?

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Ne, nepovažuju. Já jsem tady asi nejstarší o stolu výrazně. Já 46 let dělám mlíkařinu, takže já už se nenechám opít nějakým rohlíkem a nějakejma takovejma slibama. Já tady vidím všeobecnou v celém okolí takovou aktivitu, která směřuje k a uspokojení. Vláda neudělala zatím nic. Neudělala zatím nic. Já vám řeknu, aby to lidi dobře chápali. Loňský leden jsem já v podniku, jak jste říkal, největším mlékárenském v zemi, zaplatil za plyn a elektriku 17 200 000. Letos jsem zaplatil 52 800 000. Jak to mám schovat do marže, jak to mám dostat do cen? Teď přijde nafta. Nafta je v takové podobě a v takové výši, že prodělávám 12 000 000 měsíčně. Mohl bych pokračovat v obalech 4,5 a tak. Když si tady sedne, vyzvete kterýkoliv velkých výrobce potravin v této zemi, kvalitních podle mého mění, tak budou zpívat stejnou písničku. Je to před pádem, je to před pádem. Zkrátka a dobře varuju jedno. Já vůbec nemám v úmyslu, nejel jsem sem, pane redaktore, kvůli tomu, abych tady šil do vládního činitele, o je srabárna. Navíc slušnýho člověka. Já prostě jsem poznal za svou éru všechny ministry. A můžu říct, tomuhle nezávidím vůbec, protože je tady atypická situace, velmi svízelná atypická situace. Já jsem tady kvůli tomu, abych zřetelně a jasně řekl, je třeba okamžitě něco dělat.

Václav MORAVEC, moderátor
Pokud když říkáte, že jste znal a vaším, Zdeněk Nekula je kolikátým vaším ministrem v pořadí od té doby, co?

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Ježiš, asi osmnáctým.

Václav MORAVEC, moderátor
Osmnáctým ministrem. Pokud byste byl na jeho místě, když říkáte, že ta pomoc je nedostatečná, protože Evropský parlament je v návaznosti na to, co říkal pan ministr, tak v zájmu řešení okamžitých plateb bylo dohodnuto, že budou zemědělci využívat úhor k produkci bílkovinových plodin. Bude poskytnutá ta částka přibližně 810 000 000 Kč, pokud to projde na poradě ekonomických ministrů. V čem byste dělal ty kroky jinak, abyste mohl říct, ta pomoc je dostatečná?

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Já bych přál panu ministrovi, aby se dopracoval do fáze absolutní odvahy, prásknul do stolu a řekl, nechme politiky a zajisťeme teďka v tento okamžik zásobování obyvatel na území České republiky. Blíží se sem další vlna lidí, který tady budou nějakou dobu žít. Já mluvím za sebe, bže jsem takovej jednodušší člověk z vesnice. Tak chci říct jedno, já jsem vyprodán. Ve Státních hmotných rezervách slyšíte ozvěnu, když tam křiknete. To jsou teda zásoby obrovský. A naftě, o tom bych taky pochyboval, z úst vašeho, našeho předřečníka. Takže já vidím situaci jako opravdu vážnou. Pan ministr možná má zprávy lepší. Příští úroda letošních žní v oblasti pšenice je prodána, protože jsou mimořádně výhodné ceny trojnásobné, než tu byly. Ty zemědělci musí na to reagovat nějakým způsobem. Je prodána. Dopravci, který jsou v tomto významným prvočinitelem taky, mají finanční prostředky cash flow na to, aby zaplatili ještě 14 dní svý zaměstnance. Co bude potom, proč si něco říkáme, že je v pohodě, když to v pohodě vůbec není?

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, proč říkáte, že je to v pohodě, když to v pohodě není?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Je potřeba to, co říkal pan Teplý. Podívat se na konkrétním příkladu. Velice skloňované téma, obilí, pšenice. Česká republika v tomto neštěstí, které teďko prožíváme, to je válka na Ukrajině. Máme štěstí v tom, že naštěstí čeští zemědělci vyprodukují 160 % obilí, co se týká naší spotřeby. U pšenice jsme až někde zhruba na 200 %. Zemědělci reagovali na rostoucí ceny obilnin již na podzim a zaseli o 10 % více ploch obilí. Takže toto je další plus a třetí plus. Máme historicky nejvyšší rezervy obilí ve Státních hmotných rezervách. Samozřejmě tento údaj podléhá utajení a nemohu tady sdělovat nějaké konkrétní cifry.

Václav MORAVEC, moderátor
Budete ho ještě navyšovat?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
V tuto chvíli kdybychom.

Václav MORAVEC, moderátor
Pšenice a obilí ve Státních hmotných rezervách?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Rozumím, rozumím. Je volání po tom, ale pokud bychom začali stahovat z trhu další objemy obilí, a to jsou nemalé, tak bychom vyvolali další eskalaci ceny. To to určitě ne.

Václav MORAVEC, moderátor
Kdybych vám ale namítl, vy jste zmiňoval tři plusy. Jedno minus z toho, jak jsem četl, kupříkladu polské noviny, tak Poláci skupují pšenici z České republiky. Je to to, o čem mluvil Milan Teplý, nejsou toto minusy a jen. Ano, pane prezidente.

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
My jsme možná soběstační v pšenici a řepce, nebyla tady řeč o dalších komoditách. Vepřové maso, my jsme zhruba 40 %, drůbeží maso na 60 %, ovoce, zelenina tam se pohybujeme někde kolem 50 %. Nicméně co se týká těch základních obilovin, případně řepky, tak tam platí to, co tady řekl pan Teplý, to je všechno zasmluvněno a to bude v dalších měsících vyvezeno. Další faktor, který do toho vstupuje, je cena hnojiv. Hnojiva jsou prakticky na 300 %, velká řada zemědělců bude hnojiv výrazně méně, protože na to jednoduše nemají. A pokud už ten /nesrozumitelné/ podstoupili, tzn. že nakoupili za ty přemrštěné ceny, tak samozřejmě chtěli prodat, aby měli k dispozici nějakou finanční hotovost, aby mohli fungovat. Tzn. my se musíme podívat na to, co tady skutečně je. Já si myslím, že ministerstvo, respektive vláda by měla mít nástroj, který nám řekne, co tady jako Česká republika v tuto chvíli má a s čím může počítat.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane prezidente, když naváži na vaše slova daty, tedy potravinovou soběstačností, produkce mléka, hovězího masa je vyšší, než kolik se dokáže uplatnit na trhu. Skoro stoprocentně soběstačné je Česko v produkci vajec, vepřové maso dokáží, to je teď 40 %, jak jste zmiňoval. U rostlinné produkce je Česko soběstačné, byla řeč. U pšenice, kukuřice, řepky, ale u brambor jsme na 80 %. Čerstvého ovoce na 70, u čerstvé zeleniny jen na 37 %. Chápu správně vaše slova, že voláte tady na vládu, aby zasáhla takzvaně protitržně? Že nastává taková situace, že by mělo dojít k nějaké regulaci, po tom voláte?

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Ta situace je naprosto unikátní, jedinečná. Popsal to tady pan pan generální ředitel Teplý. Ta situace je skutečně jedinečná, my se nacházíme v bodě, kdy není jisté, jestli všechny komodity které tady potřebujem na tom trhu mít, jestli tady budou. Těch 35, respektive 40 miliard, je sice hezké číslo, ale pokud se podíváme na nějakou inflaci, tak samozřejmě, jestli vám někdo v roce 2014 určil 35 miliard korun ročně, tak samozřejmě pokud vezmeme v úvahu roční inflaci 2 %, tak když vezmeme tu zemědělskou inflaci, daleko vyšší, tak je to nedostatečná částka. Dále to je první a druhý pilíř dohromady, tzn. to jsou přímé platby, pak to jsou investice, které musí všichni zemědělci dostat. A je důležité si uvědomit, že v těch přímých platbách, tady v tom prvním pilíři, 85 % všech prostředků nejde na produkci. Jenom 15 % těch prostředků jde na produkci. A to právě na podporu třeba produkce mléka. A my se dneska ocitáme v situaci, kdy možná jsme soběstační v mléce, hovoří se o nějakých 110, 120 %, záleží na výpočtu. Nicméně máme zhruba 1250 chovatelů, kteří tady to zajišťují, tu naši soběstačnost. My se ocitáme skutečně v situaci, kdy tito chovatelé jsou pod obrovským tlakem nárůstu nákladů. A k tomu se ještě jaksi připravuje Green Deal, připravuje se změna dotačních pravidel, která bude v jejich neprospěch. Tzn. my nemusíme mít 1250 chovatelů. My tady můžeme těch chovatelů v příštím roce, dejme tomu, 900. A když si vezmete, že průměrný chovatel má 270 dojnic, každá dojnice má zhruba 10 000 litrů užitkovost. To znamená 2,7 milionů litrů, to je zhruba denní nebo třídenní spotřeba. Pane řediteli, říkám to správně?

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Necelý tři.

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Ano. A pokud tady skončí sto chovatelům, tak Madeta nemá z čeho, z čeho vyrábět mléčné výrobky.

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Budeme dojit pampelišky, tak to dopadne. Si myslím já. Já bych k tomu měl zásadní výhrady, všemu.

Václav MORAVEC, moderátor
Vy vy by byste. A pane ministře, je vláda připravena na nějaké protitržní kroky, které se právě týkají soběstačnosti u těch komodit, u nichž jsem mluvil, jako je zelenina, jako je kupříkladu vepřové?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Já se ještě vrátím tady k tomu. Jsme členy Evropské unie a nemůžeme dělat protiunijní kroky. A zvlášť pokud Česká republika je exportní země, pokud máme obrovskou nadprodukci v obilí. A my znemožníme českým zemědělcům, aby tu nadprodukci tak jak každý rok mohli uplatnit částečně. Dyť přece nemůžeme volat proti tomu, abychom poškodili české zemědělce. Přece nemůžeme jim v tomto bránit. Já to řeknu na konkrétním příkladu třeba u mléka. Česká republika má nadprodukci. Podle toho, jak to vychází každý rok, jsme třeba na 130 %, co se týká produkce. Spousta mléka se vyveze do zahraničí. A pan Teplý zažil historicky období, kdy část zemědělců se spojilo a odmítlo dodávat Madetě a vyváželi raději za vyšší cenu do zahraničí. A pan Teplý, bych řekl, vyšel posílen z této uvozovkách krize. A podívejme se na to, Madeta má obrat 6 miliard korun, zisk 300 000 000 Kč. A podívejme se na to, pro české potravináře počítáme s částkou minimálně 750 000 000 Kč. A samozřejmě i Madeta si v loňském předloňském roce a počítám, že i v letošním roce částečně sáhne do této částky. Já jako ministr zemědělství a se mnou celá vláda prostě usilujeme o to, abychom drželi nadále a stabilizovali, jak české zemědělce, tak i české potravináře. Velice zásadní je, my jsme v základních komoditách soběstační, ať jsou to obilniny, mléko, hovězí maso, v cukru. My máme nadprodukci hrachu, jo, kdy vlastně.

Václav MORAVEC, moderátor
No máme ale nedostatek vepřového, vepřového, máme nedostatek zeleniny, 37 %, to považujete za v takové situaci, jako je válečná situace, za normální?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Žijeme a pracujeme na společném trhu. A pokud chceme přijmout určitá opatření, tato opatření musí být celounijní. A o tom to je. My samozřejmě tuto situaci sledujeme, monitorujeme a přijímáme opatření na Radě ministrů zemědělství, takto je potřeba se na tyto věci dívat.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane, pane ministře, vy jste tady panu Teplému řekl, že si bude moci sáhnout na část peněz ze 750 000 000 Kč, ale není to také o zákaznících. Protože to, když se dostane zemědělství a potravinářství do krize, o němž mluví oba pánové, tak se to automaticky promítne v cenách. A ceny potravin kupříkladu v Egyptě vedly, a v dalších zemích severní Afriky, k Arabskému jaru. Když se podíváme, jak rostou data, respektive ceny potravin, už jsem to zmiňoval v první hodině Otázek. Kilo vepřové pečeně loni v říjnu 128 Kč, dnes 140 v průměru. Kilo másla. Jsem zvědav, za kolik ho Milan Teplý bude vyrábět a kolik nám řekne, že bude kilo másla stát v srpnu. Jestliže loni v říjnu 187 Kč, letos v březnu 220, kilogram chleba letos v březnu 31 Kč, to je o 5 Kč víc než loni. V říjnu navíc prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza brání obchodníky. Říká, že to není maržemi a že marže nejsou vysoké a že by na rostoucích cenách komodit, které jste právě viděli, že by v tom měly prsty právě marže.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Ta marže kolem dvou až tří procent. Prodej potravin je o velkých objemech s nízkou marží. A pokud někdo často vydělá, tak to jsou producenti potravin. Sledovala to vláda v roce 2017, když byla máselná krize, kterou si možná někdo pamatuje, tak tehdy ministerstvo financí zkoumalo, kdo navyšoval ty ceny. A Byli to producenti másla, nikoliv obchody.

Václav MORAVEC, moderátor
Tak jste to byli vy, producenti másla?

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
No určitě. Určitě. Viníka je třeba najít anebo určit.

Václav MORAVEC, moderátor
A za kolik, teď vážně, za kolik bude máslo, když se, protože vy to musíte promítnout? Buď zavřete.

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Pane redaktore, to je jasný. Já vám to neřeknu. Já vám řeknu hrubej odhad. To říkám, takhle veřejně velmi nerad, protože tady se zvyšují ceny každý týden. Já počítám, že my kostku másla, tam je ta citlivá otázka, kupuju 1 kg toho toho, kupuju kostku másla za 60 Kč do řetězce, možná 65 Kč do řetězce. Astronomickej nárůst, astronomickej. Já tady to s tou debatou. nesouhlasím systémově. Já ten stav je, takhle nás ovlivňuje všechny. Prostě rostou ceny komodit. My je musíme promítnout do cen, pokavad nechceme prud, okamžitě zkrachovat. Ale, ale já volám po tom, aby přišlo k opatření, který se udělalo chybně. To se může stát. Společná zemědělská politika, 23 %, tomu se v Německu smějou, který mají 11 % nebo 10. Tomu se smějou. A hlavně systémově srozumitelně řečeno, my chceme dávat peníze těm, který nic nedělají, který budou řídit zemědělství z obýváku přes babičku, která bude prostě, pronajme 20 hektarů, 2 x do roka to zmulčuje nebo tam pustí tři kozy na to a řekne si od dotace. A dostane trojnásobek toho nebo, když by to bylo pronajatý a zpachtovaný ty pozemky. Takhle to bohužel je. A nejsem proti rodinným farmám, ale prosím pana ministra, aby vzal do úvahy, že rodinný firmy to tady prostě nepostaví na nohy. To je záležitost kultury, krajiny, ošetřování krajiny, ano, ale 96 % potravin a surovin pro potravinářský průmysl vytvoří ty velký, ať chceme nebo ne. A říkejte mi klidně agrobaron, neříkejte mi, přijde doba v krátkém čase, že se na tyto pány obrátíme. Plus ta Madeta, která tak šíleně vydělává, protože hodně investovala. Tam, kde dělalo 40 ženskejch, jich dělá dneska 9 a udělají 3 x tolik, než dělaly. A jedu na 3 směny. Přesto dneska ráno se dozvím, že prostě není ani kilo sejra ve fabrice, takže asi ten nadbytek toho mlíka v republice není tak zoufalej. Spíš se neví, jak z toho ustoupit, když to dotovaný mlíko z českýho rozpočtu vozíme do zahraničí.

Václav MORAVEC, moderátor
Když ještě než se dostaneme k tématu reformy zemědělské politiky a k těm kritickým hlasům. Ale abychom se na to podívali z hlediska zákazníků. Vy jste zmínil, že kostka másla bude stát bez marží obchodníků 60, 65 Kč, tzn. že se dostaneme na 80 Kč v řádu nějakých čtyř pěti měsíců, odhadujete?

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Je to možný. Tam očekávám hlavní nebezpečí. Proto nebo nepleťme do toho politiku, ale taky musíme se zmínit. Babička na vsi, kde se pohybuju já, pude do krámu, uvidí tam máslo za 85 Kč, veku, chleba za 95 Kč, pojedou s tátou domů, ten se zastaví u pumpy, řekne vemu půl nádrže jenom. 50 Kč nafta, mámo, na to nemáme, na chatu se nejede, že jo. A přijde do práce a přijde na nás, na nás a řekne, chceme zvednout o 20 % mzdy.

Václav MORAVEC, moderátor
Pomohlo by tomu to, co prosazoval a stále prosazuje ministr zemědělství, který v polovině února, pokud vás, pane ministře, budu citovat, navrhl snížení daně z přidané hodnoty u jídla na 10 % ze současných 15 a biopotravin na nulu? Je toto jeden z kroků, který byste uvítal, pokud by došlo ke snížení daně z přidané hodnoty na potraviny?

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Asi jo, asi jo, asi bych to uvítal. Jakýkoliv krok bych uvítal, ale zatím se neděje nic.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, v jaké fázi je tento váš návrh?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Tuto myšlenku jsem vyslovil ale před válkou na Ukrajině jo. Je potřeba se na to dívat, v jakém kontextu jsem to řekl. Já jsem.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže už to neplatí? Člověk by očekával, že když je válka na Ukrajině, vysoká inflace, že řeknete, přesně, že řeknete, že to nebude 10, ale že to bude 5.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Vždycky to někdo zaplatí, jo. Ale já bych se vrátil k tomu, co říkal pan Prouza. Vztah mezi cenou másla a mléka, k tzv. máslové krizi v roce 2017. Podívejme se na to, co dělala cena másla v té době. A v současné době cena másla se pohybuje kolem, teda cena mléka, pardon, cena mléka, jak se pohybovala tenkrát. A v současné době cena mléka je, řekněme, kolem 10 Kč, jo. A v tehdejší době došlo k nárůstu. Byla to prostě podobná situace, to, co se nám odehrálo nedávno kolem pohonných hmot, kdy nastala vyloženě jakási davová psychóza, kdy prostě tenkrát v tom roce 2017 lidé se prali u chladicích pultů v marketech o máslo. To máslo shromažďovali v mrazácích a prostě nebyli schopni to máslo potom spotřebovat. To stejné se teď odehrálo kolem pohonných hmot. Nastala tady nějaká psychóza. Lidi nakupovali ve velkém pohonné hmoty a kuriózně, když byly ceny nejvyšší, tak byly nejvyšší prodeje až o 50 %. Lidé pak nakupovali předražené.

Václav MORAVEC, moderátor
Byl jste dnes u pumpy? Víte, kolik stojí litr dieselu?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Záleží jak která pumpa.

Václav MORAVEC, moderátor
No, tak průměr.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
42, 45.

Václav MORAVEC, moderátor
To jste tedy z levného kraje.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Jsem z levného kraje.

Václav MORAVEC, moderátor
Kupoval jsem dnes litr dieselu za 45 Kč. Stále jsme o 10 Kč výš i bez davové psychózy. To, že rostou ceny energií. To, že rostou ceny pohonných hmot, to, že rostou ceny potravin asi není jenom davová psychóza. Vy mi tedy říkáte, že ustupujete od svého kroku snížení daně z přidané hodnoty na potraviny z 15 na 10 %, protože je válka na Ukrajině?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Pane redaktore, já mám celý balíček požadavků na ministra financí. A já teď musím nějakým způsobem prioritizovat tyto témata. Za sebe cítím, že nejdůležitější teď bude k těch 270 000 000 Kč, které, v vozovkách, jsem dovezl z Bruselu, k tomu, abychom dostali dalších 540 000 000 Kč, abychom měli těch 810 000 000 Kč. Máme tady i další témata. U toho DPH je veliké riziko, že když snížíme to DPH, že se to neprojeví v plné míře u spotřebitelů, že část zůstane někde jinde a nepomůže to ani zemědělcům, ani potravinářům, ani spotřebitelům.

Václav MORAVEC, moderátor
Tedy ustupujete?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Neustupuju. Pane redaktore.

Václav MORAVEC, moderátor
Počkejte, tak vy jste řekl, že to prioritizujete. Tak dovolte mi, abych to pojmenoval hezky česky. Ustupujete, protože máte teď jiné priority, což je částka o 200 % navýšení pomoci z Evropské unie, nebo jak si mám vysvětlovat to, když se vás zeptám, v jaké fázi je ten návrh, jestli v dohledné době kvůli rostoucím cenám potravin dojde alespoň ke snížení daně z přidané hodnoty.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Priorita číslo jedna je, abychom zajistili maximální potravinovou bezpečnost, zabezpečení bychom měli dostatek potravin, tzn. surovin a následně, aby bylo dostatek surovin pro české potravináře. To to je. Já nedokáži zcela ovlivnit marže, které budou v marketech, jo. Je potřeba odlišit mezitím za co vyprodukují a prodají zemědělci, kolik z toho je pak u potravinářů a kolik je u obchodních řetězců. Podívejme se, marže se pohybují někde mezi 25-45 procenty u jednotlivých komodit. Záleží, jak se nám to vyvíjí v čase a u které komodity. Jako já jsem opatrný v této záležitosti a je to součástí toho balíků, který bude příští týden projednáván na poradě ekonomických ministrů. Velice důležité je to téma...

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, já se omlouvám, jestli Milan Teplý říkal, že je hloupý chlapec z jihočeské vesnice. Já jsem úplný blb z Orlických hor. Můžete mi říci, kde jsou věci, které budete příští týden projednávat na poradě ekonomických ministrů, ze kterých neslevíte a v jaké hierarchii je budete prosazovat?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ministr financí nemá bezedný rozpočet. My se na to musíme dívat vcelku, v globálu a nejsem pouze já jako ministr zemědělství se svými požadavky. My se na to musíme podívat ve všech souvislostech. Ne, že si vytrhneme jednu věc z toho celého balíku, který teď musíme řešit.

Václav MORAVEC, moderátor
Já nevím, jestli mluvím česky, nebo jestli opravdu jsem úplný idiot z Orlických hor. Znovu se ptám, máte to hierarchicky seřadit. Jsou tady rostoucí ceny potravin, rostoucí ceny komodit. Říkal jste, že když mluvíte o potravinové soběstačnosti, že proti tržní kroky typu zákazu vývozu a podobně nebo netržních kroků dělat nechcete.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ne nechci, nemůžu, to nejde, nemůžeme dělat, nemůžeme jít proti pravidlům, které platí pro všechny státy uvnitř Evropské unie.

Václav MORAVEC, moderátor
Některé státy ale o tom uvažují, stejně tak v rámci snižování cen pohonných hmot. Některé státy sáhly ke snížení daní, což by v rámci evropských pravidel být nemělo. Proto se znovu ptám. Na poradě ekonomických ministrů, jak se řadí ty priority? Chápu, že není bezedný státní rozpočet, ale je pro vás prioritou to snížit DPH potravin. Co jste říkal ještě v únoru. Nebo už to priorita není, protože je na místě sedmém, protože prioritou je o 200 % přihodit částku k těm 11 000 000 EUR, což je nějakých 270 000 000 Kč a navýšit to na 810. Můžete mi to seřadit?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Pane redaktore, priorita číslo jedna je navýšit prostředky k tomu balíku, k té mimořádné rizikové podpoře, kterou jsme dostali z Evropské unie. Toto je úkol číslo jedna. My potřebujeme udržet nad vodou české zemědělce, to je číslo jedna. Číslo dvě je pomoci českým potravinářům a číslo tři, myslíme na české spotřebitele. Dívejme se na to v té hierarchii, jak se ty potraviny produkují, jak vznikají.

Václav MORAVEC, moderátor
Teď mluvíte jako Andrej Babiš. Podpořit české zemědělce je tak obecné, že to nic nestojí a neřekl jste konkrétní návrh. Podpořit české spotřebitele, to nic nestojí a není žádný konkrétní návrh. Jako spotřebitel bych řekl snad, kdybyste snížil DPH, mohl byste mě jako spotřebitele trochu podpořit, pokud by to nevzrostlo v maržích a podobně. Takže mi řekněte ke kroku 2 a 3 konkrétní body.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Snížení DPH v současné době nepovede k poklesu cen potravin. To si, řekněme narovinu, nemalujme si tady nějaká růžová. Já vám to můžu tady líbivě slíbit, ale takhle věci nefungují. Takhle se na to musíme dívat, a ne si tady něco nalhávat.

Václav MORAVEC, moderátor
Proč jste o tom mluvil v únoru? To jste si něco nalhávat v únoru? A teď na konci března...

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Pane redaktore, byla debata o nějaké situaci, kdy Poláci udělali velice razantní krok a v rámci té debaty jsem navázal na toto téma a zároveň jsem srovnával tu situaci tak, jak máme v okolních státech. Já toto téma držím, ale já musím jít systematicky, a ne prostě tady vykřikovat nějaká líbivá hesla, takhle to prostě nefunguje. Já musím postupovat systémově a ne, že uděláme lusknutím prstu teďko tady snížíme nějakou částku na DPH. Ano, ve finále se nám to nepromítne u těch spotřebitelů, jenom to udělá větší díru ve státním rozpočtu, tak to doopravdy nelze postupovat. Takhle nelze řídit stát.

Václav MORAVEC, moderátor
Co říkáte té hierarchizaci, to je dobře, na tom se shodneme, ale u bodu 2 a 3 jste vykřikl líbivá hesla a neřekl jste konkrétní kroky. Můžete mi říci, pane prezidente, a pane řediteli, jaké kroky, v jaké hierarchizaci tedy očekáváte vy z toho, co jste slyšeli od pana ministra, zda je to dostatečné?

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Tak já jsem naznačil, že dostatečné to rozhodně není. My tu ztrátu kumulujeme v řádech miliard, říkal tady pan generální ředitel, že my se musíme rozhodovat, jestli vůbec v té výrobě pokračovat, respektive to musíme prostě do těch cen propsat. To znamená, nemůže se stát, že to nebude mít dopad na spotřebitele. Jak tady bylo řečeno, to snížení DPH by alespoň částečně ten dopad na spotřebitele změkčil. Poláci to udělali. My se koneckonců setkáme i s tím, že Češi jezdí hromadně nakupovat do Polska a nejezdí tam jenom nakupovat, jezdí tam i tankovat. A u právě těch pohonných hmot asi nejvíce pomohlo sledování marží. Tam se zatím nic jiného neudělalo. Ta silniční daň to nebylo něco, co by nějakým způsobem někomu výrazně pomohlo.

Václav MORAVEC, moderátor
Prospělo by to i u potravin?

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Mohli bychom, protože já předpokládám, že většina občanů tyhle čísla nemá, jestli 20 nebo 40 %. Koneckonců pan prezident Prouza tady říkal, že to jsou 2 nebo 3 % celkové marže, takže možná ta realita je trošku někde jinde, takže bychom se mohli podívat na to, kde ta realita je. Nicméně co by skutečně pomohl, já vím, že to bude téma, o kterém tady budeme hovořit, tak je zásadní přehodnocení a společenské politiky, respektive evropské zelené dohody. Já bych v tuhle tu chvíli řekl, nechme Green Deal na dýl. Prostě Green Deal není. Není v tuto chvíli moudré rozhodnutí. Patřilo to možná mírových času, ale teď jsme skutečně v krizové situaci a jestli Evropa hovoří o tom, že bychom měli držet ten závazek dvou procent rozpočtu na zbrojení, tak si myslím, že bychom měli zásadně přehodnotit i politiku Evropské unie, co se týká nějakého potravinového zásobení a podpory zemědělců. My jsme dneska zhruba na 0,3 % HDP, co se týče podpory zemědělců. A ta doba se posune, ta doma je jiná. Skutečně náklady, které teď zemědělci mají, jsou extrémní a nemůžeme se divit, že buď teda nic nedělají, jak to bylo řečeno, někteří, že se rozhodnou prostě si dát nohy na stůl a jenom tzv. čerpat dotace, anebo někteří budou produkovat jenom tu pšenici a řepku, to jsou prostě dva scénáře.

Václav MORAVEC, moderátor
Kdybyste měl vyvrátit ten argument, protože ty stížnosti zemědělců, přehodnocení společné zemědělské politiky bylo tady i před válkou, ale data Českého statistického úřadu o ziskovosti tuzemského zemědělství jsou také neúprosná. Za posledních 6 let se zisk tuzemského zemědělství pohybuje kolem 20 miliard korun. Za tu dobu byl nejnižší v letech 2018 2019 a to 16 miliard a nejvyšší v roce 2016, 22. Loni zemědělci vydělali, a to jsou předběžná data Českého statistického úřadu, 22 miliard. Není to i o snížení toho zisku zemědělství, protože polštář máte?

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Ano, ale ten zisk tvoří právě ta rostlinná výroba, ty základní komodity pšenice, řepka. Tzn. my se musíme bavit o tom, jestli chceme k nedělnímu obědu vepřo knedlo zelo, anebo jestli chceme ten suchý knedlík, protože je to to jediné, co tady zbude. My to vepřové tady prostě mít nebudeme. A říkal jste sám, zelenina na 50 %. Prostě za těchto podmínek se skutečně zemědělcům nevyplatí dělat složitější komodity.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže vás ten způsob zemědělské politiky vede k tomu, abyste dělali ty zisky.

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Měli jsme tady pana Prouzu ve vstupu a ten říkal, že jsme zemědělskou montovnou Evropy. My skutečně produkujeme základní komodity a ty vyvážíme, a naopak dovážíme třeba právě to vepřové maso a jenom taková zajímavost, která by mohla někoho možná teď potěšit, někoho rozesmutnit, Španělsko bude výrazně omezovat chovy prasat, protože bylo závislé na dovozu levného obilí z Ukrajiny. To teď končí a oni prostě sem nebudou tu krkovičku za těch 60 Kč, kterou jsme měli na pultech, prostě vozit nebudou. To tady prostě nebude a my se budeme dostávat do situace, viděli jsme ty grafy, které se tady prezentovali, kdy vepřová pečeně nebo někde kolem 40 Kč, protože to bylo v době, kdy my jsme prodávali prasata za 25 Kč v živém. Co se teď mění, dá se říct, z týdne na týden. A dneska se dostáváme na ceny někde na téměř dvojnásobku tzn. my budeme potom i na té ceně na pultech pravděpodobně také na dvojnásobku. A spotřebitel si bohužel nepomůže těmi levnými dovozy tzn. já se vracím zpátky, my se musíme více soustředit na soběstačnost ve všech komoditách, nejenom v té pšenice a řepce.

Václav MORAVEC, moderátor
Jinak to nepůjde přes měnu zemědělské politiky. Chápu to správně?

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Samozřejmě to je základní cesta, já bych tady vůbec se dohodl na jedný, řekněme, třech, čtyřech bodech, jestli můžu půl minuty. Já bych vycházel z toho, že český zemědělství je ve vynikajícím stavu systémově, pokavaď prostě s každým nástupem nějaký vládní generace nepřijde nová zemědělská politika Český republiky. Tak oni si pomůžou sami a my jim pomůžeme taky. Pane doktore, já jsem deklaroval na začátku, už jsem zažil ledacos, zažil jsem první covidový dny. Panoptikum hříšných lidí města pražského se konalo, kde jsme se dozvěděli prostě, že neděláme nic a tohle. Naprosto jednoduchý lidi z jiných vesnic a z jiných, než pocházím, řekli: "Ty Milo, co oni shánějí tady jako? Tam máte teďka ten krizový štáb nebo co? No dezinfekce ty taky. Já je udělám vždyť já to umím, no." A tak že je vyrobí za týden pro celou republiku, řekl. Do toho tam pan ministr Toman s takovou svou razancí s jemu vlastní řekl, kdo to distribuuje, kdo to vyskladňuje. Ty. Ukázal na mě, tak jsme odvezli, rozvezli všechno. Nikdo nepípl, bohužel ani na konci. Aby řekl potravináři, zemědělci děkujeme, vy jste to zvládli, ten covid, to zavážení, kdy ty lidi chodili na naprosto proti předpisům bezpečnostním do práce. Máma přišla v 6 hodin ráno do práce, ve tři šla domů uvařit tátovi a v šest přišla do práce a šla na noční. A platilo se hotově, jak jinak. Já ti dám peníze potom. Kdepak, to by šla domů. Ani v Madetě to tak lidi neděl. Takže já bych se držel tý zásadní věci to nenatahuju. My si poradíme, to zemědělství je v lepší kondici než u mnohých západoevropských zemí, ale nedělejme nedomyšlenosti. Byla tady rok a půl dělaná zpráva pro Evropskou unii na úpravu společné zemědělské politiky za pana ministra Jurečky a pokračoval Toman. A najednou přišlo rozhodnutí, že to bude jinak, že se prostě zavážeme úplně k jiným věcím. Jak to mohl za 72 dní své činnosti. Ten nemá ještě stovku, jak to mohl změnit? Vůbec ne, protože do toho přišla válka daleko komplikovanější, ale dneska víme z Bruselu, že ten vynález tady, v tý ekologický výrobě, že ho ta pitomost, která prostě se někomu zrodila v hlavě a že se bojí říct, ale elektrifikace kombajnu to nebude dobrý, to půjdeme na vodík radši a nemluvte o tom. Že to je prostě blázinec na xtou. Tak pojďme se, pane ministře, přestat starat, aby měli co jíst támhle na druhý straně země, ať něco dělaj, třeba v tom Řecku a takhle a starejme se o vlastní lidi. Tady máme plný krámy, jinak budou lidi naštvaní a dají nám přes hubu, tak to skončí.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Dobře, já na to zareaguji. Souhlas. Maximální poděkování a podpora zemědělcům a potravinářům během COVID období. Tady se hodně hovořilo o zdravotnících, hasičích, vojácích a kdekomu, ale upřímně řečeno, pro mě jsou největší hrdinové zemědělci a potravináři, protože dobytek bylo potřeba nakrmit každý den, krávy podojit každý den a agrotechnické lhůty nepočkají. Zemědělci museli ty termíny plnit, žádný lockdown. Jo, tohle vůbec nezaznělo v mediálním prostoru a je potřeba toto říct nahlas a velice důrazně. Zároveň je potřeba důrazně říct, jsme v některých a říkám v klíčových komoditách soběstační a některé komodity vyvážíme a recipročně zase některé jiné komodity dovážíme a poskytujeme rekordní výši podpor, myslím tím dotace, jak v letošním roce, tak pro ty příští roky. Ty prostředky, jak pro zemědělce, tak pro potravináře jsou tady připravené, půjdou a toto je klíčové. Toto musíme jít od toho základu a postupně stoupat až směrem k tomu spotřebiteli. Co se týká kontroly marží, jako abychom kontrolovali marže u rohlíků nebo sledovali....

Václav MORAVEC, moderátor
Tak jako ministerstvo financí kontroluje, respektive sleduje u pohonných hmot.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Takže, aby ministr Stanjura, ministr financí kontroloval marži u rohlíků. Rozumím, je to líbivé, ale podívejme se, co se odehrálo třeba u těch pohonných hmot. Byla to víceméně psychologická hra a zabralo to jo, ale ruku v ruce zároveň šel celosvětový pokles cen ropy...

Václav MORAVEC, moderátor
Já myslím, že by to pane ministře, myslíte, že by to nezabralo. Jde o ty konkrétní kroky. Svaz pekařů, cukrářů po vás chce, abyste omezili vývoz pšenice. České zemědělství produkuje v posledních dvou letech kolem 5 000 000 tun pšenice ročně. Nejvíc to bylo v sezóně 2016, 2017 a to 5,5 milionu tun. Tehdy export 3 000 000 tun. Svazu pekařů a cukrářů tedy odpovíte, že to není možné v souvislosti s evropskými pravidly a nebudete k zákazu nebo k omezení vývozu pšenice sahat, chápu správně, vaše slova?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Nikdo nebrání pekařům, aby si nakoupili české obilí, ale já nemůžu zarazit vývoz obilí. Ta vysoká nadprodukce, která tady je, my máme u pšenice téměř až jsme na 200 % přeci nepoškodím české zemědělce.

Václav MORAVEC, moderátor
Oni tvrdí pekaři cukráři, že teď mají pšenice dostatek, ale obchodníci pšenici neprodávají a čekají na to, kam se cena vyšplhá. Tzn. budou jí mít nedostatek, jeslí chápu správně požadavek. A to zamezení vývozu nebo omezení vývozu by vedlo k tomu, že by obchodníci uvolnili tu pšenici. O tom vy neuvažujete?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Nepoškodíme české zemědělce, abysme jim uměle snižovali jejich tržby.

Václav MORAVEC, moderátor
Vy byste to bral jako poškození zemědělců, omezení toho vývozu, když zastupujete zemědělce?

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Samozřejmě naše členy motivujeme k tomu, aby toto obilí nechali tady v České republice. Já jsem tady nastínil, že pokud se jim výrazně zvyšují náklady na pohonné hmoty, hnojiva atd. tak samozřejmě stojí před tím rozhodnutím, jestli prodat za nějakou slušnou cenu a ty náklady pokrýt, anebo jestli tedy čekat, co se bude dít dál. On tady v podstatě jeden nástroj, který by mohla vláda využít. To není omezení vývozu, ale máme tady buď tedy státní hmotné rezervy, anebo máme případně intervenční nákupy. Dnes máme platební agenturu, která se jmenuje Státní zemský intervenční fond a původní jeho účelem byly intervenční nákupy. My bychom mohli v určitou dobu a není to až tak těžká operace v určitou dobu, kdy začala cena pšenice růst, tu pšenici nějakým způsobem koupit, protože ty kapacity tady jsou před rezervovány a potom samozřejmě, když by dále pokračoval růst ceny pšenice nebo to bylo jen obecně, což se teď děje, tak potom by mohly z těchto kapacit být jaksi tyto prostředky uvolňovány.

Václav MORAVEC, moderátor
A to zatím stát neudělal?

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Zatím ne, zatím čeká, co se bude dít a Evropská unie zatím také jenom vyčkává.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Pane prezidente Agrární komory, je potřeba rozlišovat dvě věci. Intervenční nákupy se používají v okamžicích, kdy jsou ceny rekordně nízké.

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Tak to bylo třeba u vepřového masa ještě nedávno.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
U tohoto se to aplikuje, ale pokud cena pšenice stoupá od loňského podzimu, tak by to bylo kontraproduktivní. Naopak pokud bychom začali stahovat obilí do státních hmotných rezerv, kde máme teďko rekordní objem, historicky rekordní, kdybychom začali stahovat další obilí z trhu, tak tu vysokou cenu obilí bychom ještě vyšponovali výš, úplně bychom tím poškodili českého spotřebitele. To je potřeba vnímat a sledovat ty věci v kontextu, jo. Takový ty rádoby rady, to ve finále poškodí českého spotřebitele. Ještě by byl ten rohlík, ten chleba dražší.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, a ta rada, kterou vám dal Milan Teplý, která se týká toho, co byste měl prosazovat na evropské úrovni v rámci změny zemědělské politiky, to je také rada, která poškodí české spotřebitele?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ne, nepoškodí a já děkuju za tuto radu. A je to v tom kontextu, co jsme projednávali v pondělí v Bruselu na Radě ministrů zemědělství. My už jsme řešili tuto problematiku. Ono to souvisí i s tím, že se bude moci hospodařit i na té půdě, která byla uvedena do klidu, kde budeme moci pěstovat bílkovinové plodiny, kde budeme moci spásat atd. jsou tam další kroky, kterými se zabýváme a budeme je postupně řešit. Samozřejmě nehodíme všechno úplně do koše, protože ruku na srdce, všichni chceme jíst zdravé potraviny a všichni chceme, aby se lépe a šetrněji hospodařilo v krajině. Ono to souvisí i s tím, letos budeme mít asi nebo máme už teďko suché jaro, kdybychom měli lepší strukturu krajiny, která by bránila vysušování, velice by nám to už teď pomohlo tzn. ano, dělejme to s rozumem, nepřehánějme to, nedívejme se na tu zelenou politiku jako fanaticky, ale postupujme racionálně. Tady s tím plně souhlasím.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, osevní plochy pšenice, ječmene, řepky. Už o tom mluvil pan prezident. Osevní plocha pšenice od roku 2011 se snížila o 100 000 ha. Méně se pěstuje ječmen. Oproti roku 2011 o 50 000 ha, méně se pěstuje řepka, zatímco v roce 2018 zemědělci pěstovali na více než 410 hektarech, loni zaseli na 342 hektarech. Nicméně řepky pěstujeme stále víc než ječmene. V souvislosti s válkou na Ukrajině. Uvažujete o jiné motivaci a posílení motivace a znovu se ptám na to, co už tady naznačoval pan prezident Agrární komory, aby se kupříkladu zvýšily dotační tituly na zeleninu, aby se zvýšily dotační tituly, které podpoří vepřové, pokud kupříkladu Španělsko mění svoji strategii, kvůli pšenici z Ukrajiny a podobně. Změníte v letošním roce strukturu pod tlakem Putinovi okupace Ukrajiny?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ano, a to souvisí s tou mimořádnou podporou, kterou jsme dostali z Bruselu a teďko budem přidávat další prostředky z národních zdrojů. Prioritně tam, kde to dopadlo nejvíc, nejdrtivěji. To jsou chov prasat u vepřového masa, kdy vlastně rok a půl chovatelé prasat jsou pod extrémním tlakem. Tam chceme mimořádně podpořit, abysme udrželi stávající produkci a stejné je to u pěstitelů jablek, kdy vlastně embargo ze strany Ruska a následně Běloruska drtivým způsobem dopadlo na pěstitele jablek. Tam došlo k řetězové reakci. Polská jablka nemohla na východ. Teď Poláci to vrhli na evropský trh, razantně srazili cenu a poškodilo to české pěstitele, takže my z tohoto balíčku, chceme výrazným způsobem pomoci i pěstitelům jablek. Diskutujeme, projednáváme, že pomůžeme i dalším oborům. Budeme se snažit podpořit v sektoru drůbežího masa, u chovatelů drůbeže. Diskutujeme, zda nepomůžeme i u chovatelů hovězího, u chovatelů mléčného skotu, jo. Takže to jsou věci, o kterých diskutujeme a bude záležet, kolik prostředků se podaří k těm 270 000 000 nabalit. Je potřeba se dívat na to, že doopravdy dáváme už letos rekordní objem prostředků, přestože se škrtalo v tom novém státním rozpočtu, tak na dotace se nesahalo. Naopak se mírně vylepšovalo a šetřili jsme jenom u provozu, jako u provozní záležitosti třeba uvnitř ministerstva zemědělství jo. Takže dívejme se na to, berme to prostě tak, jak to je, a to co chystáme pro ty příští roky, jako jestli někdo řekne, že 5 miliard navrch je málo, tak jako tohle hlava nebere. Kofinancování k těm evropským prostředkům dosud bylo u společné zemědělské politiky 35 %. Jdeme na 65 %. Když jsem toto řekl slovenskému ministrovi zemědělství, tak jenom suše polkl jo. Toto jsou prostředky, které jsou určeny pro zemědělce, pro všechny zemědělce a jenom jsme měnili tu strukturu trochu uvnitř.

Václav MORAVEC, moderátor
Milan Teplý.

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Vy, pane ministře, vy změníte nějak polohu toho kyvadla, jak jste přesunoval podporu k malým zemědělcům a nejmenším zemědělcům na úkor velkejch zemědělců. Změníte k tomuhle přístup nebo ne?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Je potřeba se podívat, máme 35 versus 40. Navyšujeme o pět miliard korun a v rámci redistribuce přesouváme 2,6 miliardy korun, a to se netýká pouze České republiky. To se týká všech států unie. Cíle jsou podpořit menší zemědělce, mladé zemědělce a abychom tady měli víc zdravých potravin.

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
To je ta tragédie, víte. Já doufám, že budete dlouho ministrovat. A já, myslím si, že spolehlivý....

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Já si myslím, že tragédie není, že budeme mít zdravější potraviny.

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
...že se sejdeme na Těšnově všichni a budeme řešit krizovou situaci. Ne krizi v dodávkách energií, ale v dodávkách potravin. Soukromý firmy, malý rodinný farmy vám nic nezachrání. Nikdo nechce ani dojit, natož, aby něco dělal, sednou si do Porsche, odejdou do háje někam, nic nebudou udělat. Budete stát na těch kmenovejch. Já to taky nerad říkám, celej život s nima válčím, ale tak jako neuplácáte sejry na dřezu doma a musíte je dělat na vyspělejch linkách. Já jsem postavil linku za 822 000 000 a dneska uživím tuto republiku, když budu mít mlíko a nebudu ho vozit do Německa, ale my se tady bavíme, jestli ta Evropská unie budeme mít všichni stejně. Nebudeme, nebudeme mít stejně.

Václav MORAVEC, moderátor
Omlouvám se v té debatě bude pokračovat, budu rád bych v této sestavě v dohledné době přijdete. Mými hosty byli Milan Teplý generální řediteli Madety.

Milan TEPLÝ, generální ředitel Madety
Děkuji za pozvání.

Václav MORAVEC, moderátor
Děkuji ministru zemědělství Zdeňku Nekula z KDU-ČSL. Děkuji, pane ministře.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Děkuji také za pozvání.

Václav MORAVEC, moderátor
Děkuji prezidentovi Agrární komory Janu Doležalovi.

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR
Děkuji.

Václav MORAVEC, moderátor
Vám divákům děkuji, že jste se dívali, to byly dnešní otázky. Další odvysíláme zase příští týden v neděli v pravé poledne. Hezký zbytek neděle, pokud možno ve společnosti zpravodajské čtyřiadvacítky.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.